دانلود پایان نامه درمورد اوقات فراغت، شاه طهماسب

دانلود پایان نامه ارشد

توجهي به معابر نمي شود. پياده روي خيابان سرلشگرفلاحي كه اصلي ترين خيابان محله است درتابستان سال جاري بازسازي شد اما معابراين خيابان ازسه راه اعجازي به بالاسال ها است كه ترميم نشده است .ساخت وسازهاي واقع درمحله نيز آسيب جدي به معابر وارد مي سازند . ( سند هويت محله زعفرانيه ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
يكي از دلاليل مقبوليت محله زعفرانيه ويژگي هاي منحصربه فرد اقليمي و زيست محيطي آن است . اين محله دركوهپايه داخلي البرز واقع شده واز روددره، جويبار، قنات، درختان كهنسال و باغ هاي زيبايي بهره مند است. متاسفانه طي سال هاي جاري وضعيت زيست محيطي اين محله مورد بي توجهي واقع شده است . درخيابان اصلي زعفرانيه به دليل ساخت وسازها بسياري ازدرختان بومي محله (درخت چنار) قطع گرديده ودرختي به جاي آن جايگزين نشده است .دربرخي موارد نيز درختان متفرقه توسط اهالي كاشته شده كه خيابان را ازيك دستي ونظم خارج نموده ومنظر نازيباي شهري پديدآورده است . قنات هاي محله به طورسنتي از باغ خانه ها عبور مي كرده كه با ساخت و سازهاي محله بعضاً مسدود و يا منحرف گرديده است . جويبارها محله نيزعمدتا در معرض آلودگي هاي ناشي ازعمليات هاي ساخت وساز محله بوده وبسيار مشاهده گرديده كه مواد حلال صنعتي نفت گازوييل و دوغاب سيمان درجوي ها رها گرديده است . باغ منزل هاي محله كه ميراث تاريخي وهويت محله محسوب مي شوند نيزهر روز كمترشده و تبديل به برج ها و مجتمع هاي بلند مرتبه مي شوند كه ضمن احترام به حق مالكيت خصوصي بهتراست شهرداري واردعمل شده و با در اختيار گرفتن برخي ازاين املاك آنهارابه فضاي مشترك شهري وعمومي تبديل نمايد.
انتقادات و پيشنهاد هايي که براي محله داده شده است به قرار زيرمي باشد :
1) ترميم معابرمحله بايك الگوي واحدمبتني برمعماري ملي .
2 ) جلوگيري ازساخت وسازهاي بي رويه.
3) جلوگيري ازبلندمرتبه سازي درمحله .
4 ) بهينه سازي سيستم هاي مخابراتي (آنتن دهي موبايل واينترنت ) .
5 ) ترميم وجايگزيني درختان محله وكاشت درخت چناردرخيابان هاي اصلي وفرعي.
6 ) جلب مشاركت ساكنان محله جهت حفظ سرمايه هاي ملي محله.
7 ) تعيين يك مديربه عنوان رابط بين مردم وشهرداري براي محله ومعرفي وي به عموم ساكنان محله .
3 -5- 4 محله دربند :
محله دربند از شمال به ارتفاعات البرز، از جنوب تجريش، از غرب زعفرانيه و از شرق گلابدره- امامزاده قاسم ختم مي گردد . دربند يكي از محله هاي قديمي شميران و در شمال باغ سعدآباد است ( نقشه شماره10 -3 ) محله دربند از مناطق خنك و گردشگري تهران است . دربند در ارتفاع 1700 متري از سطح دريا قرار گرفته و آغاز يكي از راههاي اصلي صعود كوهنوردان به البرز مركزي است. كوره راهي از دربند آغاز مي شود و به آبشار دوقلو و پناهگاه شيرپلا ختم مي شود.

