دانلود پایان نامه درمورد امتداد خود، علوم قرآن

دانلود پایان نامه ارشد

زن بوده و اما وجود درخت داغ داغان كه امروز در ميدان اراج جنب مسجد ارج واقع گرديده بت قدمت 700-500 سال نشانگر پيشينه تاريخي اين منطقه است. محله ي اراج از قدمت زيادي برخورداراست. بطوري كه حتي پيرمردهاي روستا نيز نمي دانند كه ريشه نام آن از كجا آمده است. اما از آن جا كه يكي از طايفه هاي روستايي عروجي مي باشد، عده اي بر اين باورند كه نام آن عراج بوده كه با گذر زمان به ارج تغيير يافته است. همچنين عراج به معني “همواره در بلندي “مي باشد و ارج نسبت به در يا در ارتفاع 1536 متري قرار دارد (سند هويت محله اراج ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 )

نقشه شماره 15-3 نقشه محله اراج

3-5-11-1 شاخص هاي محله اراج :
1 ) قنات اراج :
قنات اراج كه در قسمت شمالي اراج مي باشد از دير باز باغات و زمينهاي كشاورزي روستا را آبياري مي كرده است و يادگاري از گذشته است كه هنوز جاري است .
2 ) طائفه هاي محله اراج :
عروجي يكي از طايفه ها ي اصلي اين منطقه مي باشد اما ازديگر طايفه هاي روستا كه در زمان هاي دور از لواسان “روستاي آهار “به اين منطقه مهاجرت نموده اند مي توان طايفه سيفان را نام برد. همچنين از ديگر طايفه هاي روستا قيدي مي باشد . در ضلع شرقي اراج محله قديمي به نام “اكبر آباد “مي باشد . نام اين محله از نام شخصي به نام علي اكبر اثباتي گرفته شده است و دليل اين نام گذاري اين است كه اين فرد اولين كسي بوده است كه از لواسان روستاي “برگ جهان “به اين منطقه مهاجرت نموده و مردم اراج به او “دايي علي اكبر” مي گفتند . در ضلع شمالي اراج محله لارك و باغات گيلاس لارك واقع شده است كه در قديم متعلق به “تيمسار رارفه” بوده است كه امروزه متاسفانه اين منطقه به علت عدم توجه و رسيدگي و ساخت و ساز هاي بي رويه در حال نابودي است . همچون ديگر روستاها ي شميران روستاي اراج نيز براي خود قبرستاني داشته است كه اين قبرستان در ضلع شمال غربي و غرب اين روستا قرار داشته است كه هم اكنون ميدان اراج و بخشي از خيابان و همچنين دبيرستان رضايي راد در آن واقع شده است .
3 ) مسجد جامع و جسينيه اراج :
يكي از اماكن مذهبي در محله ي اراج مسجد جامع اراج مي باشد . اين مسجد كه در بافت سنتي محله در حوزه ميدانگاهي اراج قرار دارد از قدمت قريب به 700 سال برخوردار است . اهالي سالخورده ي اين محله مي گويند اين مسجد از زمان مغول وجود داشته است اما از تاريخ دقيق آن اطلاعي در دست نيست . اين مسجد حدود بيست و پنج سال پيش با كمك مردمي و دولتي ساخته شده است و به شكل كنوني درآمده است و از زمينهاي اطراف كه گويا متعلق به سرهنگي بوده است ،خريداري شده و به مسجد قديمي اضافه شده است . مساحت كنوني مسجد حدود 200 متر مي باشد. دراين مسجد علاوه بر فعاليت هاي مذهبي ،فعاليت هاي ديگري نيز توسط انجمن هاي بومي صورت مي گيرد. در قسمت پايين مسجد كانون علمي و فرهنگي مي باشد كه مركز كامپيوتر ،كتابخانه در آنجا قرار دارد و دانش آموزان واهالي محل از آن استفاده مي نمايند . بسيج خواهران و جلسات آنها نيز در كانون مسجد برگزار مي شود . در مقابل مسجد، حسينيه اراج قرار دارد كه شامل سه طبقه است و پايگاه بسيج محله در طبقه سوم قرار دارد . جلسات شورا ياري محله ي اراج نيز در جنب حسينيه برگزار مي شود . و از سال 1386 تا كنون فعاليت دارد.
4 ) بيمارستان شهيد چمران :
