دانلود پایان نامه با موضوع محیط زیست، آلاینده ها، طبیعت گردی

دانلود پایان نامه ارشد

شود، آن را به متهموگلوبین تبدیل می‌کند. این فرآیند توانایی انتقال خون برای حمل اکسیژن را پایین می‌آورد و در واقع مانع حمل اکسیژن توسط خون می شود. Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000
این کاهش انتقال وقتی که تمرکز و یا غلظت متهموگلوبین به 10% یا بیش از غلظت هموگلوبین برسد به وضوح تجلی و در واقع خودنمایی می‌کند. این وضعیت متهموگلوبینمیا نامیده شده که علت یرقان است و در غلظت‌های بالاتر منجر به خفگی می‌شود. WATER Water Quality Fact Sheet, 2003))
در شرایط عادی 80 تا 100 درصد نیترات خورده شده توسط نوزادان در ادرار دفع می‌شود. دفع ادراری نیترات توسط بزرگسالان از 60 تا 65 درصد از مقدار خورده شده است مابقی آن به صورت آمونیوم یا اوره دفع می‌شود. نیتریت معمولا در ادرار دفع نمی‌شود.
علائم متهموگلوبینمیا:
1-رنگ پریدگی ، خاکستری و خال خالی شدن پوست
2- قهوه‌ای شکلاتی شدن لب‍‌ها
3-تحریک‌پذیری غیرمعمول
4-پایین آمدن دمای بدن
5-سختی تنفس
6-عدم افزایش وزن در نوزادان و گریه کردن زیاد آنها
و
دردهای شکمی و سقط جنین در دام‌ها و سمیت و کشندگی ناشی از نیترات در ماهی‌ها و دیگر آبزیان مثل دوزیستان(Environmental Geoscience, Education and Civic Engagement)
بدن ظرفیت لازم برای تغییر طبیعی متهموگلوبین به هموگلوبین را ندارد. این شرایط مخصوصا در کودکان زیر 6 ماه اتفاق می افتد. سندروم بچه آبی بوسیله آب‌های حاوی غلظت‌های بالای نیترات که عموما بیش از mg/l10 بر حسب نیتروژن است، ایجاد می‌شود. با این حال نوزادان تنها قشر حساس نیستند؛ بچه‌ها و بزرگسالان نیز از آن متاثر می‌شوند. وقتی غلظت متهموگلوبین خیلی زیاد می‌شود، فرد قربانی سیانوزی یا همان کبودی پوست می‌شود و ممکن است در اثر خفگی بمیرد. متهموگلوبینمیا به تعداد فراوان تشخیص داده نشده است، زیرا که یک بیماری قابل تشخیص در همه جا نیست و در واقع آموزش‌های پزشکی برای تشخیص این بیماری کم است. . Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000

دیگر اثرات مرتبط:

