دانلود پایان نامه با موضوع حمل و نقل، تجارت الکترونیک، قرارداد الکترونیکی، فضای مجازی

دانلود پایان نامه ارشد

لذا نگارنده بر این فرض استوار است که با توجه به قرارداد حمل و نقل زمینی کالا و گاهاً مسافت های متفاوت افراد می توان این گونه از قرارداد ها نیز الکترونیکی شد و در فضای مجازی منعقد شود و درخواست حمل و نقل داده شود. بنابراین اگر این امکان مهیا شود قطعاً حمل و نقل زمینی کالا نیز توسعه و گسترش خواهد یافت.
النهایه باید گفت که موضوع این پژوهش بررسی اثر قراردادهای الکترونیکی در حمل و نقل زمینی کالا می باشد که در قالب پنج فصل ارائه می شود. از آنجا که لازمه شناخت اثر قراردادهای الکترونیکی در حمل و نقل زمینی کالا، آشنایی با قرارداد الکترونیکی و ادبیات مربوط به آن می باشد.
اهمیت و ضرورت پژوهش
باید توجه داشت که مهم ترین مانع ارتباط افراد در دنیایی کنونی دوری مسافت می باشد و با پیدایش اینترنت این مشکل تا حدودی حل شده است اما نکته مهم بهره گیری از این امکانت در جهت حل معضلات بشری تسهیل ارتباطات و معاملات می باشد.
باید گفت که در باب تجارت الکترونیک و بالاخص قرارداد های الکترونیک از تصویب قانون تجارت الکترونیک تا به امروز مباحث زیادی بیان شده است اما در ارتباط با اثر قرارداد الکترونیک و ارتباط آن با حمل و نقل زمینی کالا حرفی به میان نیامده است و با توجه به گسترش تجارت بین الملل و زحماتی که در باب ثبت سفارش و ارسال کالا و حمل و نقل کالا وجود دارد و تسهیل تجارت با استفاده از خدمات الکترونیکی و قرارداد های منعقده در فضای مجازی، نگارنده بر خود واجب دید با بررسی این موضوع و بیان مشکلات و تبیین مفاهیم مورد نیاز سعی در رفع نقصان و ترویج و تشویق و گسترش غیر حضوری قرارداد ها در زمینه حمل و نقل زمینی کالا دارد.
پرسش های پژوهش
1. قرارداد الکترونیکی چیست و چه اثری بر حمل و نقل زمینی کالا دارد؟
2. اسباب و شرایط انعقاد قراردادهای الکترونیکی و آثار آن چگونه است؟
3. قرارداد حمل و نقل چیست و آیا امکان الکترونیکی شدن آن وجود دارد؟
فرضیات پژوهش
فرضیات اولیه ای که این پژوهش به منظور بررسی آنها انجام می شود عبارتند از:
1. قراردادهای الکترونیکی باعث گسترش تجارت بین الملل می شود و به منظور تسهیل در امر ارتباط رواج این نوع قرارداد ها می تواند نقش به سزایی در حمل و نقل زمینی کالا داشته باشد.
2. قراردادهای الکترونیکی در فضای جدیدی به نام فضای مجازی اتفاق می افتد که این فضا فاقد مرز جغرافیایی است. لذا نحوه انعقاد این گونه قراردادها، زمان انعقاد و نحوه امضا آن در محیط مجازی با قراردادهای سنتی متفاوت است.
3. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز روزمره و گسترش تجارت برای تسهیل در این امر لازم است که با استفاده از ابزارهای موجود و شرکت های ثبت سفارش و ارسال کالا این امر قابل وقوع می باشد.
مشکلات و موانع پژوهش
با توجه به بکر بودن موضوع، پیرامون اثر قرارداد الکترونیک بر حمل و نقل زمینی کالا هیچ منبعی وجود نداشت و از آنجایی که قراردادهای الکترونیک چند صباحی است جای خود را در میان اهل تحقیق باز کرده و وارد ادبیات حقوقی کشور شده هنوز منابع متعدّدی در این زمینه وجود ندارد و نگارنده پیرامون این موضوع با کمبود منابع مواجه شد.
