دانلود پایان نامه درمورد بافت فرسوده، قلب و عروق، سنگ نوشته

دانلود پایان نامه ارشد

زيارت آيت الله خامنه اي از اين مكان نصب شده است. فضاي داخل غار فضايي است به طول 7 متر و به عرض 2 متر. چند دختر جوان مشغول انجام كارهاي غار هستند شهداي كهف از شلمچه، شرهاني و سومار ، ميمك و جزيره معجون تفحص شده اند و سن شان از 22 تا 25 سال است.
3 ) مراکز فرهنگي مذهبي :
خانه فرهنگ قرآن ( پسرانه) ، دكه روزنامه فروشي ، كتابخانه شهيد بهشتي ، كتابخانه مسجد النبي ، مسجدالنبي ولنجك
4 ) مراکز درماني و بهداشتي :
بيمارستان رامتين ( فوق تخصص قلب و عروق) ، درمانگاه شبانه روزي ولنجك ، داروخانه شبانه روزي رامتين ، داروخانه ولنجك ، مركز خدمات روان شناسي ومشاوره احيا ، آمفي تئاتر روباز پارك گلريزان ، بيمارستان طالقاني مركز توانبخشي دانشگاه شهيد بهشتي ، مركز توانبخشي جانبازان،
3-5-8-2 موارد قوت و ضعف محله ولنجک :
موارد قوت و فرصت : شاخص هاي فرهنگي و تفريحي و مذهبي ، هدايت سرمايه گذاري دراقتصاد گردشگري ، تفرجگاه با جاذبه هاي بالاي گردشگري
موارد ضعف و تهديد : رفت و آمد بسيار سخت وتصادفات و وارد آمدن خسارات شديد در زمستان به دليل كوهپايه بودن ، وجود حيوانات وحشي مثل سگ و روباه و … در صبح هاي زود و آزار اذيت مردم ، آلودگي ناشي از رها كردن زباله هاي گردشگران در كوهستان و مسيل ها و مسير قله توچال ، تخريب محيط زيست و تبديل بافت كوهستاني و طبيعت به بافت شهري و قطع درختان به دليل ساخت و ساز ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-9 محله سوهانک :
محله سوهانك در تهران شمال شرقي، در جوار محله هاي ازگل و دارآباد و در يك كيلومتري شمال بزرگراه لشگرك و در دامنه جنوبي كوه البرز واقع شده است. ارتفاع اين محله از سطح دريا 1785 متر است. محدوده جغرافيايي اين محله به طور دقيق از شمال به ارتفاعات سوهانك و شمال كارخانه آسفالت، از جنوب به اتوبان ارتش، از شرق به تعاوني بهشتي و شهرك لاله و از غرب به بلوار قائم منتهي مي گردد ( نقشه شماره 14-3 ) . گفته شده اولين افرادي كه به اين محل مهاجرت نمودند اقوامي بودند كه در زمان قاجار از سمت شمال به اينجا آمدند و پس از ساكن شدن در اين محل نام فاميلي خود را به سوهاني تغيير دادند. روش زندگي مردم اين محله تا كنون حالت سنتي خود را حفط كرده است. در اين محل زمين هاي باير زيادي وجود دارد كه اهالي آن، اين زمين ها را وقف امام خميني كرده اند و نكته قابل توجه اينكه يك حمام و يك آب انبار قديمي در محل وجود دارد كه اين آب انبار در حال حاضر منبع اصلي آب سوهانك مي باشد ( سند هويت محله سوهانک ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
نقشه شماره 14-3 نقشه محله سوهانک

