دانلود پایان نامه درمورد اوقات فراغت جوانان، وزارت امور خارجه، اوقات فراغت، حمل و نقل

دانلود پایان نامه ارشد

واقع شده. اين امام زاده از سلاله پاك حضرت امام موسي كاظم (ع) مي باشد كه در كاشي كاري مختصري كه از زمان ناصر الدين شاه در بالاي ورودي بعقه باقي مانده، اين شجره نامه را مي توان فهميد.
3 ) شوراياري محله چيذر :
شوراياري محله ي چيذر كه در انتهاي خيابان بهمن پور، جنب ناحيه ي 8 شهرداري منطقه 1 واقع شده، از سال 1385 كار خود را آغاز كرده است. ايجاد شوراياري ها و سپردن آن به دست مردم، در واقع از اوليه ترين اقدامات شهرداري جهت ايجاد شبكه ميان مردم و مسئولين و مشاركت حداكثري مردم در امور مربوط به خودشان بوده است .
4 ) درمانگاه ندا :
اين درمانگاه كه در ميدان امام زاده و داخل بلوار عسگري واقع شده، داراي آزمايشگاه معروفي است كه در كل شهر تهران داراي رتبه و درجه است. آزمايشگاه درمانگاه چيذر، نزد پزشكان از اعتبار خاصي برخوردار است .
5 ) حوزه علميه قائم ( خواهران و برادران ) :
حوزه ي علميه ي قائم برادران در خ خراساني واقع شده و از سال 1365 مشغول به فعاليت است. اين حوزه به دليل قدمتش بسيار مورد توجه است و براي مثال افراد سرشناسي چون حجت السلام و المسلين شهاب مرادي نيز در آن تحصيل كرده اند. حوزه ي علميه ي خواهران نيز در خيابان مهدي چيذري و كوچه محموديان واقع شده و تنها 3 سال از بازگشايي آن مي گذرد.
6 ) زورخانه آيت الله طالقاني :
اين زورخانه كه از سال 1359 مشغول به فعاليت است، در خيابان بهمن پور واقع شده. با توجه به قدمت اين مجموعه از طرفي و از طرف ديگر تاريخي و باستاني بودن ورزش رزمي كه امروزه رو به فراموشي است، به نظر مي رسد حفظ و نگهداري زورخانه ها و اين دست از اماكن، غير از جنبه ي ورزشي، جنبه ي تاريخي و ميراث ملي نيز دارد .
7 ) مراکز مذهبي و فرهنگي و درماني :
مسجد قائم ، مسجد محمديه ، امامزاده علي اکبر ، امامزاده اسماعيل ، تکيه قائم ، حسينيه قائم ، بسيج فتح المبين ، خيريه قائم ، بهزيستي چيذر ، مجتمع پزشکي آشنا ، داروخانه روناس ، خانه سلامت چيذر و…
3-5-12-2 موارد فرصت و تهديد محله :
فرصت هاي اين محله شامل مراكز مذهبي محله است كه به شدت عامل رونق محله شده و فرصت هاي بسياري براي محله ايجاد كرده است. اما تهديدي كه در اين محله مشكل ايجاد كرده است، وضعيت ترافيكي محله است كه خصوصا در ميدان چيذر و امام زاده علي اكبر بخاطر نامتناسب بودن وضعيت خيابان، حمل و نقل را با مشكلات زيادي روبرو كرده است ( ستوده ، منوچهر ، 1371 ) .
