دانلود پایان نامه با موضوع تلفن همراه، استفاده از تلفن همراه، نظام اجتماعی

دانلود پایان نامه ارشد

اين عقيده است كه افراد، اطلاعات حاصل نوآوري‌ها را از طريق پنج مرحله اقتباس مي‌كنند كه هر يك از اين مراحل، ويژگي‌هاي خاص خود را دارند، اين مراحل به ترتيب عبارتند از:

در اين مرحله افراد هم مي‌توانند فعال و هم منفعل باشند كه هر يك به طريق خاص خود با نوآوري‌ها مواجهه مي‌شوند.
انگيزش: در این مرحله اطلاعات و نوآوري مي‌بايد فرد را برانگيزد.
اقناع: در اين مرحله، احتمالاً در آن نگرش ايجاد كند و اين نگرش مي‌تواند مثبت يا منفي باشد.
تصميم و ارزيابي: در اين مرحله، فرد مي‌بايد سودمندي بالقوه نوآوري را در نظر بگيرد و سپس آن را يا بپذيرد و يا طرد كند.
مرحله پذيرش و تثبيت: در اين مرحله، افراد به دنبال تأييد و تحكيم نوآوري پذيرفته شده هستند. يعني وقتي نوآوري با موفقيت از چهار مرحله قبل عبور كرد، در اين مرحله در ذهن فرد تثبيت مي‌شود. آنچه دست اندركاران روابط‌عمومي‌ بايد بدانند، تفاوت بين كانال‌هاي ارتباطات اجتماعي و مجراهاي ارتباطات ميان فردي است.
مطابق گفته‌هاي راجرز، رسانه‌هاي جمعي در مرحله اول يعني مرحله آگاهي و اطلاع‌رساني، نقش بسيار تعيين كننده‌اي دارند، اما در مراحل بعد نقش اين رسانه‌ها كمتر شده و مجراهاي ارتباطات ميان فردي نقش مؤثري دارند.(کارل بوتان، وینسنت هزلتون،1378؛224-223 ) .
راجرز با تقسیم افراد یا دیگر واحدهای تصمیم گیری از نظر نرخ اقتباس یک نوآوری پنج طبقه اقتباس گر مشخص می کند:
الف) نوآوران: افراد خطر پذیری که مشتاق آزمایش افکار جدید هستند و بیشتر از هم ردیفان خود روابط فراملی دارند.
ب) اقتباس گران اولیه : افراد محلی قابل احترام که معمولا بیشترین تعداد رهبران فکری را درنظام اجتماعی تشکیل می دهند.
پ) اکثریت اولیه : افراد اهل تعمق که رابطه آنها با نزدیکانشان قوی است ولی به ندرت موقعیت رهبری دارند.

ت) اکثریت متاَخر : افراد مردد که اغلب به خاطر ضرورت اقتصادی یا افزایش فشار شبکه اجتماعی، نوآوری را می پذیرند.
ث) کندروها : افراد سنتی به کسانی که وابستگی محلی زیادی دارند. بسیاری از آنها تقریبا منزوی اند. آن ها بیتشر به گذشته نظر دارند.
بر اساس نتایج تغییراتی که در پی اقتباس یا طرد یک نوآوری برای فرد یا نظام اجتماعی رخ می دهد، راجرز سه طبقه بندی از نتایج را ارائه می دهد:
اول – نتایج مطلوب دربرابر نامطلوب ، بسته به این که آیا اثر نوآوری ها در یک نظام اجتماعی کارکرد دارد یا ندارد.
دوم – نتایج مستقیم در برابر غیر مستقیم، بسته به این تغییرات درفرد یا واحد اجتماعی درواکنش فوری به یک نوآوری روی می دهد یا به صورت نتیجه ثانویه آثار مستقیم یک نوآوری ظاهر می شود.
سوم – نتایج قابل انتظار دربرابر نتایج غیر منتظره بسته به این که تغییرات مورد تأئید و مورد نظر و قصد افراد نظام اجتماعی باشد یا نباشد.
رسانه های جمعی و مجاری فراملی برای اقتباس گران اولیه درمقایسه با اقتباس گران متأخر از مجاری میانی فردی و محلی اهمیت نسبتاَ بیشتری دارند. (تانکارد، 1381 ،215)
عوامل تغییر :
در اشاعه نوآوری، عوامل تغییر در مراحل ارزیابی و آزمایش نقش مهمی دارند. عامل تغییر شخصی است که به شکل حرفه ای می کوشد بر تصمیمی اقتباس کنندگان در جهتی که مطلوب احساس می کنند، اثر گذارد. عامل تغییر اغلب از رهبران افکار عمومی استفاده می کند تا در اشاعه نوآوری یا جلوگیری از اقتباس چیزی که ممکن است یک نوآوری مضر به نظرآید کمک کنند.
عوامل تغییر معمولآ از افرادی که قصد تأثیر گذاری بر آن ها را دارند، دارای تحصیلات و پایگاه بالاتری هستند و این امر آنها را با مخاطبان خود ناهمرنگ می سازد. آنها برای غلبه بر این مشکل، اغلب از یاران استفاده می کنند که معمولاَ از جمع محلی به کار گرفته می شوند و همرنگی بیشتری با افرادی که می کوشند به آنها دسترسی پیدا کنند، دارند. نقش عوامل تغییر در ارزیابی وآزمایش نوآوری ها به غیره برای تبلیغ و روابط عمومی مهم است.
به نظر می رسد فرایند همگانی شدن تلفن همراه در ایران کاملا با نظریه اشاعه و نوآوری منطبق است.به دلیل اینکه تعداد افرادی که دربدو ورود،این و.سیله ارتباطی را خریداری کرده ومورد استفاده قرار دادند بسیار محدود بود. اما به مرور زمان با گسترش موبایل ، این وسیله ارتباطی همگانی شد و امروز در اختیار تمامی افراد پیر ، جوان ، شهری و روستایی قرارگرفته است.
این درحالیست که درابتدا سیمکارت تلفن همراه با قیمت بسیار بالا و پس از مدت زمان طولانی دراختیار متقاضیان قرار می گرفت. اما با گسترش میزان تقاضا نه تنها قیمت این وسیله کاهش یافته بلکه به آسانی در اختیار همگان قرار گرفته است.