نقشه شماره10-3 نقشه محله دربند

محله هاي قديمي دربند عبارتند از : مرغ محله، كنار محله، كلاغ پر و سربند. رودي به نام رودخانه دربند از ميان دهكده دربند مي گذرد. در سال 1366 سيلي در اين رودخانه ايجاد شد كه بازار تجريش را نابود كرد. دره هاي اصلي رودخانه دربند عبارتند از دره اوسون، دره آبشار، دره امامزاده ابراهيم، دره كاك، آب شير دره و دره زون. خيابان دربند از ارتفاع 1600 متري در ميدان تجريش ( قدس) آغاز و در ارتفاع 1805 متري در ميدان سربند (مجسمه كوهنورد) به پايان مي رسد. منطقه دربند به طور متوسط 1700 متر از سطح دريا ارتفاع دارد.
در زمان قاجار برخي از شاهزادگان قاجار در اين منطقه نشيمن داشتند . در زمينهاي دهكده دربند به زمان رضاشاه، مهمانخانه و چندين ويلا ساختند. چون محله سربند تنگنا بود پل بزرگي بر روي رودخانه آن زدند و تنديس كوهنوردي نيز در ميدانگاه سربند نصب شد. پيش از رسيدن به ميدان سربند، در سمت چپ رودخانه هتل ديپلمات قرار دارد كه تا اواسط دوران محمدرضا پهلوي محل پذيرايي مهمانان خارجي و تنها هتل آبرومند تهران بوده است. امروزه علاوه بر اينكه محله دربند همچنان به عنوان يكي از قطب هاي گردشگري تهران خودنمايي مي كند، تعداد زيادي از مردم نيز در آنجا زندگي مي كنند. گرچه در گذشته اين منطقه جدا از تهران به حساب مي آمده است اما امروزه به علت گسترش شهرنشيني و افزايش وسعت فضاي شهري، اين منطقه نيز با تهران ادغام شده است ( www. Tehran 1 .ir ) .
در زير به معرفي مراکز خدماتي که در محله وجود دارد مي پردازيم :
1 ) امنيتي نظامي :
الف ) فرماندهي انتظامي تهران بزرگ- معاونت اجتماعي. آدرس: ميدان تجريش، خ دربند، نرسيده به ميدان سربند .
ب ) حوزه 122 دربند. آدرس: ميدان تجريش، خ دربند، بين ميدان دربند و سربند .
پ ) پليس امنيت اخلاقي. آدرس: دربند، كوچه حميد .
2 ) مکان هاي تاريخي :
كاخ سعدآباد به مساحت 110 هكتار. سعدآباد از شمال با كوههاي البرز، از مشرق با گلابدره، از مغرب با ولنجك و از جنوب با تجريش همسايگي دارد. در زمان قاجار محل استقرار و سكونت تابستاني شاهان اين سلسله بوده است كه بعد از آن نيز تا به امروز مورد استفاده حكومتها قرار گرفته است. در اين مجموعه 18 كاخ كوچك و بزرگ قرار دارد.
3 ) مکان هاي تفريحي و گردشگري :
رود درة دربند به علت موقعيت خاص طبيعي و مصنوعي كه دارد، داراي بازديدكنندگان زيادي مي باشد به طوري كه در روزهاي آخر هفته بسياري از مردم جهت گذراندن اوقات فراغت به اين منطقه مراجعه مي كنند.
4 ) مکان هاي فرهنگي ، مذهبي و اجتماعي :
الف ) خانه سلامت دربند. آدرس : بالاتر از ميدان دربند. ساختمان ناحيه 3، سال بهره برداري 1386
خدماتي كه اين خانه هاي سلامت ارائه مي دهند عبارتند از: كلاسهاي آموزشي مشاوره فردي، دوره هاي پيشگيري از رفتارهاي پرخطر، چكاپ رايگان شهروندان توسط كانون پزشكان موجود در خانه هاي سلامت، رفع مشكلات محله اي از طريق برگزاري شوراهاي سلامت و تورهاي گردشگري.
ب ) خانه كارآفريني دربند. آدرس: نرسيده به ميدان دربند. كوچه وهابي ،سال بهره برداري 1388
فعاليتهاي آن شامل خدمات آموزشي، مشاوره اي و حمايتي مي باشد.
