دانلود پایان نامه درمورد اقتصاد مقاومتی، انقلاب اسلامی، توسعه کشاورزی، اجرایی تولید

دانلود پایان نامه ارشد

واشتغال در تمام صنایع است.121
زیر بنایی ترین مبانی در اقتصاد مقاومتی، قراردادن همه کارها و فعالیت ها بر اساس علم است. یعنی همه چیز باید بر بنیان دانش استوار باشد! زیرا مهم ترین عامل ضعف، نادانستن و بی اطلاع ماندن است. چنان که رسول کرم 9فرمود: «لا فقرَ أشَدُّ منَ الجهلِ؛ هیچ فقر وناداری مانند جهل نیست.»122
و به گفته حضرت علی7«لامصیبة أعظم من الجهلِ؛ هیچ مصیبتی بزرگتر از جهل نیست.»123 و « لاعدوَّ اضرَّ من الجهلِ؛ هیچ دشمنی زیان آور تر از جهل نیست.»124
دراثرجهل و عدم بیداری و عدم آگاهی مردم، در طول قرن ها قدرت های استکباری توانستند سرمایه های کشورهای جهان سوم را به غارت ببرند و مردم را دچار فلاکت سازند.
اگر گرفتاری در چنگال جهل، برای هر ملّتی غیر الهی قابل توجیه باشد، برای پیروان اسلام ننگ و نشانه بی اطلاعی مسلمانان از محتوای آیین خویش است. دین اسلام دین روشنفکری و آگاهی بخشی است و همین امر مهم ترین انگیزه عداوت استکبار جهانی با اسلام راستین و انقلاب اسلامی ایران است.
اسلام انسان ها را به سوی نور علم، نور ایمان، نور حقیقت می خواند و به صراط مستقیم دعوت می کند که همان حرکت به سوی کمال مطلق وحرکت إلی الله است. خدا که ذات او عین علم است، درصدها آیه به علم گرایی توجه داده است و بندگان خدا که از او اطاعت می کنند، باید پیوسته درصدد کسب علم و آگاهی و قدرت ودوری جستن از ظلمت ها و حرکت به سوی نور و کمال بیشتر باشند.
قرآن می فرماید:( اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنُوا يُخْرِجُهُمْ مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النُّورِ وَ الَّذينَ كَفَرُوا أَوْلِياؤُهُمُ الطَّاغُوتُ يُخْرِجُونَهُمْ مِنَ النُّورِ إِلَى الظُّلُماتِ أُولئِكَ أَصْحابُ النَّارِ هُمْ فيها خالِدُونَ (125؛« خداوند، ولى و سرپرست كسانى است كه ايمان آورده‏اند آنها را از ظلمت ها، به سوى نور بيرون مى‏برد. (اما) كسانى كه كافر شدند، اولياى آنها طاغوت ها هستند كه آنها را از نور، به سوى ظلمت ها بيرون مى‏برند آنها اهل آتشند و هميشه در آن خواهند ماند.» شخص عاقل و خردمند به روال طبیعی، قبل از هر چیز، هدف خود را مشخص می کند و بر اساس آن هدف، روش و نظامی برای خود برمی گزیند؛ آنگاه عوامل واسباب و راه های وصول به آن هدف را شناسایی می کند و اسباب را به کار می گیرد و سپس در چارچوب آن اسباب، سعی و تلاش می کند و می کوشد تا به مقصد و خواسته خود دست یابد.

فصل اول : راهکارهای اجرایی تولید
1-1. تهيّه طرح و برنامه‎ريزي اقتصادي
يكي از راهکارهای اقتصاد مقاومتی، تهيّه طرح و برنامه‎ريزي اقتصادي توسط دولت می باشدکه براي دست يابي به هر هدفي به طرح و برنامه نياز است؛ زيرا برنامه ريزي عبارت است از تعیین هدف ها، و پیش بینی راه ها و امکانات لازم برای دست یابی به آن اهداف.126
اگر دولت درصدد توسعه و رشد اقتصادي جامعه باشد، ولي اگر طرح و برنامه كاملي تهيّه نكرده باشد كه بتواند هدف ها و راهكارها و موانع احتمالي و امكانات و ظرفيّت ها را مشخص سازد، بدون ترديد، نه تنها در زمينه پيشبرد اقتصاد و رونق بخشيدن به فعاليّت هاي اقتصادي موفقيّتي به دست نمي آورد، بلكه چه بسا متحمّل زيان هاي بسياري هم مي شود.
