دانلود پایان نامه درمورد ارتکاب جرم

دانلود پایان نامه ارشد

از سازه چادري بهره گرفته شده است، که اين امر به نماي پروژه هم کمک شاياني نموده است.

6-5-11. پارکينگ:
پارکينگ مجموعه براي تعداد 50 وسيله نقليه در نظر گرفته شده است که با احتساب 30 مترمربع سرانه فضايي براي هر اتومبيل جمعا 1500 مترمربع به پارکينگ اختصاص داده شده است.

فصل هفتم:
طرح نهايي و ارائه راهکارها

7-1. معرفي وتحليل سايت
در هر طراحي، شناخت بستر طراحي و خصوصيات سايت مورد نظرش، پيش از هرگونه اقدام به طراحي، از مهم ترين امور است.

منبع: مطالعات سازمان مسکن و شهرسازي

7-2. مشخصات طرح مرکز محله:
اين فضا ايده اي از معماري سنتي ايراني (فضاهاي درون گرا و برون گرا و حياط مرکزي) و معماري مدرن (شفافيت و فضاهاي باز و پيلوتي بودن با کانسپتي متفاوت ) است که به نحوي تلفيق معماري ايراني با معماري مدرن ميباشد و خالص بودن آن تداعي سبک مينيماليست را مينمايد. در واقع با استفاده از جاذبه هاي معماري ايراني و به طور خاص درون گرايي و حياط مرکزي و تلفيق آن با ويزگي هاي معماري مدرن، سعي در احياي اعجاز از دست رفته در معماري و پاسخگويي به نيازهاي انسان و معماري مدرن را داشتم. در طراحي سايت با قرار دادن بنا در فضاي باز سبز،سعي در طراحي يک فضاي بسيار روشن و دموکرات را داشتم تا به اين طريق پذيراي شهروندان از تمام قسمت هاي سايت به درون محوطه باشد.

سازه طرح:
در طرح مجموعه حاضر يک شبکه کامل استراکچر به صورت کاملا دقيق و منطبق با هندسه طرح ارائه گرديده است. سازه اصلي بتن آرمه ميباشد و پوشش سقف ها به صورت پيش تنيده در نظر گرفته شده اند. جهت مقابله با نيروهاي جانبي، تمهيداتي به ترتيب زير در نظر گرفته شده است:
1.در مرحله طراحي اصل نظم و تقارن حتي الامکان رعايت گرديده است.
2.باکس هاي مختلف تشکيل دهنده حجم با در نظر گرفتن درزهاي انقطاع و انبساط در محل هاي مناسب، به صورت حجم هايي مجزا رفتار مي کنند و هر کدام به گونه اي مستقل، باربر نيروهاي وارد به خود هستند.

مصالح و پوسته خارجي:
نماي ساختمان به صورت دو-پوسته و از جنس شيشه هوشمند و ترمووود به رنگ سفيد در نظر گرفته شده است. علت دو پوسته کار کردن طرح، مقابله با اثرات بد و شديد جوي منطقه مانند تابش شديد آفتاب و در عين حال داشتن گشودگي هاي وسيع و تقويت ارتباط بصري استفاده کنندگان مجموعه و رهگذران بيرون، مي باشد.
قابليت‌هاي شيشه‌هاي هوشمند109 امكان تغيير ميزان شفافيت و رنگ شيشه مي‌باشد كه مي‌توانند در كنترل شدت نور و كاهش تلفات انرژي، نقش مؤثري ايفا كنند و بدين ترتيب باعث كاهش ورود اشعه ماوراي بنفش به محيط شده و از عوارض تخريبي آن بر پوست بدن و لوازم جلوگيري ‌كنند و به علاوه نياز به پرده و لوازم جانبي آن را در ساختمان برطرف مي‌كنند.
امروزه به منظور استفاده هر چه بيش تر از نور خورشيد و اجراي برخي ايده هاي نو در معماري، سطح وسيعي از ساختمان را با شيشه مي‌پوشانند، لذا پنجره‌ها نقش اصلي را در كنترل نور ورودي به داخل ساختمان و ميزان انرژي مورد نياز ايفا مي‌كنند. در اين شرايط، امكان حفظ گرما يا سرماي محيطي مناسب و ذخيره سازي معقول انرژي، همراه با تامين ميزان نور دلخواه با مشكلاتي همراه مي‌شود.
شيشه‌هاي هوشمند به عنوان نسل آينده شيشه ها بر اين مشكلات فائق آمده اند. امروزه كاربرد شيشه‌هاي هوشمند تنها به كاهش اتلاف انرژي محدود نمي‌شود، بلكه شيشه هاي طيف گزين (بي نياز از پرده) كه شخص به ميزان دلخواه مي‌تواند شدت نور، درخشندگي خورشيد و گرماي عبوري از آن را كنترل كند و خواص ذخيره سازي انرژي را هم داشته باشد، در سراسر دنيا به شدت مورد توجه قرار گرفته است و هم اكنون در كشور در صنايع ساختماني و خودرويي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
پنجره‌هاي هوشمند ساخته شده علاوه بر خاصيت ذخيره سازي انرژي، كه تا 40 درصد از اتلاف انرژي در ساختمان‌ جلوگيري مي‌كنند؛ اين امكان را مي‌دهند كه بتوان وضعيت شيشه را از حالت كاملا شفاف به حالت كاملا مات با 100 درصد اختفاي تغيير داد.