بيمارستان شهيد چمران كه به عنوان مركز مجهز درماني در محدوده اراج بشمار مي رود درسال1369 تأسيس شده است و در خيابان صنايع قرار دارد و داراي رتبه درجه يك عالي در ارزشيابي سالانه وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي مي باشد . داخل محوطه ي بيمارستان فضا هاي براي نگهداري پرندگان نظير طاووس تعبيه شده است كه مورد توجه مراجعين به بيمارستان قرار مي گيرد .از امكانات رفاهي و خدماتي بيمارستان مي توان به نماز خانه، تاكسي سرويس، بوفه ي ساندويچ و نوشيدني، پارك كودك، خود پرداز بانك سامان و سرويس هاي بهداشتي اشاره كرد . اين بيمارستان داري دو درب است كه در سمت چپ درب شرقي بيمارستان محل پاركينگ پزشكان مي باشد . داخل بيمارستان سه ساختمان اصلي وجود دارد. اولين ساختمان شامل همكف و دو طبقه مي باشد قراردارد. در طبقه اول جراحي، ICU و CCU ، كه در قسمت همكف بخش ويژه قلب ،آنژيوگرافي قرار گرفته است و در طبقه دوم داخلي زنان و مردان، پيوند كليه، جراحي، ICU زنان وزايمان، اطفال و شيمي درماني و سوختگي است . ساختمان دوم كه پلي كلنيك تخصصي شهيد چمران نام دارد در آذر ماه سال 1378 افتتاح گرديد . اين درمانگاه تخصصي شامل بخش هاي مختلفي نظير ارتوپدي، گوش و حلق و بيني، پوست، خون، ريه، بيهوشي، اعصاب و روان و گفتار درماني، چشم، گوارش و… است . روبروي درب ورودي، كتابخانه ي عقيدتي سياسي بيمارستان وجود دارد كه داراي چندين جلد كتاب مي باشد مراجعين مي توانند با ارائه ي كارت شناسايي از كتاب ها استفاده نمايند يا آنها را به امانت ببرند. عناوين كتاب هاي موجود شامل: علوم قرآني تاريخي احاديث، روانشناسي، تربيتي، زندگينامه ي معصومين و شخصيتهاي بارز ،و كتاب هاي مرجع مي باشد. ساختمان سوم اورژانس بيمارستان مي باشد كه در سال 1379 تأسيس شده است .
5 )پارک گلزار :
اين پارك كه درحدود 13 سال پيش در خيابان گلزار، لادن شرقي بالاي اتوبان بابايي تاسيس شده است داراي فضاي سبز زيبايي است. درحال حاضر به طور موقت خانه ي سلامت محله ي اراج در اين پارك قرار دارد. خانه ي سلامت محله ي اراج از بهمن ماه سال 1388 شروع به فعاليت كرده است كه خدمات سلامت، بهداشتي، روانشناسي، تغذيه، مشاوره ازدواج را به اهالي محله ارائه مي دهد. در اين مركز، كانون مادر وكودك فعاليت مي كند كه با توجه به نياز مادران و كودكان خدماتي به آنها عرضه مي دارد . همچنين به تازگي كانون جهان ديدگان و نوجوانان شروع به فعاليت نموده است. با توجه به اينكه محله ي اراج در يكي از قديمي ترين مناطق شهر تهران، در شمالي ترين محدوده ي شهري قرار دارد از قابليت زيادي براي گردشگري و جذب توريست برخوردارمي باشد. با وجود اينكه باغات زيادي در اين منطقه تخريب شده و ساخت و ساز هاي زيادي صورت گرفته است، همچنان از سرانه ي فضاي باز زيادي برخوردار مي باشد كه نياز مند رسيدگي و توجه بيشتر مسئولين است .
3-5-11-2 موارد قوت و ضعف محله اراج :
نقاط قوت :
خوش آب و هوا بودن محله . محله ي اراج از نظر جغرافيايي در منطقه ي خوش آب و هوا قرار دارد وجود باغات و فضا هاي باز در محله باعث شده است كه اهالي از زندگي در اين محله رضايت داشته باشند. وجود يك رشته قنات گوارا كه همچنان آب شرب اهالي اراج را تامين مي نمايد . اين قنات از شمال محل جاري مي شود . اهالي خوب و محترم و فرهنگ دوست محله ي اراج كه سعي دارند هويت تاريخي خود را حفظ نمايند . به ويژه اهالي بافت سنتي محله ي اراج احساس تعلق خاطر زيادي به محله ي خود دارند. وجود آرامش و آسايش نسبي در محله نسبت به محله ي همجوار . وجود خانه سلامت در پارك گلزار