امام سجاد7در اين زمينه مي فرمايد: « مَنْ لَمْ يَعْرِفْ دَاءَهُ أَفْسَدَهُ‏ دَوَاؤُهُ 127؛ كسي كه درد خود را نشناسد، مصرف دارو او را از بين مي برد.» همچنين از رسول خدا 9نقل شده كه فرموده است: « مَنْ عَمِلَ عَلَى غَيْرِعِلْمٍ‏ كَانَ مَا يُفْسِدُ أَكْثَرَمِمَّا يُصْلِحُ128 ؛ كسي كه بدون علم به عملي اقدام كند، بيش از آنكه اصلاح كند، سبب تباهي مي شود.»
امام علي7برنامه ریزی خوب، مناسب و صحیح را محکم ترین و روشن ترین دلیل توانمندی عقلانی انسان می داند. و مي فرمايد: « أَدَلُّ شَيْ‏ءٍ عَلَى غَزَارَةِ الْعَقْلِ حُسْنُ‏ التَّدْبِيرِ129؛ اولین نشانه كامل بودن عقل، برخورداري از تدبير نيكوست.» درنكوهش بي تدبيري، مطالب بسياري وارد شده است.

برنامه ريزي سبب مي شود انسان هركاري را از راه خودش درزمان و فرصت مناسب با اشراف به تمام زواياي آن انجام دهد و از مقدّم داشتن كارهاي ديگر خودداري كند.
امام رضا7مي فرمايد: هركس هدفي را ازراه مخصوص به آن دنبال كند، هرگز لغزش پيدا نمي كند و اگر به فرض دچار لغزش هم شد، راه چاره بر او بسته نمي شود و به راحتي و با تأمل و دقت بيشتر مي تواند راه اصلاح آن را بيابد.130
بنابراين، يكي از تكاليف مهمي كه اسلام بر عهده حاكميت جامعه اسلامي گذاشته است، برنامه ريزي مناسب براي پي گيري اهداف اجتماعي، از جمله هدف هاي اقتصادي است؛ چرا که داشتن برنامه، باعث می شود در کمترین زمان لازم و با صرف حداقل امکانات و سرمایه ها، هدف ها تحقق یابد.
در مجموعه اي از روايات، به فوايد برنامه ريزي اشاره شده است كه عبارتند از:
1.كاهش از ميزان خطا و اشتباه؛ امام علي7در اين باره فرموده است:«التَّدبيرُ قَبْلَ الْعَمَلِ يُومِنُ العِثارَ131؛ داشتن تدبير قبل از اقدام به كار، سبب در امان ماندن از لغزش هاست.»
2. فقرزدایی؛ امام علي7مي فرمايد :« فَلا فَقْرَ مَعَ حُسْنِ التَّدبِيرِ132؛ با برنامه ريزي و تدبير شايسته، فقر و كمبود اتفاق نمي افتد.»
3. ایمنی از ندامت وپشیمانی؛ هر فرد یا سازمانی که بدون تفکّر در ابعاد مختلف فعالیت های خود، خویش را مشغول انجام کاری نماید، بی گمان دچارسردرگمی می شود و درصد خطا و اشتباه او زیاد می شود و طبیعتاً چنین کاری، موجب پشیمانی و ندامت خواهدبود.133

اما اگر پیش از انجام هر کاری، جوانب و زوایای آن مورد بررسی قرار گیرد، و همچنین برای انجام دادن درست و منطقی آن برنامه ریزی مناسبی صورت پذیرد، میزان خطا و اشتباه کاهش می پذیرد.134
دراین صورت فرد یا سازمان دچار ندامت و پشیمانی نخواهد شد. از امام علي7نقل شده است كه فرمود:« التَّدْبِيرُ قَبْلَ‏ الْعَمَلِ‏ يُؤْمِنُكَ‏ مِنَ النَّدَمِ 135؛ برنامه ريزي قبل از كار، تو را از پشيماني در امان نگه مي دارد.»