اين محله داراي سه مسجد، يك حسينيه و يك حمام قديمي مي باشد كه بنا بر شواهد موجود قدمتي بيش از هزار سال دارد. دو اصله چنار قطور داخل حياط مسجد جامع قرار دارد كه عمر آن بيش از 900 سال تخمين زده شده است. از شواهد تاريخي اينگونه بر مي آيد كه سوهانك در قديم الايام به خاطر آب و هواي خنك در تابستان و و جود باغ هاي فراوان مورد توجه حاكمان وقت بوده است. شايان ذكر است گلزار شهداي سوهانك به مساحت 4000 متر مربع مدفن 20 شهيد بزرگوار انقلاب و جنگ تحميلي مي باشد و همچنين برادر يحيي بن حسن بن قاسم بن جعفر طيار در زير كوه جمشيد در محل كنوني گلزار شهدا مدفون است. همه ساله اهالي سوهانك در ايام سوگواري حضرت سيد الشهدا (ع) با برپايي مراسم عزاداري و انجام مراسم سنتي تعزيه پذيراي هزاران نفر از عزاداران حسيني مي باشند . سوهانك را يك خيابان اصلي از ابتدا به انتها متصل مي كند كه در قديم اين خيابان آريا نام داشت و بعد نام آن به خيابان سلمان تغيير پيدا كرد. اهالي اين محل از نظر مالي فقير بوده و متوسط رو به پايين مي باشند.( ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3-5-9-1 سوهانک قديم :
كشتزارها و باغ هايي قديمي كه جزء سوهانك بودند عبارت اند از: دره پولاد وحش، باغ حديقه،جهان بخش، بند تله هرز، بيدستان، باغ سردار، باغ فولادي(نازآباد)، تنگ آخوره، تنگ فاطمي، باغ حمزه(منور)، چال استلك، سوت بيشه، شاه پسند(دره جوزدار)، شنكزار، و يوردكريم. شمار ساكنان سوهانك در سال 1342 خورشيدي 408 تن مرد و 293 تن زن بوده است. در همان سال سوهانك داراي مسجد و تكيه و گرمابه بوده و دبستاني به نام ارمغان سوهانك (دبستان فولادي) با 139 دانش آموز داشته است.من جمله اماكن قديمي سوهانك قبرستان سوهانك است كه در خيابان شهيد ازگلي قرار داردو برطبق باور مردم امامزاده اي در قسمت جنوبي آن است كه چون مدرك معتبري از آن در دست نيست مقبره يا يادبودي در آن محل موجود نيست . فقط براي يافتن آن محل م يتوان گفت كه در قسمت جنوب غربي بالاي آرامگاه حاج حسين سوهاني و كربلايي بهرام علي محمدي (پير غلام امام حسين ع) بزرگ خاندان علي محمدي و ميرزاخاني، قرار گرفته است . از جمله اماكن قديمي سوهانك كه متأسفانه به دليل بي كفايتي و سوء 40 مورد تخريب وغارت قرار گرفت حمام _ استفاده برخي افراد وبه طمع غارت آثار باستاني در دهه 30 قديمي سوهانك و تكيه قديم سوهانك بود كه به زعم معمرين و ريش سفيدان محل كسي از زمان احداث آنها در محل با خبر نيست همان قدر كه درزمان تخريب حمام بسيار قديمي كه به دوران قبل از اسلام نسبت داده مي شود سنگ نوشته اي از ميان يكي از پي هاي قطور حمام استخراج گرديدكه سرنوشت آن معلوم نيست و تكيه قديمي سوهانك كه نهر باصفايي از ميان آن مي گذشت كه از باغ اندرون (سردار)سر چشمه مي يافت از آثار باستاني دوران قاجار ويا قبل از آن بود.همچنين آثاري از آسياب قديمي سوهانك وجود دارد كه محل آن در شمال سوهانك وابتداي تنگه قرار گرفته است كه از ملات ساروج و سنگ خشك ساخته شده است. به زعم پيران محل از آثاري است كه كسي از زمان ساخت آن با خبر نيست.