روشنايي محوطه:
با توجه به فعال بودن مجموعه مرکز محله در اوقات شب، طراحي روشنايي مناسب در محوطه بنا و نيز مسيرهاي اصلي منتهي به مجموعه مرکز محله بسيار ضروري است.
بدين منظور پيشنهاد شده است که براي مسيرهاي پياده از چراغ هاي پارکي تا ارتفاع 5 متر و با اشکال مختلف و براي روشنايي محوطه پروژه از چراغ هايي به ارتفاع 1 متر استفاده شود.

سايت پلان مجموعه

7-3. ارائه راهکارهايي جهت ساماندهي محله در راستاي کاهش زمينه هاي جرم خيزي و بهبود شرايط حيات شهري:

پيوست شماره1:
تجربه هاي جهاني
بررسي تجربه هاي جهاني
(در تدوين ضوابط کاهش جرم خيزي فضاهاي شهري)

ماخذ راهنماي طراحي شهري و پيشگيري از جرم دولت مرکزي استراليا
به مواردي که بايد در طراحي ها مدنظر قرار گيرد، اشاره مي شود:
نوررساني:
عوامل موقعيتي :
– با نور به شکل گسترده برخورد شود. اين موضوع نيازمند انتخاب رويکردي است که براي شرايط محلي و مشکلات جرم خيزي مناسب باشد.
– براي نواحي که در شب مورد استفاده قرار مي گيرند، بايد اطمينان حاصل شود که نور متضمن ديد مناسب است. وقتي نوررساني براي تامين ديد عابرين پياده در ارتفاع پايين قرار دارد بايد از مقاومت آن در برابر تخريب اطمينان حاصل شود.
– نوري که براي روشنايي فضاهايي همانند پارکينگ ها، پياده رو هاي اصلي، ورودي ساختمان ها و ورودي سرويس هاي بهداشتي به کار گرفته مي شود قدرتي معادل 50 تا 100 Lux دارد. اين ميزان سطح بالاتري از نوررساني است که ممکن است در مواردي که ريسک بالقوه اي براي ارتکاب جرم شناسايي شده است مورد نياز باشد.
– حصول اطمينان از وجود روشنايي کافي در فضاهاي الحاقي، مسيرهاي دسترسي و علائم.
– تضمين اينکه نورهاي به کار گرفته شده امنيتي، در زمره نورهاي در فضاي باز بازدارنده نباشند.
– مدنظر قرار دادن تاثيرات آلودگي نور و انرژي مورد استفاده در هر يک از راهبردهاي نوررساني.

انسجام در نورپردازي:
– حصول اطمينان از انسجام نورپردازي به منظور کاهش تضاد ميان نواحي تاريک و نواحي روشن.
– بهره گيري از چند نور در عوض يک تک نور به منظور فراهم آوردن سطح منسجم و هماهنگي از روشنايي.

جانمايي نور:
– در نواحي مورد استفاده افراد پياده لازم است اطمينان حاصل شود که نور بر مسير پياده و فضاهاي احتمالي در دام افتادن بتابد.
– در جانمايي نورف بايد به گياهان کاشته شده و يا هر عنصر ديگري که ممکن است مانع تابش آن قرار گيرد توجه داشت.
– در جايي که ممکن است از نوررساني به مکان هايي که مورد استفاده شبانه نيستند اجتناب شود؛ به اين ترتيب از برداشت اشتباه افراد براي استفاده و يا ايمني اين مکان جلوگيري مي شود. اگر نقاط خطرناک معمولا در شب خالي هستند بهتر است از روشن نمودن آنها جلوگيري گردد و اين مکان ها به روي افراد پياده بسته شوند.
– از نورهاي درخشان در فضاهاي پر استفاده بهره گرفته شود، اما اطمينان حاصل شود که اين نورها “ديواري از تاريکي” در ماوراي خود ايجاد نکنند و موجب ناراحتي افراد پياده و سواره نگردند.
– “مسيرهاي امن”، انتخاب و نورپردازي شوند تا، کانون فعاليت هاي عابرين پس از تاريکي هوا در آنجا قرار بگيرد.
– براي مکان هايي که در شب، علايم مورد استفاده براي تعيين جهت و نقشه ها در آنها قرار مي گيرند، روشنايي کافي فراهم شود.
– با قرار ندان نورهاي بدون حفاظ در سطح چشم ( که حدود 5/1 تا 3 متر بالاتر از سطح زمين است) از برق چشم آزار نور جلوگيري شود.
– از عدم ايجاد سايه به وسيله نورهاي سايبان ها به ويژه نورافکن هايي که در داخل سايبان نصب مي شود، و مهاجم ممکن است بتواند در آن مخفي شود، اطمينان حاصل شود.
– از قرار دادن پايه چراغ و يا ساير تجهيزات الکتريکي در امتداد ديوارها و ساختمان هاي کوتاه اجتناب شود زيرا اين وسايل فرصت هايي را براي بالا رفتن از ديوار ايجاد مي کنند. روشنايي هاي مرتفع و دور از دسترس، همچنين تعداد هدف هايي را که مي توانند مورد حمله قرار گيرند کاهش مي دهد و سطح نور عمومي را بالا مي برد.