4. افزايش بهره وري؛از جمله آثار برنامه ريزي و تدبير، رشد و افزايش ثروت است. اميرمؤمنان، علي7مي فرمايد:« حُسْنُ‏ التَّدْبِيرِ يُنْمِي قَلِيلَ الْمَالِ‏136؛ سرمايه اندك با برنامه ريزي مناسب رشد پيدا مي كند.»
5. خنثي سازي تهديد؛ فايده ديگر برنامه ريزي و تدبير، اين است كه خطرات احتمالي دشمنان يا پيش آمدهاي ناگوار را نقش بر آب مي سازد. امام علي7در اين باره مي فرمايد:« بِالنَّظَرِ فِي‏ الْعَوَاقِبِ‏ تُؤْمَنُ‏ الْمَعَاطِبُ‏ 137؛ با دقت و تدبير در پي آمد كارها، مي توان از خطرات و سختي هايي كه ممكن است پيش آيد، در امان ماند.»
برنامه ريزي باعث می شود كه فرد براي هر شرايطي پيشاپيش ، تدبير و چاره انديشي لازم صورت انجام دهد و هنگام روبه رو شدن با آن پيش آمدها، به راحتي راه برون رفت از آنها را تشخيص داد.
1- 2. بهره برداری بهینه از منابع و ثروت های طبیعی
در کارهای اقتصادی و تولیدی، مسلماً سعی بر این است كه از امكانات موجود بیشترین بهره برداری شود و یا حتّی المقدور برگشت سرمایه و سود را در پی داشته باشد.
خداوند منابع توليدى و موادّ اوّليّه را برای انسان را در زمين قرار داده است: (وَ الْارْضَ وَضَعَها لِلْانامِ(؛138 «زمين را براى خلايق آفريد.» همچنین در آیات (اللَّهُ الَّذي سَخَّرَ لَكُمُ الْبَحْرَ لِتَجْرِيَ الْفُلْكُ فيهِ بِأَمْرِهِ وَ لِتَبْتَغُوا مِنْ فَضْلِهِ وَ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ * وَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً مِنْهُ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ (139؛ «خداوند همان كسى است كه دريا را مسخّر شما كرد تا كشتيها بفرمانش در آن حركت كنند و بتوانند از فضل او بهره گيريد، و شايد شكر نعمتهايش را بجا آوريد! *او آنچه در آسمانها و آنچه در زمين است همه را از سوى خودش مسخّر شما ساخته در اين نشانه‏هاى (مهمّى) است براى كسانى كه انديشه مى‏كنند!» و ازطرفى از انسان هاخواسته كه زمين را آباد سازند تا به معاش و آسايش برسند: (هُوَ انْشَأَكُمْ مِنَ الْارْضِ وَاسْتَعْمَرَكُمْ فيها(؛140 «اوست كه شما را از زمين آفريد و آبادى آن را به شما واگذاشت.»
لذا باید با تلاش و کوشش و با استفاده از تکنولوژی پیشرفته امروزی به بهره برداری از منابع و ذخایر زیر زمینی و همچنین در توسعه کشاورزی، باغداری و دامداری بکوشیم و علاوه بر آن، آب هاى سرگردان، سيلاب ها و چشمه سارهایی که درکشور خیلی زیاد وجود دارد بطور اساسى آن را مهار کنیم، تا از اين سرمايه‏هاى الهى به خوبى بهره بردارى شود و بدون استفاده ضايع نگردد.
جنگل هاى طبيعى، مراتع و زمين هاى كشاورزى و درختان ميوه‏دار، از منابع مهمّ اقتصادى است كه نقش تعيين كننده‏اى در زندگى انسان دارد. حضرت على‏7مى‏فرمايد: خداوند به مردمان فرمان داده است كه زمين را آباد كنند تا از روييدني هاى [گوناگون‏]، ميوه‏ها و ديگر موادّى كه از دل زمين مى‏رويد، زندگى آنان تأمين شود.141
و اين در زمانى امكان پذير است كه از زمين، درخت ها و جنگل ها با اصول صحيح استفاده شود و مردم در نگهدارى و بهره‏بردارى آنها شيوه درستى اتّخاذ نمايند و در اين باره، پيشوايان دينى خود را الگو قرار دهند كه چگونه در توسعه و حراست باغات و مزارع مى‏كوشيدند و از آنها استفاده بهينه مى‏كردند.