3-5-9-2 سوهانک امروز :
در سوهانك باغ بزرگي بود كه در قسمت شرقي روستا قرار داشت و به نام بنانيه معروف بود. اين باغ اختصاص به بعد از انقلاب با خانواده اي زرتشتي داشت كه آثار قبر بزرگ خاندان آن تا قبل از قطع درختان در ميان باغ باقي بود. با تهديدهاي باغ از خانواده مذكور گرفته شد و قبرها به تهديد همان اطراف خالي شد و مردگان به جاي ديگري برده شد. اما مهم و جالب استخر بزرگ 4000 متر معكبي اين باغ بود كه به راحتي پر شد. اين استخر بزرگ مربوط به 50 سال پيش بود كه ديواره 30 متري سنگچين آن بي نظير بود و از دهانه خروجي آب آن يك كاميون 10 چرخ توان وارد شدن به كف استخر را داشت كه از ميانه پاييز تا پايان بهار آب تابستان روستا و اين باغ را فراهم م يكرد. از بزرگ ترين جنايت هاي زيست محيطي در اين محل تخريب باغ بزرگي به نام سردار و كوروس بود كه در اولي بر جهاي سه آتي شهر ساخته شد و در باغ كوروش كه بيش از 50 هكتار انواع درختان ميوه و گندم بود مركز فعلي اداري امام خميني كميته امداد پس از يك تخريب همه جانبه ساخته شده است. در مصادره بزرگ وكم وكميته امداد از نكات جالب سوهانك دست اندازيهاي گاه به گاه ستاد اجرايي فرمان امام نظير آن در شهر تهران است. اگرچه تكيه قديمي سوهانك از منظر زيبايي و روح معنوي واجد روحانيت خاصي بود كه قابل توصيف نيست؛ تكيه سوهانك در سال هاي نخستين دهه 40 ساخته شده و امروزه زيباترين طراحي و اجرا را دارد. در ايام محرم از شب اول تا شب سيزدهم محرم در اين تكيه سفره شام امام حسين پهن مي شود و بيش از5000 نفر در اين حسينيه در نوبت هاي متعدد اطعام مي شوند ( سند هويت محله سوهانک ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-9-3 مکان هاي شاخص محله سوهانک :
1 ) مسجد جامع سوهانک :
مسجد جامع سوهانك درسال 1336 ، با مساحتي حدود 400 متر مربع، و به شكلي ساده و بدون گنبد و مناره به كمك حسين علي سوهاني ساخته شد.دو اصله درخت چنار بزرگ در داخل حياط مسجد جامع قرار دارد. سوهانك به خاطر درختان چنار كهن سالش نيز معروف است .
2 ) دره هاي سوهانک :
دره هاي ييلاقي سوهانك كه از بهترين ييلاق هاي تهران به حساب مي آيند، عبارتند از شاه پسند و درويش نو كه از سوي معيرالمملك (تخت معير) ناميده شده است .
3 ) ساختمان عظيم کميته امداد سوهانک :
ساختمان عظيم مركزي كميته امداد امام(ره) در سوهانك،براي نيازمندان و فقرا هزاران پرسش بي جواب ايجاد كرده است از جمله اين پرسش ها اين است كه اين ساختمان بزرگ در حاشيه شهر تهران چقدر به حل مشكل نيازمندان كمك كرده است؟ به گزارش جوان، نيازمنداني كه مددجويان كميته امداد امام محسوب مي شوند به وجود ساختمان كميته امداد در حاشيه تهران گله دارند چرا براي رفتن به اين محل بايد مسافت طولاني پيموده و هزينه زيادي صرف شود. ساختمان عظيم كميته امداد امام (ره) در حقيقت مجتمع بسيار بزرگي است كه بعد از وارد شدن از در اصلي و ورود به محوطه داخلي آن، ساختمان مختلف كميته امداد مشاهده مي شود كه مي توان به ساختمان هاي دانشگاه، مجتمع اقتصادي و باشگاه اشاره كرد. البته ورود به داخل ساختمان كميته امداد و عبور از نگهباني دشواري هاي بسياري دارد و بايد هماهنگي هاي لازمه صورت گيرد. ساختماني عظيم با 1200 