2-5 بخش پنجم: نظر کارشناسان

عصر حاضر را می توان تلفیقی از ارتباطات واطلاعات دانست .عصری که بشر در آن بیش از گذشته خود را نیازمند به داشتن اطلاعات و برقراری ارتباط برای کسب اطلاعات مورد نیاز می داند .امروزه با در اختیار داشتن فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی مختلف و پیشرفته ، امکان برقراری سریع ارتباط و تبادل سریع اطلاعات بیش از پیش میسر شده است .به طوری که افراد در هرکجا که باشند می توانند آخرین اطلاعات مورد نیاز خود را در هر زمینه ای دریافت کنند. کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در جامعه سبب شده تا محیط های اجتماعی به سوی مجازی شدن سوق پیدا کند و این امر ارتباطات میان افراد را به گونه ای دیگر شکل داده است. در این میان تلفن به عنوان یک وسیله ارتباط شخصی و اجتماعی بیشترین مورد استفاده را دارا است این وسیله ارتباطی به ابزاری روزمره بدل شده که در زندگی مردم نقش حیاتی دارد و این در حالی است که موبایل زمانی از جمله محصولات تجملی و خاص طبقه ثروتمند جامعه به حساب می آمد.
هم اکنون در بسیاری از کشورها شمار تلفن های همراه از شمار جمعیت جامعه بیشتر است و پیش بینی می شود که گرایش به سمت تلفن همراه به دلیل کاهش قیمت مکالمات آن، روز به روز شدت بیشتری یابد.
نقش و اهمیت تلفن همراه تا جایی عمق پیدا کرده که امروزه به عنوان پدیده آغازگر تحولاتی شگفت انگیز و در مفهوم دهکده جهانی شناخته شده است و نیاز به آن باعث شده تا حتی فقیرترین و عقب مانده ترین کشورهای دنیا نیز قدم به استفاده از آن بگذارند.
اما گسترش تلفن همراه در زندگی روزمره افراد در شرایطی در حال رشد است که نباید فراموش کرد این وسیله ارتباطی به دلیل وارداتی بودن ، فرهنگی جدید با خود به همراه آورده است.
بنابراین تلاش برای ایجاد بسترهای فرهنگی از جمله مقولاتی است که باید در این زمینه به جدیت در دستور کار قرار گیرد. به همین منظور و برای ارائه راهکار در این حوزه ، با برخی از مسوولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، مجلس شورای اسلامی و کارشناسان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به گفت وگو پرداخته ایم:
محمد جواد آرین منش نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره استفاده از تلفن همراه و چالش های فرهنگی که در جامعه ایجاد کرده می گوید ” به طور قطع هر پدیده نوین که در جامعه وارد می شود تبعات خاص خود را به دنبال دارد. باید پیش از ورود این پدیده آثار مثبت و منفی آن مورد ارزیابی قرار گیرد و با تهیه یک پیوست فرهنگی استفاده از این وسیله در جامعه رواج داده شود که اگر این پیوست فرهنگی ایجاد شود بیشتر نگرانی های آثار سوء استفاده این وسیله به حداقل می رسد و دیگر تهدیدهایی در رابطه با استفاده از تلفن همراه وجود ندارد.”
وی توجه ویژه به سنت و آداب و رسوم قدیمی فرهنگ ایرانی را از جمله اقداماتی می داند که به منظور جبران این مسائل باید بیش از گذشته مورد تاکید قرار گیرد و اظهار می دارد” امروزه پیر، جوان ، کوچک ،بزرگ و همه اقشار جامعه از طبقات مختلف از تلفن همراه استفاده می کنند.”
او با اعتقاد بر اینکه استفاده از تلفن همراه چالش های فرهنگی نیز در جامعه ما ایجاد کرده است می گوید :” در صورتیکه برای رسانه های نوین همچون ماهواره، اینترنت و تلفن همراه فرهنگ سازی مناسب انجام نشود و نحوه صحیح استفاده از آن در جامعه مورد آموزش قرار نگیرد، این ابزارهای فناوری سلسله آسیب هایی را با خود به همراه داشته و همچون شمشیر دولبه عمل می کند. در شرایطی که این وسیله در جای خود مورد استفاده قرار گیرد به طور قطع مفید واقع می شود و در غیر اینصورت آثار غیر اخلاقی با خود به همراه خواهد داشت.”