لازم به ذکر است پژوهش حاضر برای اولین بار در صدد است ارتباط بین قرارداد الکترونیکی و قرارداد حمل و نقل را کشف و تاثیر قرارداد های الکترونیکی را در حمل و نقل زمینی کالا بیان نماید. لذا با تحقیق و مراجعه به سازمانهایی همچون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مرکز اسناد و کتابخانه مجلس شورای اسلامی و همچنین با بررسی و جست جو از میان سایت ها و منابع دست اول انگلیسی سعی بر این داشت که بتواند از کاستی های این مسیر بکاهد و نقصان موجود را برطرف نماید.
اهداف پژوهش
هدف اصلی و اساسی از انجام این تحقیق این است که قراردادهای الکترونیکی جهت استفاده عموم معرفی شود و جایگزین نوع سنتی آن قرارگیرد، چرا که دنیای امروز به سمت تجارت بین الملل می رود و هرچه شرایط انعقاد قرارداد با افراد در سایر کشور ها تسهیل یابد تجارت افزایش پیدا می کند. و النهایه حمل و نقل زمینی کالا نیز گسترش می یابد. در همین راستا اهداف فرعی زیر نیز در هنگام تدوین مورد توجه نگارنده قرار گرفته است:
آشنایی با مبانی و شرایط انعقاد و اثبات قراردادهای الکترونیکی
بررسی و ارزیابی قرارداد الکترونیکی در حمل و نقل زمینی کالا
معرفی قراردادهای الکترونیکی و استفاده تجار در قراردادهای حمل و نقل زمینی کالا
همچنین این تحقیق به نحوی ارائه خواهد شد که برای موارد زیر مناسب باشد:
1. شرکتها و مؤسسات فعال در حوزه تجارت الکترونيکي.
2. مؤسسات دولتي و غيردولتي که نسبت به امکانات و/يا خدمات ارايه شده از سوي خود به موجب قانون، قرارداد يا عرف در قبال خسارات وارده به اشخاص ثالث مسؤوليت مدني دارند. مانند بانکها، رساها و مؤسسات مخابراتي.
3. شرکتهاي مرتبط با رايانه‌هايي که از آنها براي انعقاد قرارداد يا تبادل داده استفاده مي‌شود.
4. مؤسساتي که به صورت آن‌لاين (برخط) اقدام به فعاليت‌هاي نشر، پخش و ارتباط با عموم يا مخاطبان خاص مي‌نمايند.
5. شرکتها و مؤسساتي که به طور قابل توجهي در فعاليت‌هاي تجاري، صنفي يا حرفه‌اي خود از نامه الکترونيکي استفاده مي‌کنند.
6. افرادي که اقدام به دريافت کالا و/يا خدمات از طريق اينترنت نموده يا به طور مستمر از اين شويه براي خريد يا اطلاع از وضعيت روز بازار استفاده مي‌کنند.
7. تجار و شرکتهای حمل و نقل بین المللی کالا
پیشینه پژوهش
در زمینه قرارداد منابع فقهی و حقوقی زیادی وجود دارد لیکن با پیدایش رایانه های شخصی و شبکه های رایانه ای و اینترنت شکل جدیدی از این قراردادها شکل گرفته است، که قراردادهای الکترونیکی می باشد در این نوع قراردادها باید به مهمترین منبع آن یعنی قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382 اشاره کرد. منبع دیگر کتاب حقوق تجارت الکترونیک جناب آقای علی رضایی می باشد که در فصل دوم این کتاب به ماهیت قرارداد های الکترونیکی پرداخته ولی متاسفانه به نحوه انعقاد قرارداد در محیط مجازی خیلی محدود اشاره کرده است. دیگر منبع کتاب سه جلدی فناوری اطلاعات طاهر حبیب زاده می باشد که جلد اول این کتاب مرتبط با بخشی از موضوع محقق می باشد.