هرچند که متهموگلوبینمیا تنها بیماری است که در حال حاضر مستقیما به غلظت‌های بالای نیترات نسبت داده شده است، چندین اثر سلامتی منفی دیگر هم به طور احتمالی به این آلاینده نسبت داده شده است که مهمترین آنها سقط خودبه خودی جنین است.
دیگر نگرانی بهداشتی مربوط به نوشیدن آب آلوده به نیترات در رابطه با غدد لنفاوی و سرطان معده است که در تمام سنین به استثناء سنین خیلی کم وجود دارد. بعلاوه در روستاها بیش ازنواحی شهری دیده شده است. Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000 . با افزایش غلظت نیتروژن مشکلاتی در غده تیروئید رخ می‌دهد و همچنین مقدار ذخیره ویتامین A کاهش می‌یابد
به طور تقریبی 5 % از نیترات خورده شده به نیتریت تبدیل می‌شود که می‌تواند بعدا با ترکیبات آلی به فرمN-nitroso ترکیب شود که به عنوان عاملی برای سرطان احتمالی در انسان و حیوان نشان داده شده است Blair,1997)).
مطالعات اخیر انجام شده توسط (Weisenburger , 1991; Xu et al , 1992; Morales – Suarez – Varela et al, 1995; Van Muanen et al., 1996; Yang et al ., 1998 ; Mueller et al 2001; Weyer 2001) سرطان معده، سرطان مثانه، سرطان تخمدان و سرطان‌های سیستم عصبی مرکزی و مغز را به خوردن نیترات ارتباط می‌دهند.
NAS گزارش داده است که مسمومیت نیتریت در دوزهای بالا به صورت تاثیرات قلبی – عروقی و اختلال خونی در دوزهای پایین می‌باشد.
دو دهه پیش وقتی که وجود نیترات به طور گسترده‌ای در آب زیرزمینی نامیبیا تشخیص داده شد،Super et al 1981 بررسی اپیدمیولوژیکی را با موضوع متهموگلوبینمیا و اثر آن بر روی بچه‌ها انجام دادند. یک دهه بعد Hesseling و همکاران ( 1991) مطالعه‌ای در Reitfontein انجام دادند.
احیای بیشتر نیترات به نیتریت در نوزادان به طور دقیق قابل تعیین کردن نیست اما به نظر می‌رسد که عفونت‌های روده – معده ای تبدیل نیترات به نیتریت را تشدید کند. حین عفونت‌های روده معده‌ای بسته به نوع عفونت ممکن است مقادیر زیادی نیتریت ساخته شود. به گفته (WHO, 1998) نیتریت ایجاد سرطان مثانه و روده در بزرگسالان می‌کند.
WHO, 1985 نتیجه گرفته که هیچ شاهد اپیدمیولوژیکی تاییدکننده‌ای برای ارتباط دادن سرطان معده( گوارشی) با آب آشامیدنی حاوی غلظت‌های بالای نیترات یافت نشده است.
نیترات خورده شده به راحتی در قسمت بالای روده کوچک جذب می‌شود و به سرعت در سراسر بدن توزیع می‌شود. 25% مجددا در بزاق به چرخش مجدد در می‌آید( پخش می‌شود). اگر pH معده افزایش یابد، رشد باکتری احیا کننده نیترات زیاد شده و نیترات را به نیتریت تبدیل می‌کند.
تولید نیتریت با سن و نیز در طول عفونت‌های باکتریایی ایجادکننده‌ی اسهال افزایش می‌یابد. نیتریت سریعا در معده و روده کوچک جذب می‌شود. نیتریت ممکن است در معده با آمید و آمین‌های ثانویه و ثالث موجود درغذا از جمله پنیر یا گوشت به فرم ترکیبات N – nitros وجود داشته باشد که بعضی از این ترکیبات مستعد سرطانزایی در حیوانات است و بنابراین در انسان نیز احتمالا سرطانزا هستند.

2-6-2- اثرات نیترات و نیتریت بر سلامت انسان

کیفیت آب در رابطه با سلامت حیوانات ازسال 1970 مسئله ساز شده است. حیوانات اهلی (دام‌ها ) ممکن است بواسطه‌ی کیفیت بد آب، مسائل و مشکلات سلامتی و بهداشتی را گسترش دهند. آب آلوده به نیترات وقتی توسط دام‌ها مصرف شده به سمیت نیترات منجر شده است. در غلظت‌های خیلی نامناسب نیترات mg/l) 300‹) ، سمیت نیترات ممکن است منجر به مرگ حیوانات شود. درغلظت های پایین‌تر، سمیت نیترات می‌تواند باعث سقط شدن جنین، باقی ماندن جفت جنین، کیست تخمدان‌ها، کاهش تولید شیر، ممانعت از افزایش وزن و کاهش ویتامین A شود. (Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000)
دام‌ها ممکن است در غلظت‌های بین mg/l300-100نیترات بر حسب نیتروژن صدمه دیده و سمیت نیترات در گاوها، گوسفندان و اسب‌ها می‌تواند در غلظت‌های mg/l 300‹ نیترات بر حسب نیتروژن اتفاق افتد.
حدود توصیه شده‌ی نیترات در آب آشامیدنی برای دام‌ها و ماکیان نباید به بیش ازmg/l 100 تجاوز کند. ارزیابی صحیح منبع افزایش نیترات مشکل است زیرا اگر رژیم غذایی حاوی محصولات دارای تجمعی از نیترات باشد، ممکن است تجمع نیتریت در حیوانات اتفاق افتد
(Meyer, 1990; Kvasnicka 1990; Farier, 1991).