نقاط ضعف :
وجود بيشترين ارگانهاي نظامي در محله : درصد قابل توجهي از اراضي سطح محله را اراضي نظامي و دفاعي شكيل مي دهد كه از ديد گاه اهالي نقطه ضعف محله محسوب مي شود . به عنوان نمونه وجود مجتمع هايي نظير : مجتمع صنايع دفاع – مجتمع صا ايران – مجتمع تربيت بدني و… با ساختار هاي مسكوني در محل تطابق ندارد و مشكلاتي را ايجاد مي نمايد .
وجود مراكز در ماني: صرف نظر از اينكه بيمارستان شهيد چمران يك مر كز در ماني مجهز در محله محسوب مي شود اما به دليل بار ترافيكي كه به محل تحميل مي كند جزء يكي از نقاط ضعف محل محسوب مي شود .علاوه بر آن بيمارستان نيكان كه در شمال محله در خيابان 22 بهمن در شرف بهر برداري مي باشد مشكلات زيادي را براي اهالي به همراه خواهد داشت .
مجتمع آموزشي شكوفه : اين مجتمع آموزشي كه حجم زيادي از دانش آموزان مقاطع ابتدايي – راهنمايي – متوسطه – را در خود جاي داده است ، حجم زيادي از جمعيت را به محله تحميل مي نمايد . با توجه به اينكه اين مر كز “غير انتفاعي “است تنها دانش آموزان محله ي اراج از آن منتفع نمي شوند و مها جرين نا خواسته را به محل تحميل مي كند .
امتداد بزرگراه شهيد صياد شيرازي : بزرگراه شهيد صياد شيرازي فعلا” تا خيابان صنايع دفاع پيشرفته است اما چون در پوسته ي طرح تفصيلي گسترش بزرگراه ديده مي شود به نظر مي رسد در سال هاي آتي در امتداد خود به سمت شمال محله را به دو قسمت تقسيم مي كند و بافت داخلي را دچار گسست اجتماعي مي كند . همچنين براي اهالي محله پيامد هاي ترافيكي – آلودگي صوتي – آلودگي هوا و…به همراه دارد . فقدان سراي محله در محدوده ي اراج يكي ديگر از نقاط ضعف محله به شمار مي آيد. از آنجا كه كاركرد سراي محله ارائه ي خدمات به اهالي محله مي باشد عدم وجود آن در محله ي اراج اين خدمات را از اهالي، سلب كرده است .
عدم وجود مركز خريد و مركز ميوه و تره بار در محله ي اراج باعث شده است اهالي به محله ي ازگل براي تهيه مايحتاج روزمره خود مراجعه نمايند .
عدم وجود كانتينر بازيافت زباله در محله ي اراج . در شهرك وليعصر كانتينري وجود دارد كه غير فعال است .
عدم وجود امكانات رفاهي در محله به عنوان نمونه در اين محله كتابخانه مطرح كه مورد استفاده عموم باشد وجود ندارد (سند هويت محله اراج ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ).