کتاب دیگری که به آن باید اشاره کرد کتاب مسئولیت مدنی در ارتباطات الکترونیکی نوشته دکتر حسین صادقی انتشارات میزان اشاره کرد.
در مراکز دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران نیز چندین پایان نامه در ارتباط با این موضوع تحقیق توسط دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تدوین گردیده است که تعدادی از آنها عبارتند از:
1. پایان نامه دکتری خانم بتول آهنی تحت عنوان انعقاد و اثبات قراردادهای الکترونیکی، دانشگاه تهران
2. پایان نامه آقای سید محمد اسدی نژاد تحت عنوان بررسی تطبیقی قانون حاکم در حوزه قراردادهای سنتی و الکترونیکی بین المللی در فضای سایبر در حقوق ایران، انگلیس، اتحادیه اروپا و آمریکا، دانشگاه گیلان.
3. پایان نامه آقای مرتضی محمدی تحت عنوان بررسی تطبیقی رسمی سازی اسناد الکترونیکی، دانشگاه قم
4. پایان نامه آقای غلام نبی فیضی چکاپ تحت عنوان بررسی حقوقی کنواسیون 2005 سازمان ملل متحد درباره استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قرارداد های بین المللی، دانشگاه پیام نور تهران
5. پایان نامه آقای علی انصاری تحت عنوان نحوه انعقاد قراردادهای الکترونیکی، دانشگاه تربیت معلم تهران
6. پایان نامه آقای حمید ابهری تحت عنوان زمان و مکان تشکیل قراردادهای الکترونیکی (مطالعه‌ی تطبیقی در حقوق ایران، قانون نمونه آنسیترال در مورد تجارت الکترونیکی (1996) و کنوانسیون سازمان ملل متحد درباره‌ استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین المللی (2005) )، دانشگاه مازندران
این پایان نامه ها که توسط دانشجویانی زبده و تحت نظارت اساتید مجرب تالیف گردیده اند، حاوی مطالب ارزنده ای نسبت به زمان نگارش خود می باشند لیکن با توجه به جوان بودن تجارت الکترونیک هر سال مطالب جدیدتری نسبت به سال قبل مطرح می گردد. بنابراین تحقیقات جدید از جمله این تحقیق می تواند حاوی مطالب و نظرات جدیدتری بوده و مکمل تحقیقات گذشته باشد.
روش پژوهش
یکی از مهم ترین اجزاء تحقیق روش پژوهش می باشد و انتخاب مناسب آن نقش ویژه ای در سرنوشت تحقیق دارد .در این نوع تحقیق، محقق در انتخاب روش پژوهش و عملیاتی کردن آنها نهایت تلاش و دّقت خود را در استفاده از منابع موجود بکارگرفت. در مورد قرارداد های الکترونیکی روش تحقیق به صورت توصیفی و تحلیلی می باشد ودر مورد اثر آن بر حمل و نقل زمینی کالا روش تحلیلی و مطالعات رویه ای می باشد.
روش گردآوری اطلاعات و جمع آوری منابع به صورت کتابخانه ای (مطالعه کتب، قوانین، مقالات و سایر نوشتار) می باشد و گردآوری اطلاعات در این پژوهش، مطالعه کتب حقوقی و الکترونیکی در زمینه قراردادهای الکترونیک و هم چنین استفاده از مقالات مرتبط با خدمات الکترونیکی و حمل و نقل زمینی کالا می باشد، علاوه بر این، استفاده از نظرات تخصصی صاحب نظران این حوزه کار پژوهش را تکمیل می نماید.