پ ) كتابخانه: كتابخانه گلابدره، جنب حسينيه علي ابن ابي طالب در حال ساخت مي باشد.
ج ) مجتمع ورزشي: زمين روباز دربند (چمن مصنوعي) آدرس: خ دربند، انتهاي كوچه ميري، پشت هتل دربند
ح ) مسجد : مسجد الكريم. آدرس : خ دربند، كوچه شهريار ،
د ) حسينيه بيمارستان شهدا. آدرس: ميدان تجريش، خ شهرداري
ه ) مسجد جامع دربند آدرس: دربند كوچه شهيد ميري
و ) مسجد ابن الحسين آدرس: دربند، باغ شاطر
ي ) مسجد اميرالمومنين آدرس : دربند كوچه تويسركاني
3-5-4-1 نقاط قوت ، ضعف ، فرصت و تهديدها در محله ( مدل SWOT ) :
ضعف: يكي از نقاط ضعف محله دربند راههاي ارتباطي آن مي باشد كه با گذشت زمان و افزايش تراكم جمعيت ساكنين محله و همچنين تردد گردشگران به خصوص در روزهاي پاياني هفته، جوابگوي نياز مردم نمي باشد و معمولاً در اين روزها با بار ترافيكي سنگيني مواجه مي باشد. نكته ديگري كه به چشم مي خورد وجود اختلاف طبقاتي فاحشي ميان ساكنين اين محل مي باشد. عده اي بسيار متمول و عده اي حاشيه نشين در اين محله زندگي مي كنند كه اين امر موجب عدم تجانس در اين محله و عدم همكاري و مشاركت آنها با يكديگر مي شود.
قوت : نقطه قوت اين محله را ميتوان موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي آن دانست كه باعث شده است اين محله از آب و هوايي خنك و كوهستاني برخوردار باشد و وجود درختان فراوان از گذشته به خصوص منطقه كاخ سعدآباد در اين امر بي تأثير نبوده است. اگر كاخ سعدآباد در اين منطقه وجود نداشت بي شك تا امروز شاهد ساختمانهاي سر به فلك كشيده نيز در آن منطقه مي بوديم.
تهديد : يك مشكلي كه منطقه دربند را تهديد مي كند فاضلابهايي است كه به رودخانه دربند سرازير مي شود. اين امر موجب آلوده شدن آب رودخانه و همچنين حريم رودخانه ميشود كه خود باعث به وجود آمدن فضايي مستعد براي جمع شدن حيوانات موزي از جمله موش مي باشد. مشكل ديگر روند ساخت و سازهاي بي رويه در اين منطقه است كه محيط زيست را به خطر انداخته است و اين طور كه به نظر مي رسد برخلاف جهت مسير توسعه پايدار حركت مي كند.
فرصت: يكي از فرصت هايي كه محله دربند از آن برخوردار است، اين است كه مي تواند به يك قطب بسيار جذاب گردشگري، هم در سطح منطقه اي و هم در سطح بين المللي تبديل شود. اين محله از تمام پتانسيل هاي لازم در راستاي رسيدن به اين هدف برخوردار مي باشد و تنها احقاق اين هدف مستلزم رسيدگي و مديريت مناسب مسئولين مربوطه نسبت به اين موضوع مي باشد.
3-5-5 محله امامزاده قاسم :
ملا آقا فاضل دربندي درباره امام زاده قاسم مي نويسد: امام زاده قاسم از دهكده هاي قديمي قصران بيروني است كه نام قديمي آن دزج بالا بوده است. ظاهراً پس از اينكه سر قاسم ابن حسن مجتبي(ع) را در اينجا به خاك سپرده اند به اين نام مشهور شده است اين محله تا تجريش دو كيلومتر فاصله دارد .مساحت اين محل799/1572، از شمال به آبك وسنگ دوقلو ، از جنوب به دزاشيب و تجريش ، از غرب به جعفر آباد و دربند ، از شرق به جماران و حصارك منتهي مي گردد .