پرسنل اگر از اقبال خوب، قرعه شانس براي ورود صادر شود و بتوان قدم به درون اين ساختمان عظيم نهاد، به دليل وسعت آن، اگر كسي چندين بار نيز در آنجا رفت و آمد كند بازهم براي پيدا كردن اتاق مورد نظر به مشكل بر مي خورد چه برسد به آن كس كه براي نخستين بار رخصت ورود يافته است. در محل ساختمان مركزي كميته امداد امام (ره) حدود يك هزار و 200 نفر فعاليت دارند كه با توجه به اين تعداد كارمند، معلوم نيست واقعاً اين فضاي بزرگ چه سودي دارد؟ درباره اين ساختمان حرف و حديث هاي زيادي وجود دارد به طوري كه برخي از مسئولان امداد اظهار مي كنند: زمين اين ساختمان اهدايي است و اين نهاد تنها هزينه ساخت آن را متقبل شده است. من يك بار گم شدم پيرمرد 50 ساله اي كه مددجوي كميته امداد امام (ه) است با بيان اينكه من يك بار براي ديدن مديران ارشد مجموعه امداد به ساختمان سوهانك رفتم، اظهار مي دارد: به خاطر بزرگي و زياد بودن ساختمان ها، در آنجا گم شد . اين مددجو اضافه مي كند: فكر نمي كنم محلي كه وظيفه خدمت رساني به محرومان را دارد نيازي به چنين ساختماني داشته باشد. وجود ساختمان سوهانك مجموعه امداد منجر شده است كه مددجويان اين سؤال را از مديران كميته امداد امام (ره) بپرسند كه اين ساختمان چه دردي را از نيازمندان درمان مي كند؟ نيازي به چنين ساختماني نيست . بلداجي، يكي از نمايندگان عضو كميسيون اجتماعي مجلس در خصوص ساختمان كميته امداد امام خميني (ره) سوهانك مي گويد: از اين سرمايه براي ارائه خدمات به مددجويان بهتر مي توان استفاده كرد. وي تصريح مي كند: اگر اين قبيل زمين ها تبديل به سرمايه شود و در گردش قرار گيرد، بازدهي بهتري خواهد داشت چنين نهاد حمايتي نيازي به چنين ساختماني ندارد. اين نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه برخي از نهادهاي زير مجموعه رهبري تعامل خوبي با مجلس ندارند، اضافه مي كند: به همين دليل مجلس مي كوشد تا با قرار دادن اين نهادها زير مجموعه يك وزارتخانه، بر آنها نظارت بيشتري داشته باشد .
4 ) پارک جنگلي سوهانک :
با توجه به موقعيت جغرافيايي، كوهستاني ، گردشگري و تاريخي شمال تهران ، پارك جنگلي سوهانك شهر ورزشي مي شود. مهندس بتو اين مكان را يك مجموعه كامل ورزشي داراي مجموعه آبي در كنار پارك ويژه بانوان، مانژ اسب سواري، سالن تيراندازي، ورزش هاي هوايي، مسير دوچرخه سواري، شهربازي بزرگ براي افراد خانواده و…. دانست. به گفته وي اين مجموعه در زميني به وسعت 20 هكتار و با هزينه اي معادل 20 ميليارد تومان ساخته مي شود و اجراي آن حداقل در 5 تا 6 فاز طراحي و مرحله به مرحله به انجام خواهد رسيد .
3-5-9-4 موارد قوت ، ضعف ، فرصت و تهديد ها در محله سوهانک :
الف ) نقاط ضعف :
در سوهانك بافت فرسوده زياد است و كوچه هاي آن تنگ است. اهالي منطقه سوهانك در شمال شرق تهران با وجود قدمت بسيار سكونت در پايتخت با مشكلات بسياري در تامين آب شرب مواجه هستند كه اعتراض آنان را بر انگيخته است. به گفته اهالي اين منطقه، اداره آب

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد خارج از خانه، اوقات فراغت، سفارتخانه، حقوق بشر Next Entries دانلود پایان نامه درمورد خانه سالمندان، مدرسه اسلام، سلسله قاجار، اوقات فراغت