دانلود پایان نامه ارشد درمورد سوره مؤمنون، ناخودآگاه، مصرف مواد

دانلود پایان نامه ارشد

تنگاتنگى که در ميان جسم و روح آدمى است، جايى براى اين تعجب باقى نمي‌‏ماند.
بسيار مي‌‏شود که يک حالت‏ بحرانى روحى و غم و اندوه شديد جسم را در مدت کوتاهى، ضعيف و پژمرده و ناتوان مي‌‏سازد، موهاى انسان را سفيد، چشم را کم نور، قوت و توان را از دست و پا مي‌‏گيرد؛ عکس اين مساله نيز صادق است که حالات خوب جسمانى در روح انسان اثر مي‌‏گذارد، روح را شاداب و فکر را قوت مي‌‏بخشد.
عصبانيت بي دليل، اضطراب، بي دقتي، مشکلات رفتاري، تغيير دستخط، گيجي، افسردگي، زود رنجي، نداشتن اعتماد به نفس و کم شدن حافظه مواردي هستند که ميتوانند بر اثر مصرف مواد غير طبيعي يا شيميايي به وجود آيند.
رابطه ميان تغذيه و سلامت جسماني براي همه کاملا مشخص است، اما بسياري از ما اطلاع چنداني از تغييرات رفتاري به دليل مصرف غذاهاي مختلف نداريم.
بسياري از مردم از شنيدن اين که مواد غذايي بر رفتار آنها تآثير دارد شوکه ميشوند اما جالب است بدانيم مواد غذايي روي سلولهاي مغزي هم به اندازه هر سلول ديگر بدن تأثير گذارند.
بسياري از مواد به دليل شباهت ساختاري با مواد مترشحه در مغز باعث بي نظمي در کل بدن ميشوند. بسياري از دانشمندان حذف يک ماده خاص و سپس وارد کردن ان به رژيم غذايي باعث بروز بسياري از بيماريها مثل جنون وهم و خيال افسردگي و سوءظن ميدانند.
با کمي دقت ميتوان متوجه اين تغييرات شد از احساس نشاط با نوشيدن يک دم نوش گياهي مانند به ليمو و دمنوش ميوه به در صبح گرفته تا زود رنجي و رخوتي که بر اثر گرسنگي بيش از حد يا پر خوري بوجود ميآيد.173
از قديم الايام تأثير غذاها بر روحيات اخلاق انسانى مورد توجه دانشمندان بوده است و حتى اين مطلب جزء فرهنگ توده‏‌هاى مردم شده است مثلاً، خونخوارى را مايه قساوت و سنگدلى مي‌شمردند، و معتقد بودند که عقل سالم در بدن سالم است. براساس دليل وجداني هم براي ما پيش آمده است که بعد از صرف غذاي مورد علاقه، احساس آرامش و نشاط شده است؛ نيز گاهي اتفاق افتاده است که با شرايطي استرس‌زا مواجه شده‌ايم که در اين شرايط، ناخودآگاه به سمت مواد خوراکي رفته‌ايم تا به اين طريق، استرس را از خود دور کنيم يا بسياري از زنان دچار کم‌خوني هستند، که اين مسأله باعث افسردگي و خستگي زودرس مي‌شود بنا براين هر يک از ما در خود مي‌يابيم که بين خصلت‌هاي اخلاقي و تغذيه، ارتباط برقرار است و بهداشت در تغذيه، مي‌تواند در بهبود اخلاق نقش داشته باشد. در آيات قرآن مجيد و روايات اسلامى نيز نشانه‏ هاى روشنى براى اين معنى ديده مي شود.
از جمله در آيه‏ ?? سوره (مائده) درباره گروهى از يهود که مرتکب کارهاى خلافى از قبيل جاسوسى بر ضد اسلام و تحريف حقايق کتب آسمانى شده بودند، مي‌‏فرمايد:
“آنها کسانى هستند که خدا نخواسته است دلهايشان را پاک کند ” اولئک الذين لم يرد الله ان يطهر قلوبهم …” و بلافاصله در آيه‏ بعد مي ‏فرمايد: “سماعون للکذب اکالون للسحت؛ آنها بسيار به سخنان تو گوش فرا مي‌‏دهند تا آن را تکذيب کنند و بسيار مال حرام مي‌‏خورند” .
اين تعبير نشان مي‌‏دهد که آلودگى دلهاى آنها بر اثر اعمالى همچون تکذيب آيات الهى، و خوردن مال حرام بطور مداوم بوده است، زيرا بسيار از فصاحت و بلاغت دور است که اوصافى را براى آنها بشمرد که هيچ ارتباطى با جمله “لم يرد الله ان يطهر قلوبهم‏” نداشته باشد. و از اين جا روشن مي‌شود که خوردن مال حرام سبب تيرگى آيينه دل و نفوذ اخلاق رذيله و فاصله گرفتن با فضائل اخلاقى است.
در آيه‏?? سوره مائده درباره شراب و قمار مى‏فرمايد: “شيطان مى‏خواهد در ميان شما به وسيله شراب و قمار، عداوت ايجاد کنند؛ “انما يريد الشيطان ان يوقع بينکم‏العداوة و البغضاء فى‏الخمر و الميسر”.
بى شک عداوت و بغضاء دو حالت درونى و اخلاقى است که در آيه‏بالا رابطه ميان آن و نوشيدن شراب ذکر شده، و اين نشان مى‏دهد که غذا و نوشيدنى حرامى همچون شراب مى‏تواند در شکل گيرى رذائل اخلاقى همانند پرخاشگرى و ستيزه‏جويى و عداوت و دشمنى اثر بگذارد.
در آيه‏?? سوره مؤمنون مى‏خوانيم: “اى پيامبر از غذاهاى پاکيزه بخوريد و عمل صالح انجام دهيد؛ يا ايها الرسل کلوا من الطيبات و اعملوا صالحا”.
هرگز ما نمى‏گوئيم غذاها علت تامه براى اخلاق خوب يا بد است، بلکه همين اندازه مى‏دانيم که طبق روايات يکى از عوامل زمينه‏‌ساز پاکى و اخلاق، تغذيه است هم از نظر نوع غذاها و هم از نظر حلال و حرام بودن آنها.
دانشمندان امروز نيز معتقدند بسيارى از پديده‏هاى اخلاقى به خاطر هورمونهائى است که غده‏ هاى بدن تراوش مي‌‏کند و تراوش غده‏ها رابطه نزديکى با تغذيه انسان دارد؛ بر همين اساس، بعضى معتقدند که گوشت هر حيوانى حاوى صفات آن حيوان است، و از طريق غده‏ ها و تراوش آنها در اخلاق کسانى که از آن تغذيه مى‏کنند اثر مي‌‏گذارد. گوشت درندگان انسان را درنده‏ خو مي‌‏کند، و گشت‏ خوک صفت ‏بى‏ بندوبارى جنسى را که از ويژگيهاى اين حيوان ست ‏به خورنده آن منتقل مي‌‏سازد.
اين از نظر رابطه طبيعى و مادى، از نظر رابطه معنوى نيز آثار خوردن غذاى حرام غير قابل انکار است، غذاى حرام قلب را تاريک و روح را ظلمانى مي‌‏کند و فضائل اخلاقى را ضعيف مي‌‏سازد.
4-11-1- بررسي روايي
با نگرشي در روايات پ

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد درمورد تحت درمان Next Entries دانلود پایان نامه ارشد درمورد علامه مصباح، اسفار اربعه، معرفت نفس