با توجّه به آنچه كه گفته شد، استفادۀ بهینه از منابع موجود كه اتفاقاً با نگاه نوآورانه همراه باشد یكی از مهمترین و مؤثّرترین گام های جامعه در جهت اقتصاد مقاومتی است.
پس با الگوگیری از آموزه های قرآن كریم همه باید با تمام توان خود تلاش کنند تا از منابعی که در اختیار دارند، به نحو أحسن در جهت مصالح مردم استفاده نموده و در مسیر اقتصاد مقاومتی گام بردارند كه اگر چنین شود بسیاری از معضلات كم شده و زمینه های فراوانی در جهت ایجاد مشاغل مفید و پر بازده ایجاد خواهد شد.
1-3. كيفيّت‌مداري و كالاهای مرغوب
در تولید از دو نظر اهمیت زیادی دارد: يكي، از نظر كمّي؛ دوم، از نظر کیفی كالا و خدمات. كميّت توليد، ناظر به فراواني توليد است. اين بُعد از توليد مهم است و بايد ميزان توليد افزايش يابد تا كمبودي در عرضه كالا پيش نيايد، اما از نظر كيفي توليد از اهميّت بيشتري برخوردار است. توليد كالاهاي باكيفيّت و مرغوب، افزون بر آنكه نشانه احترام به شخصيّت مشتري و رفتار كريمانه با خريدار است، موجب جلب اعتماد مشتري و رونق و استمرار فروش اين كالاها مي‌شود.
در حقيقت، اصلي‌ترين عامل رونق بازار كار و كسب جايگاه ممتاز برخي كارخانه‌ها و مراكز توليدي را بايد در ارايۀ كالاهاي باكيفيّت و مرغوب از سوي آنها دانست. اين در حالي است كه ارايه كالاهاي بي‌كيفيّت به مردم، در كنار همه آفات و ضررهايي كه دارد، مايه زيان اقتصادي است؛ چرا كه مشتري، به زودي براي تعمير اين كالاها اقدام مي‌كند يا به دليل از كار افتادن زود هنگام اين كالاها، به زودي مجبور به خريد دوباره اين كالاها مي‌شود، كه در هر دو صورت، متحمّل زيان اقتصادي شده است.
شخصي به نام عاصم بن حميد مي‌گويد: امام صادق7به من فرمود: «به چه كار مشغولي؟ گفتم: «گندم مي‌فروشم.» حضرت فرمود: « اشْتَرِ الْجَيِّدَ وَ بِعِ‏ الْجَيِّدَ فَإِنَّ الْجَيِّدَ إِذَا بِعْتَهُ قِيلَ لَهُ بَارَكَ اللَّهُ فِيكَ وَ فِيمَنْ بَاعَكَ142؛ جنس مرغوب بخر و جنس مرغوب بفروش؛ چون وقتي جنس خوب مرغوب فروختي، مردم مي‌گويند: خدا به تو و به آنكه اين جنس مرغوب را به تو فروخت، بركت دهد.»
در آموزه‌هاي دینی، بر توليد كالا به گونه‌اي كه كمترين ضايعات را داشته باشد، تأكيد شده است. رسول خدا9نيز دستور مي‌داد اندازه نان را كوچك بگيرند، تا ضايعات آن كمتر باشد.»143 مقام معظّم رهبري مدظله العالی در توصيه به ارتقاي كيفيّت كالاهاي توليدي مي‌فرمايد: «ما مي‌توانيم امروز ادعاي استقلال اقتصادي كنيم؛ اما به

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درمورد دانش بنیان، رشد اقتصادی، اقتصاد خانواده، تولید اقتصادی Next Entries دانلود پایان نامه درمورد اقتصاد مقاومتی، امام صادق، فعالیت های اقتصادی، تقسیم کار