3 -5-13 محله ازگل :
اين محله از قديمي ترين محلات تهران است و در حال حاضر داراي خصوصيتي انحصاري از منظر جغرافيايي مي باشد و آن اتصال به بزرگراهها از چهار سمت مي باشد. در حال حاضر پس از احداث بزرگراه- ها خيابان ازگل از شمال به بزرگراه ارتش و از جنوب به اتوبان شهيد بابايي از غرب به اتوبان امام علي (ع) و از شرق به خيابان نيروي زميني راه پيدا كرده است ( نقشه شماره 16-3 ) . استاد نياوراني كتابي درخصوص تاريخچه شميرانات نوشته است كه وجود درختان زياد گل در اين محله را نتيجه نام گذاري اين محل به نام ازگل حدس زده است. در اين محله سه طايفه ي بزگ ازگلي طلوعي و رنجبريان وجود داشته كه احتمالاً از سمت شمال كشور به اين محل مهاجرت نموده اند و هم چنين نقش كشاورزان و باغداران را در به وجود آمدن اين محله و ايجاد تغيير و تحولات درون محله اي نمي توان ناديده گرفت . حمام ازگل كه در حال حاضر جزء آثار باستاني بوده و در حال تخريب مي باشد از يادگاري هاي دوران بسيار قديم است . در گذشته قناتي كه از بالاي ازگل از سمت كو هها سرازير مي شده از خيابان هاشم ازگلي به سمت پايين مي آمده و به استخري كه سرچشمه ي قنات ذرنا بوده است وارد مي شده است .
محل كنوني اين استخر در خيابان هاشم ازگلي نبش بن بست گل مي باشد كه اكنون پارك ازگل در آن واقع است . بنابه گفته قديميان محله ازگل در گذشته از كوچه طلوعي تا ميدان ازگل زمين هاي گندم بوده است و اكثراً زمين هاي ازگل به صورت زمين هاي زراعي وبه صورت باغ بوده است كه اكنون نيز تعدادي از اين باغها در محله وجود دارد . اما امروزه بسياري از زمين هاي گندم به صورت خانه هاي مسكوني ديده مي شود . در قديم بيماري به اسم سالك در اين محله وجود داشته كه از آب آلوده ناشي مي شود كه تلفات جاني بسياري داشته در شرق ميدان ازگل مسجدي وجود داشته كه محل اطراق مسافران بوده و اصلي ترين خيابان ازگل نيز ناميده مي شده است ( سند هويت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .

نقشه شماره 16-3 نقشه محله ازگل ( کاربري اراضي )

آب و هواي اين محله تحت تاثير عوامل جغرافيايي است . شهرستان شميران داراي 6 اقليم آب و هوايي است كه ازگل در اقليم نيمه خشك سرد (كم تر از 1620 متر ) است . در كل اين محله به علت داشتن باغها داراي هواي سرد نسبت به محلات ديگر است كه البته وجود همين باغها و جويبارها است كه هواي اين منطقه را پاك و تميز نموده است .
اقتصاد محله ازگل در قديم شامل : صنايع غذايي ، بافندگي ، دامداري وباغداري بوده است . در گذشته محله ازگل تمام زمينها به صورت زراعي ، باغداري بوده است . عمده محصولات باغي اين محله عبارت بوده است از : گيلاس، آلبالو، گردو، سيب كه امروزه نيز باغهاي متعددي از گيلاس و گردو نيازهاي ساكنين را بر آورده مي كند. در گذشته اكثر ساكنين محله ازگل به كار باغداري، كشاورزي و حتي دامداري مي پرداختند امروزه اكثراً كاسب هستند و اكثر ساكنان اين محله داراي وضع مالي مناسب رو به بالا هستند .
برخي از مراكز درماني بزرگ كشور در شهرستان شميرانات واقع شده است اما محله ازگل از امكانات بهداشتي و درماني چندان مناسبي برخوردار نيست. هم اكنون در اين محله يك مركز بهداشت به اسم درمانگاه سيدالشهداء در 12 متري قائم روبروي برج اورانوس واقع است و 2 داروخانه در اين محله فعال است .يك مركز بهداشت به تازگي در كنار ميوه و تره بار ازگل داير شده است اما اين محله فاقد بيمارستان مجهز و درمانگاه شبانه روزي است .