3-5-12 محله چيذر :
محله ي چيذر كه در دل منطقه ي 1 شهر تهران واقع شده است، به دليل وجود اماكن مذهبي زياد از قديم، بافت مذهبي داشته و اين بافت را همچنان حفظ نموده است. كه از جمله اين اماكن مذهبي مي توان به وجود دو امامزاده به نام هاي حضرت علي اكبر(ع) و حضرت اسماعيل(ع) ، وجود 64 شهيد كه از اين محله در گلزار شهدا دفن شده اند و وجود حوزه علميه چيذر اشاره نمود . از دلايل شكل گيري اين محله مي توان وجود دو امام زاده و 2 قنات و خاك بسيار حاصلخيز آن اشاره نمود . محدوده ي اين محل از شمال به خيابان فرمانيه، از شرق به كامرانيه، از جنوب به اتوبان صدر، بلوار قيطريه و ميدان پيروز و از غرب به خيابان برايت، نعمتي و لاله مي رسد.
محله چيذر ابتدا چوذر(مانند زر) نام داشته و اين نامگذاري به دليل حاصلخيز بودن منطقه از نظر كشاورزي و وجود باغ هاي فراوان بوده است و زندگي ساكنان چيذر از طريق كشاورزي، باغداراي و دامداري بوده است. از آثار مهم برجايي مانده در اين محله مي توان به غارهاي زير زميني (معروف به لو ) نيز اشاره نمود كه گذشتگان ساكن در اين محل براي فرار از حمله مغولان اين مكانها را حفر كرده و در آن پناه مي گرفتند و محل فعلي آن از مقابل مسجد قائم (عج) چيذر تا ميدان حضرت امام زاده علي اكبر (ع ) مي باشد . در اين محله اكثريت ساكنين از نوادگان دو طايفه بوده اند يكي طايفه چيذري و ديگري طايفه هاشمي عليا كه اين طايفه به نسل حضرت امام زين العابدين (ع)متصل بودند . در محله چيذر پارك قيطريه فعلي به باغ قيطريه معروف بوده است كه در قديم به اسم خانم اتابكي و سارم الدوله كه از نوادگان شاهان قديم اتابك اعظم بوده است ناميده مي شده و اين پارك محل ييلاق اين خاندان بوده است كه بعد از گذشت سالها و قرنها امروز به پارك قيطريه و محله قيطريه تبديل شده است. به لحاظ آماري نيز، اين محله داراي مساحتي بالغ بر 870615 /1 كيلومتر مربع است و 16024 نفر جمعيت دارد. و . داراي 3864 خانوار است. جمعيت مردان محله 8050 و زنان آن 7974 نفر مي باشد ( سند هويت محله چيذر ، منطقه 1 شهر تهران ، 1385 ) .
3-5-12-1 اماکن شاخص در محله چيذر:
1 ) امامزاده علي اکبر ( گازار شهداي شميران ) :
امام زاده علي اكبر كه در ابتداي خيابان بهمن پور واقع شده است، در قديم بقعه ساده و بي پيرايه داشته و محل اعتكاف درويشان بوده است و در حال حاضر از اماكن معروف اين محله محسوب مي شود.. در محل اين امام زاده 600 شهيد گرانقدر آراميده اند و به گلزار شهداي شميران تغيير نام يافته است.
2 ) امامزاده اسماعيل :
امامزاده اسماعيل در خيابان بهمن پور و در ابتداي خيابان كلهر

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد خانه سالمندان، مدرسه اسلام، سلسله قاجار، اوقات فراغت Next Entries دانلود پایان نامه درمورد اوقات فراغت جوانان، وزارت امور خارجه، اوقات فراغت، حمل و نقل