2-6-3- اثرات نیترات و نیتریت بر محیط زیست

ترکیبات نیتروژن در غلظت‌های بیش از زمینه (mg/l3) در آب‌های سطحی منعکس‌کننده‌ی آلودگی از منابع خانگی ، صنعتی یا کشاورزی است Smith , 1987)).
نیتروژن و فسفر 2 تا از مهم‌ترین مواد غذایی محدود کننده‌ی حاصلخیزی اولیه هستند. ورود بیش از حد نیتروژن وفسفر سرعت ایوتروفیکیشن را در دریاچه‌ها و برکه‌ها افزایش می‌دهد Cole, 1983)).
اثرات بار مغذی روی کیفیت آب و حاصلخیزی خصوصا برای برکه‌‎ها و دریاچه‌های طبیعی مهم است زیرا که اغلب، منابع آب شهری هستند و نیز احیاکننده‌ی سطح آب می‌باشند. غلظت‌های نیترات مقداری کمتر از غلظت بیشینه مجاز در افزایش سرعت‌های ایوتروفیکیشن (مغذی‌سازی) در آب‌های سطحی سهیم است Cole, 1983)).
تالاب‌ها و مناطق جنگلی اولین حصارها و در واقع سدهای ما برای محصور کردن و پاک کردن مواد مغذی قبل از اینکه رواناب وارد رودخانه ها شوند، می باشند Fennessy & Cronk 1993-1997)).
اغلب حضور نیترات یا نیتریت در آب، نشاندهنده ی آلودگی آب با مدفوع یا فاضلاب می باشد. انسان با فعالیت هایی که انجام داده است، باعث تغییر مقدار نیترات و نیتریت در طبیعت گردیده است. عمده ترین عامل افزایش مقدار نیترات و نیتریت در محیط زیست، کودهای شیمیایی هستند. فرایند احتراق سبب افزایش مقدار نیترات و نیتریت می شود، زیرا بخارات متصاعد شده از اکسیدهای نیتروژن در محیط زیست به نیترات و نیتریت تبدیل می شوند. حین تولیدات شیمیایی، نیترات و نیتریت تشکیل می شوند که همین مسئله سبب افزایش غلظت ترکیبات نیتروژن در آب های سطحی و زیرزمینی می شود.
در رابطه با نیتریت، منابع اصلی آن شامل مواد مصرفی پخته شده، برشتوک ها، چغندر، غلات( ذرت)، اسفناج و شلغم تازه ( 2 تا 4 میلی گرم در کیلوگرم غذا) هستند.
در واقع اکثر سبزیجاتی که برگ سبز دارند غنی از ویتامین C هستند و این غذاهای سبزیجاتی سبز برگ به علت داشتن ویتامین C که مانع واکنش nitrosation می شود علیرغم جذب زیاد نیترات خطر سرطانزایی کمی دارند.
در سال 1985 WHO غلظت نیترات را در سراسر دنیا بررسی کرده و نتیجه گرفت که غلظت ها بالا هستند.