انواع نورها:
– انواع مقاوم در برابر تخريب و مواردي که امکان استفاده در ارتفاع را دارند، به کار گرفته شود تا آسيب پذيري در برابر صدمات کاهش يابد.
– با استفاده از شيشه هاي خاص و کلاهک هاي مخصوص روشنايي از ويرانگري هاي معمول (ونداليسم) جلوگيري شود.
– در مکان هايي که از روشنايي هاي سنتي و يا دوره اي استفاده مي شود، ممکن است افزايش تعداد روشنايي هاي مورد استفاده براي تضمين سطح مناسب نور ضروري باشد.
– از سلول هاي نوري- برقي استفاده شود که ارزان ترند، نصب آنها ساده تر است و از انواع کليدي مطمئن ترند.
– از تيرک هاي خطرنما به عنوان تنها منبع نور استفاده نشود. گرچه آنها به لحاظ بصري جذابند اما روشنايي کافي را براي ديده شدن افراد در حال گذر توليد نمي کنند.
– در هر جا ممکن است نورهاي در طول پياده روها با اتصالات ورودي ساختمان ها ترکيب شود.

نگهداري:
– روشنايي ها تميز نگهداشته شوند و در صورت سوختگي لامپ ها به سرعت تعويض شوند.
– تابلوهاي عمومي نصب شود که در آنها آمده است در صورت سوختگي لامپ ها و يا تخريب روشنايي ها، مردم به کجا بايد اطلاع دهند.

طراحي و برنامه ريزي سايت:
– حصول اطمينان از اينکه در طح هاي ايجاد شده يا توسعه فضاي عمومي، فضاهاي مورد استفاده احتمالي در شب مدنظر قرار گيرند و اطلاعات لازم درباره مکان، کميت و نوع روشنايي آنها فراهم شود. اين اطلاعات، مي تواند در قالب نقشه هاي فوتومتريک از سايت باشد.
– در نواحي که مورد استفاده افراد امسن قرار مي گيرند، نورپردازي بايد با دقتي خاص صورت گيرد زيرا که به کارگيري سطوح بالاتري از نور ضروري است.

نظارت طبيعي و خطاي ديد ؛
حيطه هاي مشکل زا:
– از نقاط کور واقع در کنج به ويژه در مسيرهاي پياده، راه پله ها و راهروها اجتناب شود.
– از تغييرات ناگهاني در مسير باغ هاي واقع در مسيرهاي پياده که ممکن است از خطوط ديد بکاهد اجتناب شود و يا بهبود يابد.
– مراقبت ويژه اي در مورد ديد در نواحي که پيش بيني مي شود ريسک ايمني فردي بالا باشد، يا در مکان هايي که گزارش ارتکاب جرم در آنان زياد است، بايد صورت بگيرد.
– حصول اطمينان از اينکه افراد پياده آنچه در داخل و انتهاي تونل ها و زيرگذرها وجود دارد را ببينند.

بهبود خطوط ديد:
– در مواردي که خطوط ديد محدود شده اند، بايد با استفاده از سخت افزارهايي چون آيينه هاي تخت ايمن در مقابل تخريب بهبود يابند.
– حصول اطمينان از اينکه امکان ديدن از ميان حصارهاي در امتداد مسير در مواردي مهياست.

موانع آينده خطوط ديد:
– از بکارگيري عناصري براي طراحي چشم انداز، که وقتي رشد مي کنند، به عنوان موانع ديد عمل مي کنند جلوگيري شود.

نظارت غير رسمي:
– حصول اطمينان از اينکه پنجره هاي مربوط به اتاق هاي فعال (همانند پنجره هاي آشپزخانه)، به مسيرهاي پياده ديد داشته باشند.
– در صورت امکان پنجره هاي ساختمان هاي اطراف محيط هاي مشکل زا؛ همانند پارکينگ ها، به آنها ديد داشته باشند.
– ايجاد کانون هاي اجتماعي (همانند مکان هاي عمومي براي صندوق هاي پستي) که تعامل اجتماعي را تسهيل مي کند و در نتيجه نظارت غير رسمي را بالا مي برد.
– در کنار هم قرار دادن سيستم هاي پياده، دوچرخه و سواره به منظور تشويق نظارت حداکثر مکان هاي

پایان نامه
Previous Entries منبع مقاله با موضوع زیبایی شناسی، یافته های پژوهش، نشانه شناسی، تحلیل فیلم Next Entries دانلود پایان نامه درمورد ارتکاب جرم