دانلود پایان نامه درباره حریم خصوصی، مالکیت فکری، ایالات متحده، سیستم های خبره

دانلود پایان نامه ارشد

کرده است.
موضوع اخلاقی دیگر درباره محیط کاری، مربوط به سلامتی و امنیت است. همانطور که “فورستر و موریسون” 185 متذکر شده اند، “زمانی که تکنولوژی اطلاعات به محیط های کاری معرفی می شود، باید به تأثیرات احتمالی آن روی سلامتی و رضایت شغلی کارگرانی که از آن استفاده می کنند، توجه کنیم. مثلاً امکان دارد کارگرانی که می خواهند از ابزارهای کامپیوتری با سرعت بالا استفاده کنند، احساس استرس داشته باشند، یا سلامتی آنها توسط اشعه هایی که از مانیتورها ساطع می شود ، در معرض خطر قرار گیرد.”186
1-6-2-1-2 جنایت کامپیوتری187:
در عصر “ویروس “های کامپیوتری و جاسوس های بین المللی که هزاران مایل دورتر از ما هستند، روشن است که امنیت کامپیوتر موضوع مهمی در اخلاق کامپیوتر است. مسئله، امنیت فیزیکی یک سخت افزار نیست، ( یعنی حفظ سخت افزار در نقابل دزدی، آتش سوزی، سیل و غیره)، بلکه امنیت منطقی، مسئله اصلی است که “اسپافورد، هیفی و فربراچه”188 آن را به 5 بخش تقسیم کردند:189
1- حریم خصوصی و رازداری
2- درستی و تمامیت – مطمئن شدن از اینکه اطلاعات و برنامه ها بدون یک حجیت درست، تغییر نمی کند.
3- خدماتی که آسیب نمی رسانند.
4- سازگاری- مطمئن شدن از اینکه اطلاعات ورفتاری که ما انروز می بینیم، فردا هم به همین شکل خواهدبود.
5- کنترل دسترسی به منابع
تهدیدهای برنامه ریزی شده و یا نرم افزارهای بد انیش، چالش مهمی را در امنیت کامپیوتر مطرح می کنند. این چالش ها، ویروس ها را هم در بر می گیرند که خودشان به تنهایی نمی توانند فعالیت کنند، بلکه در برنامه های کامپیوتری دیگر وارد شده اند؛ “کرم هایی” که می توانند از طریق نت ورک ها (network)، از ماشینی به ماشین دیگر بروند، “اسب های تروجان” که به نظر می رسد نوعی برنامه باشند، اما واقعاً در پشت صحنه، در حال آسیب رساندن می باشند، “بمب های منطقی” که به دنبال شرایط خاصی هستند و سپس وقتی آن شرایط فراهم شد، فعالیت خود را شروع می کنند، و “باکتری هایی” یا “خرگوشهایی” که به سرعت تکثیر می شوند وحافظه کامپیوتری را پر می کنند.
جنایات کامپیوتری مثل دزدی یا کاشت بمب های منطقی، معمولاً توسط افرادی که مورد اعتماد هستند و اجازه استفاده از سیستم کامپیوتری را دارند، انجام می شود.بنابراین، مسئله امنیت کامپیوتر، باید کاربران مورد اعتماد کامپیوتر را هم در بر گیرد.
خطر بزرگ دیگر برای امنیت کامپیوتر، “هکرهایی” هستند که بدون اجازه وارد سیستم کامپیوتری شخصی می شوند. بعضی از هکرها عمداً داده های فرد را می دزدند و یا مرتکب خرابکاری می شوند، در حالیکه دیگر هکرها صرفاً سیستم را جستجو می کنند تا ببینند که سیستم چگونه کار می کند و چه فایل هایی در آن وجود دارد. این “جستجوگرها” اغلب ادعا می کنند که مدافعان خیرخواه آزادی هستند، مسبب هیچ آسیبی نیستند و برای جامعه مفیدند. اما عمل هک کردن آنها مضر است، زیرا هر کدام از کاوش های ناشناس موفق در یک سیستم کامپیوتری مستلزم آن است که صاحب کامپیوتر مجبور شود سیستم خود را چک کند تا ببیند که برنامه یا اطلاعاتی را از دست نداده باشد و یا آسیبی به برنامه هایش وارد نشده باشد. حتی اگر هکرها هیچ آسیبی به کامپیوتر وارد نکنند، صاحب کامپیوتر باید یک جستجوی وقت گیر و پرهزینه را انجام دهد تا سیستم را به حالت بهینه بازگرداند.