محله ازگل داراي 2 پارك بزرگ است كه خوشبختانه به وسايل ورزشي مجهز است كه بيشتر اوقات فراغت جوانان محله ازگل در پارك سپري مي شود. پارك ازگل در ميدان ازگل واقع است كه در گذشته قناتي در آن جا بوده باشگاهي به نام باشگاه امير در كوچه بيدستان دوم در سال 85 تاسيس شد كه مورد استقبال شهروندان محله ازگل و حتي محلات ديگر قرار گرفت به تازگي شهرداري منطقه در كوچه مدرسه سالن ورزشي بنا كرده است كه متاسفانه هنوز امكانات مناسبي برخوردار نيست . محله ازگل با اينكه زمين هاي بي مصرف و استفاده نشده فراواني دارد اما هنوز فاقد زمين هاي ورزشي، فوتبال، ورزشگاه و مجموعه فرهنگي و ورزشي است .
از مراكز آموزشي در محله ازگل مي توان تعداد زيادي مراكز آموزشي در دور ههاي مختلف از مقطع ابتدايي تا كنكور كه معمولاً از امكانات مناسب و قابليت علمي بالايي برخوردارند از جمله مدرسه تقوي نيا كه توسط خير مدرسه سازي به نام مرحوم سيد رضا تقوي نيا در سال 81 مي توان نام برد. مرحوم رضا تقوي نيا يكي از خيرين مدرسه ساز محله ازگل بوده كه 2 باب مدرسه از خود به جاي گذاشته است. اين مدرسه با اهدا 4000 متر مربع زمين از املاك مرحوم به دو پروژه آموزشي 28 كلاسه دخترانه تبديل شده است مدرسه تقوي نيا در كوچه بيدستان دوم واقع است . در كوچه مدرسه دبستان پسرانه احمد ناصري كه از قدمت بالايي برخوردار است فرسوده شده است و سال1390 شهرداري تصميم به تخريب اين دبستان گرفته است .
يكي از مراكز مذهبي ازگل كه نقش عمد هايي در همبستگي ساكنين اين محله دارد مسجد ازگل است . اين مسجد خيابان هاشم ازگلي كوچه احمد ازگلي واقع شده كه جشن ها اعياد ، مراسم ، سوگواري ها در مسجد جامع ازگل تشكيل مي گردد حتي امروزه كلاس هاي زبان، كامپيوتر، خياطي براي بانوان در طبقه دوم مسجد برگزار مي گردد. با توجه به ساختار كوهستاني و ويژگي خاص محله ازگل اين محل در قديم به عنوان پناهگاه و مامني مطمئن در مواقع شورشها، جنگها و آشوبها نگريسته مي شده اكنون نيز بسياري از ساكنين محله ازگل داراي اعتقادات راسخ و قوي هستند .
ازگل چند سالي است كه داراي يك باغ بزرگ به نام باغ سبز است كه ويژه جشنها، مراسم ازدواج و سوگواري ها مي باشد كه اين باغ تا حدودي باعث رونق و رفت و آمد زيادي شده است . در كنار اين باغ زميني حصاركشي شده و چند ماهي است كه عمليات مترو براي سهولت حال ساكنين انجام مي شود كه بنابر پيش بيني هاي مسئولين مترو در 4 سال آينده راه اندازي مي شود . سراي سالمندان واقع در ميدان ازگل و بهزيستي حضرت علي (ع) در ازگل وجود دارد. هم چنين دفتر خيريه در نزديكي بازار ميوه و تره بار و وجود خود ميدان تره و بار در خيابان ازگل باعث راحتي و آسودگي خريد ساكنين محله است. ساكنين محلات ديگر به علت نزديكي اين ميدان براي خريد به ازگل مي آيند .