ابزار گردآوری اطلاعات به صورت فیش های اطلاعاتی می باشد. که در ابتدا به شناسایی منابع پرداخته و در ادامه فیش برداری صورت گرفته و پس از تهیه فیش ها دسته بندی مطالب آغاز گردید.
روش توصیف و تجزیه و تحلیل اطلاعات به صورت تحلیلی می باشد و با مطالعه منابع مختلف در نیازمندیها و مقایسه علمی و منطقی اطلاعات جمع آوری شده و تطبیق آن با مبانی حقوق روش تجزیه و تحلیل اطلاعات این پژوهش می باشد.

سازماندهی تحقیق
پایان نامه در پنج فصل تنظیم شده است که در فصل اول بیان کلیات پژوهش (بیان مسئله، اهمیت و ضرورت، پرسش ها و فرضیات پژوهش و…) فصل دوم با عنوان ادبیات تحقیق به «مفاهیم، ضرورت، تاریخچه قرارداد های الکترونیک و حمل و نقل کالا» و فصل سوم با عنوان «تشکیل و انعقاد قراردادهای الکترونیک» فصل چهارم با عنوان «حمل و نقل زمینی کالا و ارتباط با قرارداد های الکترونیکی» و النهایه فصل پنجم نیز با عنوان «نتیجه گیری» که که به عنوان مهمترین فصل این پژوهش و در آخر پایان نامه ضمن بیان چالش ها و مشکلات، راه کارها و نتایج پژوهش، پیشنهاداتی برای گسترش حمل و نقل زمینی کالا بیان شده است.

مبحث نخست: تجارت سنتی و تجارت الکترونیک، مفاهیم و تعاریف
گفتار اول: تجارت سنتی
در گذشته دیرین برای تداوم حیات، نیاز هر فرد با تلاش فردی (شکار- تولید و …) تامین می‌شد، ولی با گذشت زمان هرگز به تولید شخصی قانع نبود و اگر در آن روز بشر نمی‌توانست با زور هرچه می‌خواهد به چنگ آورد، ناگزیر حاضر می‌شد از راه معاوضه جنس با جنس (معاوضه مستقیم کالا با کالا) نیازهای عادی زندگی را فراهم کرده و از این راه امرار معاش کند. در داد و ستدهای اولیه (قرن‌ها پیش از میلاد) معاوضه دو کالا با هم بدون تعیین ارزش و معیاری برای سنجش انجام می‌پذیرفت، تا آن که راه (مبادله غیرمستقیم کالا با کالا) را در پیش گرفت و همین انتخاب موجب پیدایش «پول» شد.
در جوامع نخستین، تحصیل انواع کالاهای تولید شده جهت مصرف صرفاً از طریق تعویض و مبادله دو کالا امکان‌پذیر بود و این مبادله مشکلات بسیاری به همراه داشت از جمله: امکان تعیین ارزش کالا براساس قبول واحد معینی که مورد تایید طرفین معامله باشد نبود و همچنین یافتن طرفین مبادله دو کالا (گوسفند و گندم) که هر دو نیاز به کالاهای عرضه شده طرف دیگر داشته و آماده مبادله باشند چندان آسان نبود. بشر در ابتدا برای حل چنین مشکلاتی اشیا و یا کالاهایی را به عنوان واسطه مبادلات به جهت سهولت داد و ستد انتخاب کرد و انتخاب آن بستگی به نوع و فراوانی آن شیء یا کالای واسطه در آن محدوده یا شهر داشت، مثل صدف در سواحل دریا و گوسفند و گاو در نواحی کوهستانی و معتدل.
در همان زمان هم برای حفظ مقدار عددی مبادلات یا نتیجه معاملات ا

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه با موضوع حمل و نقل، تجارت الکترونیک، قرارداد الکترونیکی، متصدی حمل Next Entries دانلود پایان نامه با موضوع تجارت الکترونیک، تجارت الکترونیکی، حقوق تجارت، کسب و کار الکترونیکی