1-6-2-1-3حریم خصوصی و گمنامی190
یکی از موضوعات اخلاق کامپیوتر، موضوع حریم خصوصی است. برای مثال در اواسط دهه 1960، دولت امریکا یک پایگاه اطلاعاتی را به وجود آورده بود که حاوی اطلاعات شخصی شهروندان بود، (اطلاعات مربوط به سرشماری، مالیات، نظام وظیفه، وضعیت رفاهی و غیره). در کنگره ایالات متحده، فرم هایی تهیه شد تا به هر شهروند یک شماره شناسایی اختصاص داده شود و به این ترتیب، تمام اطلاعات مربوط به هر شهروند را تحت آن شماره شناسایی جمع آوری کنند. اما اعتراضات عمومی باعث شد که کنگره این برنامه را لغو کند و همین امر باعث شد که رئیس جمهور ایالات متحده کمیسیون هایی را برای تصویب قانون حریم خصوصی، تشکیل دهد. در اوایل دهه 1970، قوانین اصلی مربوط به حریم خصوصی در امریکا تصویب شد. از آن به بعد کامپیوترهایی که در معرض خطر از بین رفتن حریم خصوصی قرار دارند، نگرانی جامعه را به خود جلب می کنند.191
مسائل گوناگونی که تکنولوژی ها پیرامون مسئله حریم خصوصی ایجاد می کنند باعث شده است که فیلسوفان و سایر متفکران، مفهوم حریم خصوصی را دوباره ارزیابی کنند. از اواسط دهه 1960، تعدادی از دانش پژوهان، تئوری حریم خصوصی را اینگونه تعریف کرده اند: ” کنترل روی اطلاعات شخصی”192، از طرف دیگر فیلسوفانی مثل مور و تاوانی استدلال کرده اند که کنترل اطلاعات شخصی برای حفاظت از حریم خصوصی کافی نیست. آنها معتقدند که ” حریم خصوصی، خودش، بر حسب دسترسی محدود داشتن، و نه بر حسب کنترل داشتن، به بهترین شکل تعریف شده است.”193
گاهی در متن موضوع حریم خصوصی و اینترنت، پرسش هایی درباره گمنامی در اینترنت مطرح می شوند، زیرا گمنامی می تواند مثل حریم خصوصی، فواید زیادی داشته باشد. مثلاً اگر کسی از اینترنت استفاده می کند تا از مشاواران پزشک یا روانپزشک استفاده کند، یا درمورد موضوعاتی حساس بحث کند (مثل ایدز، سقط جنین، حقوق هم جنس بازان، بیماری های مقاربتی، اختلافات سیاسی)، گمنامی می تواند از او محافظت کند. به همین شکل، هم گمنامی و هم حریم خصوصی در اینترنت، می توانند در حفظ ارزش های انسانی مثل امنیت، سلامت روانی، درک از خود، و آرامش ذهن مفید باشند. متأسفانه از حریم خصوصی و گمنامی، می توان برای تسهیل فعالیت های ناخوشایند در فضای مجازی، مثل پولشویی، تجارت مواد مخدر، تروریسم، یا شکارافراد آسیب پذیر، استفاده کرد. 194
يك موضوع مهم كه در اخلاق ماشين و اخلاق كامپيوتر مشترك است، مربوط است به روبات هاي استخراج كننده كه در وب پرسه مي زنند و بدون توجه به استانداردهاي حريم خصوصي اطلاعاتي را جستجو مي كنند. آنها به راحتی می توانند اطلاعات کامپیوترها را کپی کنند و به این ترتیب حریم خصوصی و حقوق مالکیت فکری را زیر پا بگذارند. مثلاً پروژه Internet Archive (آرشيو اينترنتي) عكس هايی را از سال 1966 از اينترنت ذخيره كرده است و از طريق ماشين “وی بک”195 خود آنها را در دسترس همه قرار داده است. در حاليكه مكانيسمي وجود دارد که بتوان آنها را از اینترنت پاک کرد، موارد زيادي وجود داشته اند كه قربانيان يا مقصران جنايات اثري را روي ماشين وی بک جا گذاشته اند، اگرچه سايت اصلي آنها پاك شده است. اكنون، ‌روباتهاي جمع آوري كننده داده كه توسط آرشيو اينترنتي مورد استفاده قرار مي گيرند صلاحيت تعيين اهميت اخلاقي موادي كه جمع آوري كرده اند را ندارند.