3-5-13-1 موارت قوت و ضعف محله ازگل :
هر محله داراي نقاط مثبت و منفي مي باشد كه ازگل نيز اين اين امر مستثني نيست . محله ازگل روز به روز به امكانات رفاهي مجهز مي شود و ارتقاء مي يابد اما تا به نقطه اوج خود برسد راه زيادي بايد طي كند . نبودن بيمارستان مجهز، نبود مراكز خريد، نبودن بانك، دستگاه خود پرداز، عكاسي، فرهنگسرا، عرض كم خيابان اصلي ازگل، نابود كردن طبيعت، از بين بردن فضاي سبز محله از بين بردن باغ ها و جايگزين شدن خانه ها در باغ ها و … نيمي از مشكلات محله ازگل است . از سوي ديگر آب و هواي مناسب محله، وجود باغها، رودها و درختان بلند باعث مي شود ازگل مانند نگيني در شميران بدرخشد. با راه اندازي سراي محله در ازگل به جرأت مي توان گفت بسياري از نيازهاي ساكنين را برطرف شده است. وجود كلاس هاي عكاسي زبان كامپيوتر براي جوانان خانه سلامت، خانه اسباب بازي و… در اين سراي محله به نقاط قوت اين محله افزوده است ( سند هويت محله ازگل ، منطقه 1 شهر تهران ،1385 ) .
3-5-14 محله شهرک محلاتي :
منطقه يك در بلنداي شهر تهران و با وسعتي حدود 210 كيلومتر مربع بر اساس داده هاي آماري، بيش از433500 هزار نفر جمعيت را در خود جاي داده است. انبوه ساختمانهاي آماده و نيمه ساخت در آينده اي نزديك، جمعيت منطقه را به مرز 500 هزار نفر خواهد رساند.اين منطقه به لحاظ طراحي شهري داراي بافتي ناميد. شميرانات كه در دامنه كوهپايه هاي البرز جنوبي واقع است، ” باغ شهر ” شبه روستايي است و مي توان آن را به دليل نيمه كوهستاني بودن و ساختاري ويژه كه آميزه اي از شهرسازي مدرن و سنتي است، اگرچه عرصه مشكلات بيشتري در فعاليتهاي عمراني است، اما به عنوان ساختگاهي قديمي، با اهميت و داراي ويژگي هاي آب و هوايي، زمينه و اقتضاي كارهاي عمراني بيشتري را داشته و دارد. از مهم ترين مراكز فرهنگي اين منطقه مي توان فرهنگسراي نياوران و نگارخانه جماران و فرهنگسراي ملل را نام برد. همچنين كاخ موزه سعد آباد و كاخ ملت و كاخ نياوران و امامزاده صالح تجريش نيز در اين منطقه قرار دارند.اين منطقه داراي نواحي مختلف مي باشد كه يكي از اين نواحي ناحيه 10 است كه شامل شهرك شهيد محلاتي و شهرك قائم مي باشد.
محله شهرك شهيد محلاتي در سال 1372 در محدوده شميرانات بوجود آمده كه از سمت شمال به ارتفاعات قائم، از جنوب به اتوبان ارتش، از سمت شرق به بلوار قائم (عج) و از سمت غرب به خيابان وزارت امور خارجه و خيابان نخل شرقي منتهي مي شود. در آخرين مرزبندي كه در مرداد سال 1387 انجام شد، مساحت محله 1909455 متر مربع مي باشد. در مورد چگونگي بوجود آمدن اين محله مي توان گفت كه تمامي زمين هاي اين محله باغ بزرگي بوده كه متعلق به شخصي بهايي بوده است و پس از انقلاب و فرار وي از ايران به دستور امام خميني (ره) اين باغ تفكيك و به خانواده هاي سپاهي واگذار گرديد كه هنوز ديواره هاي آن باغ در اطراف محله به چشم مي خورد و آن ديواره ها در واقع مرز محله را نشان مي دهند. ساكنين اين محله افراد سپاهي، خانواده شهدا و جانبازان هستند. در حال حاضر اهالي اين محل تا فاز 2 همه سپاهي هستند و از فاز 3 به بعدتقريبا همه املاك را افراد غير سپاهي

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد امتداد خود، علوم قرآن Next Entries دانلود پایان نامه درمورد حل اختلاف