آرین منش معتقداست ” امروزه شاهد انتقال بولوتوث های مختلفی در مراکز جمعی هستیم که گاهی از طریق آن پیام های ارزشمند و سخنان بزرگان ارسال می شود و از سویی دیگر در برخی مواقع از طریق آن تصاویر مستهجن و پیام های غیراخلاقی مبادله می شود. این موضوع نشان دهنده این است که استفاده از تلفن همراه باید در جامعه آموزش داده شود.”
به گفته این نماینده مجلس ” در شرایط امروز که در حال شکل گیری جامعه الکترونیک هستیم آثار مفید استفاده از تلفن بیش از گذشته نمود پیدا کرده و در زمینه آسان کردن ارتباطات ، کم کردن سفرها و تسهیل در برقراری ارتباطات اثرات چشمگیری به همراه داشته است. ”
ٍٍٍٍآرین منش می گوید ” متاسفانه ما همیشه در زمینه فرهنگ سازی استفاده از ابزار های نوین تاخیر داریم و پس از فراگیر شدن آنها و ظهور آثار مثبت و منفی این ابزارها در جهت فرهنگ سازی اقداماتی انجام می دهیم.”
وی استفاده از تلفن همراه و تاثیر آن بر اجتماع گریزی افراد را رد می کند و معتقد است ” نه تنها این وسیله ارتباطی باعث اجتماع گریزی افراد نمی شود بلکه استفاده از آن نتیجه ای عکس به همراه دارد ، چرا که تلفن همراه برقراری ارتباط را در شرایطی که امکان برقراری ارتباط حضوری وجود ندارد، میسر می کند و در مجموع این وسیله باعث تقویت روابط اجتماعی شده و از اجتماع گریزی افراد جلوگیری می کند.”
این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه استفاده از این وسیله توانسته تاثیر مثبتی در افزایش اطلاعات کاربران از محیط اجتماعی داشته باشد، می گوید” با توجه به اینکه یکی از اهداف مسوولان کشور شکل گیری دولت الکترونیک است، استفاده از تلفن همراه می تواند بسیاری از مشکلات موجود در این مسیر را برطرف کند و هزینه ها را کاهش داده و از بروکراسی های اداری جلوگیری نماید.”
او آن چه را که تنها باعث نگرانی استفاده از تلفن همراه می شود، ارسال و تبادل پیام های غیرضروری و غیر اخلاقی می داند و معتقد است” افراد با ارسال این پیام ها ، حقوق فردی و اجتماعی دیگران را رعایت نمی کنند و این اقدام به نوعی تجاوز به حقوق افراد به حساب می آید.”
آرین منش می گوید: ” در روز میلیون ها پیام از سوی کاربران تلفن همراه ارسال می شود و درصورتیکه تبادل پیام های غیراخلاقی از سوی آنها رواج پیدا کند، زمان قابل ملاحظه ای از افراد زائل خواهد شد که این اقدام به صورت مستقیم و غیر مستقیم در اشتغال، تجارت ، آموزش و سایر موارد مشابه تاثیر گذار باشد.”
وی نقش تلفن همراه را در شکل گیری شبکه ها و جامعه مجازی کمرنگ می داند و معتقد است “این وسیله تا حدودی می تواند در شکل گیری شبکه های تار عنکبوتی موثر باشد و به این شکل افراد را به یکدیگر مرتبط کند. اما هنوز تلفن همراه در ایجاد جامعه مجازی کارایی لازم را بدست نیاورده است و تنها می تواند تسهیل کننده شکل گیری این جامعه باشد.”
اما علی مطهری رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی در مورد نقش تلفن همراه بر فرهنگ ارتباطی کاربران ایرانی معتقد است که “ورود تکنولوژی های جدید که روز به روز به تعداد قابلیت ها و سرویس های آن افزوده می شود با خود تبعات مثبت و منفی فرهنگی به همراه می آورد” و می گوید ” از اثرات منفی آن نمی توان به دلیل ارائه امکانات و سهولت در فرایند زندگی و استفاده و کاربرد آن در زندگی چشم پوشی کرد و این موضوع در مورد تلفن همراه و سرویس های مرتبط با آن نظیر سرویس پیام کوتاه ، MMS ، GPRS و سایر موارد مشابه مصداق دارد.”
به گفته وی “بستر های فرهنگ سازی برای استفاده از تلفن همراه دارای زوایا و جنبه های گسترده است که نه تنها به عنوان وظیفه عمومی تمامی سازمان و نهادها محسوب می شود بلکه برخی

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه با موضوع جامعه اطلاعاتی، تلفن همراه، وسیله ارتباطی Next Entries دانلود پایان نامه با موضوع تلفن همراه، استفاده از تلفن همراه، فرهنگ سازی