1-6-2-1-4 مالکیت فکری196
یکی از بحث برانگیزترین موضوعات اخلاق کامپیوتر در مورد حقوق مالکیت فکری است که مربوط است به مالکیت نرم افزاری. برخی افراد مثل “ریچارد استالمن”197، کسی که “پایگاه نرم افزاری آزاد”198 را پایه گذاری کرد، معتقدند که مالکیت نرم افزاری نباید مجاز باشد. او ادعا می کند که همه اطلاعات باید آزادانه در اختیار همه قرار گیرد و همه برنامه ها باید قابلیت کپی کردن، مطالعه، و اصلاح و تغییر توسط همه را داشته باشند.199 دیگران استدلال می کنندکه “کمپانی های نرم افزاری یا برنامه نویسان، هفته ها و ماه ها کار نمی کنند و سرمایه های هنگفتی را خرج نمی کنند، اگر نتوانند آن سرمایه را به شکل دستمزد و یا پول حاصل از فروش، به خود برگردانند.”200 صنعت نرم افزار، امروز یک بخش چند بیلیون دلاری از اقتصاد را تشکیل می دهد، و کمپانی های نرم افزاری ادعا می کنند که هر ساله به خاطر کپی های غیر قانونی، چندین بیلیون دلار از دست می دهند. بسیاری از مردم معتقدند که “نرم افزار باید دارای مالک باشد، اما “کپی کردن اتفاقی”201 از برنامه هایی که دارای مالک شخصی هستند، باید مجاز باشد.”202 صنعت نرم افزاری مدعی است که بیلیون ها دلار از فروش خود را به خاطر کپی کردن ها از دست داده است. ماکیت، یک موضوع پیچیده است، زیرا جنبه های متفاوتی از نرم افزار وجود دارند که می توانند مالک داشته باشند. سه نوع متفاوت از مالکیت وجود دارد: کپی رایت، اسرار تجاری، امتیاز انحصاری.
1-6-2-1-5 مسئولیت حرفه ای203
متخصصان کامپیوتر جایگاه خاصی در جامعه دارند. به همین علت، آنها می توانند تآثیر مهمی روی جهان داشته باشند، از جمله روی بسیاری از چیزهایی که برای مردم ارزشمند هستند. از این رو آنها وظیفه دارند تا قدرت مسئولیت پذیری را هم امتحان کنند. متخصصان کامپیوتر با سایر مردم، روابط حرفه ای گوناگونی دارند. این روابط مسائل گوناگونی را به وجود می آورند و گاهی اوقات این مسائل با یکدیگر متناقض می شوند. بنابراین یک متخصص کامپیوتر مسئول، سعی می کند تا از این تناقضات دوری کند.