اين محله منطقه اي سردسير بوده است كه آب آن از رودخانه دربند ودره گلابدره تامين مي شود. دراين محله همسران شاهان قديم ازجمله همسران فتحعلي شاه به نامهاي آغاباجي و تاج الدوله طاوس خانم و همچنين سايرشاهزادگان قاجارسكونت داشته اند.
برفراز تپه اي واقع در آبادي معروف امام زاده قاسم در شمال تجريش برج هشت ضلعي آجري وجود دارد كه به احتمال قوي مربوط به قرن نهم هجري است و در زمان شاه طهماسب اول صفوي صندوق منبت مورخ به سال 963 هجري را بر روي مرقد در وسط حرم هشت گوش بنا نهاده اند و رواق و گنبد دوپوش آن هم به نظر مي رسد مربوط به همان زمان باشد. در عهد فتحعلي شاه قاجار ايواني متناسب براي ورود به رواق و حرم بر آن افزوده اند و روي هم رفته مي توان آن را اثر مذهبي و تاريخي خوش منظر شايسته توجهي دانست. سابقا در اين محل گورستان كهنه اي بوده است يك روز ظهير الدوله داماد ناصرالدين شاه به اتفاق وفا علي مولوي هادي گيلاني عزم زيارت اهل قبور را مي كند ناگهان در زير درخت كهنسالي پايش به سنگي مي خورد و از وفا علي مي خواهد كه بعد از مرگش او را اينجا دفن كند و بجاي اينكه اورا با برد يماني كفن كنند پول آنرا به چهل درويش بدهند. پس از دفن ظهيرالدوله در آن به مقبره جمعي از هنرمندان و بزرگان علم و ادب مانند ملك الشعراي بهار، رشيد ياسمي، رهي معيري، ايرج ميرزا و درويش خان تبديل شد ( سند هويت محله امامزاده قاسم ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
خانه بهداشت محله امامزاده قاسم بدليل اينكه فقط تاساعت 3 فعاليت مي كند جوابگوي نياز درماني مردم اين اهالي نمي باشد واهالي خواستار يك درمانگاه شبانه روزي مي باشند. پارك گل محمدي كه در خيابان نياوران ابتداي خيابان تبريزي واقع شده است تنها مركز تفريحي محله امزاده قاسم مي باشد و به دليل اينكه اهالي آن محدوده به صورت دائم از اين مركز استفاده نمي كنند به نظر مي رسد كه بهتراست مسئولين محترم براي استفاده بهتر از اين محدوده به فكر تاسيس مجتمعي مانند مجموعه شهربانو باشند. البته برنامه ريزان محترم بايد به فكر تاسيس فضاهاي سبز كوچكتر در نقاط مختلف محله امامزاده قاسم باشند چون اهالي از نداشتن فضاهاي سبز براي گذران اوقات فراغت خود ناراحت بودند.
سالن ورزشي چند منظوره غدير واقع در ضلع جنوبي ميدان امام زاده قاسم پشت مجتمع شهربانو داراي يك سالن بزرگ ورزشي براي بانوان در شيفت صبح وآقايان در شيفت بعدازظهر مي باشد. مجموعه شهربانو كه يكي ازمراكز مهم فرهنگي اين محله محسوب مي شود واقع در ميدان امامزاده قاسم – پلاك 9 كه شامل:
كلاس هاي آموزشي – خانه سلامت – مركز مشاوره خانواده – كارگاه هاي توليدي – آرايشگاه – كتابخانه – كافي نت- كافي شاپ مي باشد .
قبل از تأسيس اين مجموعه آنجا پارك بوده وحدود 2 سال است كه اين مجتمع بنا شده است. اين مجموعه از لحاظ جغرافيايي در مكان مناسبي قرار نگرفته است به دليل شيب فراوان و عدم وجود پاركينگ

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد آموزش خانواده، اوقات فراغت، سفارتخانه Next Entries دانلود پایان نامه درمورد خارج از خانه، اوقات فراغت، سفارتخانه، حقوق بشر