2-7-اعمال پاکسازی معمول برای نیترات

پاکسازی آب زیرزمینی از آلودگی نیترات تا حد زیادی قابل توجه است ولی به اندازه ی آلاینده های سرطانزا نرسیده است. پاکسازی این زبانه های نیترات به اندازه ی معمول یا شدید دیگر آلاینده های نگران کننده نشده است. با این وجود وقتی که زبانه ی نیترات آب زیرزمینی تشخیص داده شده است، فعالیت های پاکسازی اصلاحی معینی به کار رفته است. اطلاعات خاص محل تعیین کننده ی عمل پاکسازی است. اصلی ترین عملیات پاکسازی شامل پمپاژ کردن آب زیرزمینی است.
اعمال معمول پاکسازی به شرح زیر است:

2-7-1- هیچ کاری انجام ندهیم:

به دلایل مختلف ، انجام ندادن هیچگونه کار پاکسازی برای آب زیرزمینی آلوده شده به نیترات شیوه ای معمول شده و شاید کار بیشتر اغلب اختیاری باشد. دلایلی برای اینکه هیچ کاری انجام ندهیم، آگاه کردن مردم، گسترش آلودگی، اجرای ضعیف قانون، مسائل اقتصادی و احزاب مسئول که قادر به پرداخت هزینه پاکسازی نیستند.
وقتی که چاه ذخیره از آلودگی متاثر شده است، اعمال سازمانی معینی برای تهیه آب تمیز بدون وجود آلودگی انجام می گیرد. به عنوان مثال عمیق کردن چاه ذخیره برای پیدا کردن آب تمیز، مخلوط کردن آب آلوده با آب تمیز برای رسیدن به استاندارد یا پیدا کردن منبع جدید آب. اگر هیچ عملی انجام نشود، زبانه ی نیترات آب زیرزمینی باقی مانده و ممکن است اندازه و غلظت آن افزایش یابد، سمیت افزایش یافته یا خطر بیشتر شود. Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000)

2-7-2- پمپاژ کردن برای استفاده ی مفید:

پمپاژ کردن و استفاده از آب زیرزمینی آلوده به نیترات معمولترین فن آوری به کاررفته بعد از روش الف است. این پاکسازی معمولا مستلزم پمپاژکردن حجم زیادی از آب آلوده و استفاده ی مستقیم آن درون زمین کشاورزی است. محصولات نیترات را از زون ریشه برای رشد حذف می کنند و درواقع غلظت بالایی از نیترات وارد زون ریشه این گیاهان ابر انباشتگر می شود؛ سپس این محصولات درو می شوند و به این ترتیب نیترات از محیط حذف می شود.
معایب متعددی برای این تکنیک پاکسازی وجود دارد:
1.هزینه ی زیاد
2.طراحی و مهندسی قابل ملاحظه برای استخراج و انتقال آب آلوده به محل مورد نظر
3.احتمال آلودگی آینده ی نیترات
4. عدم اطمینان از اصلاح آب
5.داشتن مجوز قانونی
بعلاوه آب آلوده به نیترات ممکن است در دیگر صنایع مانند صنایع ساخت و سازی استفاده شود. آب آلوده ممکن است همچنین به صورت مخلوط با کود برای استفاده ی محصولات استفاده شود. Interstate Technology and Regulatory Cooperation Work Group, 2000)

2-7-3- پمپاژ کردن و تصفیه کردن:

پمپاژ کردن و تصفیه آب زیرزمینی آلوده به نیترات دیگر تکنیک پاکسازی است که اغلب استفاده می شود. این عمل معمولا در چاه های مصرفی عمومی استفاده شده و غیر ممکن است زبانه ی نیترات را نشان دهد.
تصفیه ی آب آلوده به نیترات ممکن است از طریق کارخانه تصفیه فاضلاب، ساخت کارخانه تصفیه، اسمز معکوس، تبادل یونی و اکترودیالیز انجام شود.
آب زیرزمینی آلوده

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه با موضوع آلودگی آب، نفت و گاز، محیط زیست Next Entries دانلود پایان نامه با موضوع آلاینده ها، سوخت و سازی، آب زیر زمینی