1-6-2-2 کاربردهای سیستم های خبره و مسائل اخلاقی مربوط به آنها
از سیستم های خبره در بخش های زیادی از زندگی انسان، از جمله در تکنولوژی جنگی و ارتش و یا در بیمارستانها و یا برای آموزش استفاده می شود و هر کدام از این کاربردها، مستلزم بروز انواعی از مسائل اخلاقی است. مثلاً در مورد شبکه های برق، مديران شبكه هاي برقي بايد بين تقاضاهايي كه براي نيرو از طرف صنعت و عامه مردم مطرح مي شود، ‌تعادلي برقرار كنند تا در موارد ضروری بتوانند از هر دو طرف حفاظت کنند. در طول افزايش ولتاژها و طول موج ها، آنها تصميم مي گيرند كه برق چه كسي قطع شود. حال این تصمیم گيرندگان، چه انسان باشند چه نرم افزار،‌ هنگام تصمیم گیری با ارشهایی مواجه هستند؛ از جمله ارزش حمايت از تجهيزات در مقابل آسيب ناشی از قطع برق و کم کردن صدمات وارد شده به مصرف کنندگان. اگر تجهيزات آسيب ببينند، همانطور كه زمان ترميم خدمات بیشتر می شود، آسيب ها هم زياد مي شوند. اين تصميمات گزاره هاي ارزشي را در بر دارند. همانطور كه سيستم ها به طور فزاينده اي خودمختارتر مي شوند، ‌آن گزاره ها ديگر در اختيار كاربران انساني نيستند. سيستم هايي كه در شرایط نامطمئن نمی توانند در تصمیمات خود ارزشها را اعمال کنند، عامل بروز فاجعه هستند.
1-6-2-2-1 سیستمهای خبره جنگی
یک نمونه از این سیستم ها، وسايل نقليه اي كه از دور به كار انداخته مي شوند204 یا همان (ROV ) ها، از قبل در ارتش گسترش يافته اند. در اكتبر 2007، مؤسسه قانوني “فاستر- میلر” 205براي آرايش نيروهاي نظامي سه ماشين نظامي قابل كنترل از راه دور را كه اسلحه حمل مي كردند، ‌به عراق فرستاد كه از اسلحه هاي خاص روباتي مشاهده سيستم عمل مستقيم از راه دور206 ( SWORDS ) استفاده مي كردند.
يك شركت ديگر، شركت آی روبوت207، كه بسته هاي روباتي اش به طور گسترده اي در عراق قرار گرفته اند هم جنگاور X700 را معرفي كرده است، يك روبات نظامي كه مي تواند اسلحه حمل كند و از نيمه دوم سال 2008 در دسترس بوده است. اما ابزارهاي روباتي در حد ROV ها متوقف نخواهد ماند. سيستم هاي روباتي نیمه اتوماتیک، موشك هاي گشت زن، توانایی حمل بمب را دارند. همچنين ارتش از روباتهاي نیمه اتوماتیکی استفاده مي كند كه براي در اختيار گذاشتن بمب و نظارت طراحي شده اند.كنگره ايالات متحده در سال 2000 سفارش داد كه يك سوم از وسايل نقليه زميني ارتش و هواپيماهاي دوربرد، با وسايل نقليه روباتيك تعويض شوند. طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز208 در سال 2005، هدف پنتاگون جايگزيني سربازها با روباتهاي خودمختار است.
برخي از مردم فكر مي كنند كه انسان ها بايد ساخت روبات ها را، اگر آنها فقط براي جنگاوري استفاده مي شوند، به كلي متوقف كنند. اين احساس،هم می تواند شايسته باشد، و هم ممكن است با اين اصل مواجه شود كه چنين سيستم هايي جان سربازان و پرسنل اجرايي قانون را نجات خواهند داد. ما نمي دانيم چه كسي برنده اين جدال سياسي خواهد بود، اما مي دانيم كه اگر طرفداران ماشين هاي رزمي برنده جدال شوند، اكنون زمان آن خواهد بود كه درباره محدوديت هاي اخلاقي موجود در آن فكر كنيم. “‌رولند آرکین”209 ،‌ روبات

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه درباره هوش مصنوعی، اسباب بازی، کدهای اخلاقی، زندگی روزمره Next Entries دانلود پایان نامه درباره بیمارستان، حریم خصوصی، خودمختاری، سیستم پشتیبان تصمیم