دانلود پایان نامه ارشد درمورد سیاست خارجی، وزارت امور خارجه

دانلود پایان نامه ارشد

به مؤمنان هشدار می دهد: « ای کسانی که ایمان آورده اید، کافران را به جای مؤمنان ولی و تکیه گاه قرار ندهید. آیا می خواهید (با این عمل) دلیل آشکار بر ضرر خود در پیشگاهخداوند قرار دهید؟ لذا مسلمانان باید از طرح دوستی با دشمنان خدا که نشانه ی نفاق است بپرهیزند. » خداوند در همین زمینه در آیه های 137 و 138 سوره ی نساء می فرماید: « به منافقان خبر ده که عذابی دردناک خواهند داشت. همانکسانی که غیر از مؤمنان کفران را دوستان خود می گیرند. آیا سربلندی را نز د آنان می جویند؟ ( این خیال خامی است ) چرا که عزت همه از آن خداست. »طیف تحصیل کردگان هندی (شرقی) جهت گیری سیاست خارجی خود را بر اساس قرآن، سنت و عقل طرح ریزی می کنند، جهت گیری که بر این پایه استوار است: نباید دوستی، ارتباط و مودت با بیگانگان موجب استیلای بیگانگان و اطلاع آن ها از اسرار مؤمنین گردد؛ لذا دوستی یک جانبه، دنباله روی از بیگانگان، خود باختگی، ولایت بیگانگان و احساس پشت گرمی و اطمینان به آن ها نهی گردیده است.
لذا یک جهت گیری سیاست خارجی مناسب نمی تواند جهت توسعه و پیشرفت به نظام ظالملنه ی جهانی دل ببندد؛ زیرا اولا سابقه نشان می دهد هرچه ما کوتاه بیاییمو تسلیم شویم، طرف مقابل جلوتر آمده و فشار خود را چندین برابر می کند. و تا آن جا که بتواند از تضعیف ما کوتاهی نمی ورزد. ثانیا علاوه بر تجربه ی عینی، عقل الهی در آیات 118 و 119 آل عمران به مؤمنان هشدار داده است.
همانطور که ذکر گردید طیف تحصیل کردگان هندی (شرقی) وزارت امور خارجه، قرآن و سنت را بالاتر از مبانی عقل ابزاری می دانند و در جهت گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران سعی می نمایند از هر سه مورد استفاده نمایند. ( صدقی، 1392؛ 248_253 )

فصل سوم
جهت گیری سیاست خارجی دولت هشتم ونهم و نقش نخبگان در این جهت گیری ها

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد درمورد سیاست خارجی، نظام بین الملل، نظام بین المللی Next Entries پایان نامه با کلید واژه های صاحبان سهام، حل و فصل اختلافات، حقوق صاحبان سهام