دانلود پایان نامه ارشد درباره نقش برجسته، داریوش اول، تخت جمشید، باستان شناسی

دانلود پایان نامه ارشد

رسیدن به این مقصود داریوش در پاسارگاد سکنی گزید که به وسیله ی کوروش بزرگ ساخته شده و به صورت وطن اصلی هخامنشیان درآمده بود در این محل سنگ تراشان یونانی و سریانی به فرمان کوروش صفه بزرگی را با سنگ های مکعب شکل پی افکنده بودند تا این زمان چنین شیوه ای از معماران در ایران به کلی ناشناخته بود ظاهرا کوروش قصد داشت مقر فرمانروایی خود را شبیه آن چه در لیدی دیده بود بر روی این صفه بپا کند ولی عمرش کفاف نداد.
عناصر بنا از فرهنگ های متعالی مثل سبک های یونانی بین النهرین و یا مصری با جانشینی تجربه های ملی در هم امیخته شده و سبکی نو پدید آورده است .
اندکی بعد داریوش نیز آن را در بناهای خود به کار می گیرد کاخ دوم پاسارگاد را که کوروش پی افکنده بود داریوش به پایان می رساند سرمای سخت زمستان های فلات ایران به زودی داریوش را وادار به بنای کاخ دیگری در شوش کرد تا کاخ زمستانی او باشد این کاخ نخستین مجموعه ساختمانی است که شالوده آن را داریوش ریخته و به همین سبب برای زیبایی و استحکام آن از هیچ تلاشی فروگذار نشده است .این کاخ را برخلاف ساختمان های اجری متداول در شوش ، با سنگ ساخته اند و برای پی کنی از 10 تا 20 متر خاکبرداری شده است و داریوش خود در سنگ نبشته مشهورش که به خط میخی فارسی باستان ، عیلامی و بابلی بدست آمده از تدارک ساختمان سخن می گوید و این امکان را فراهم می آورد تا تصویری از اجرا و تزیین آن بدست آید .111
تپه آپادانا
وجه تسمیه این نام به علت بقایای قصر معروف آپادانای داریوش در روی تپه است آپادانا در شمال غربی شهر شوش واقع بوده است .
در ضمن عملیات باستان شناسی لوحه ای از سنگ خاکستری رنگ پیدا شد یکی از این لوحه ها کتیبه ای به خط آکدی داشت و خط لوحه ی دیگر عیلامی بود متن لوحه ها از داریوش بزرگ بود و با ساختمان کاخ ارتباط داشت و از دوران سلوکی و اشکانی نیز چند نقش برجسته در روی سنگ سفید کشف شد.
بر روی این تپه طی سال های 47-1946 تحقیقاتی به عمل آمد که نشان می داد در زمان داریوش اول تپه آکروپی و تپه آپادانا و تپه شهر پادشاهی در حصار محکمی محصور بوده و روی تپه اکروپل قلعه مستحکمی از زمان هخامنشی بر پا بوده است .
در تپه آپادانا مرگان و دمکنم از سال 1908 تا 1913 م کاوش های به عمل آوردند و بقایای کاخ داریوش اول را از زیر خاک بیرون آوردند گیرشمن در آنجا از روی تالار تخت جمشید از طرف شمال شرقی با کاخ داریوش مرتبط می شد خاکبرداری نمود و ستون های کاخ را بیرون آورد.
گیرشمن می گوید :
پس از تحقیقاتی که در کاخ آپادانا انجام دادیم توانستیم محل دیوارها و ایوان ستون دار شمالی مربوط به اپادانا را پیدا کنیم و به این طریق موفق شدیم طرح آن را بدست بیاوریم . این طرح به ما نشان می دهد که اصول معماری معمول در پاسارگاد در اینجا نیز رعایت شده بدین طریق که تالار مرکزی سه ایوان ستون دار دارد و در گوشه های شمالی و شرقی دو اتاق کوچک مربع شکل واقع شده است سقف آپادانا روی شش ردیف که هر ردیف دارای شش ستون از سنگ بوده تکیه داشت این ستون ها را با مهارت فوق العاده ای بالا برده بودند ساقه ی ستون ها شیار دارد و پایه ی آن ها مربع و سر ستونشان مرکب از قسمت قدامی دو گاو نر است که در ارتفاع بیست متر از کف تالار قرار داده شده اند .دردوران های کهن هرگز تا آن تاریخ هنر نتوانسته بود چنین جرات و جسارتی از خود نشان دهد.
البته قسمت های قدامی گاوهای نر تقلید مستقیمی از نمونه های سر ستون های آشوری یابابلی هستند ولی با وجود سبک قدیم نمای آن ها کاملا پیدا است که از طبیعت تقلید کرده اند و از این جهت از نمونه های کاملا آشوری و بابلی دور می شوند وشخصیتی پیدا می کنند.هر ایوان ستون دار شامل دو ردیف شش ستونی بود و هر پایه ستون از حیث شکل و زینت با پایه ستون دیگر فرق داشت و به شکل گلدان برگشته بود مجموع ستون ها به رنگ زرد روشن بود به طوری که شباهت به مرمر پیدا می کرد و ضمنا این رنگ آمیزی نقائص سنگ های آهکی را که از کوههای بختیاری به این نقطه حمل شده بودند می پوشاند.
در نتیجه کاوش های چغازنبیل که در ایلام نزدیک شوش به عمل آمد دانستیم که داریوش طرح کاخ خود را از طرح کاخ های پادشاهان ایلام که شاید روی همان تپه شوش هم وجود داشت اقتباس نموده است دروازه اصلی کاخ احتمالا در قسمت غربی حصار و مقابل ایوان ستون دار آپادانا واقع بوده و تصور می شود که یک تالار پذیرایی و میهمانی هم وجود داشته و در این صورت چنین تالاری ممکن است در گوشه ی شمال کاخ ساخته شده بوده باد و برای ورود به آن از پلان مقابل حیاط آپادانا یا پس از خروج از آپادانا از راهی که بین آن تالار و تالارپذیرایی قرار داشت استفاده می نمودند.
تمام زینت آپادانا و قسمت های دیگر کاخ شوش به وسیله ی آجرهای لعاب دار انجام گرفته است فقط ستون ها و پاشنه های دروازه از سنگ ساخته شده است در ویرانه های کاخ بزرگ شوش حتی یک قطعه سنگ یا نقش برجسته بدست نیامده جز باقی مانده های یک مجسمه سنگی از داریوش
گیرشمن تصور نمی کند که قسمت های داخلی بنا نیز با آجرهای لعاب دار زینت شده باشد.
سطوح خارجی که به وسیله ی آجرلعاب دار زینت شده بود بسیار زیاد بود و ارتفاع آپادانا از کف حیاط احتمالا از 20 متر تجاوز می کرد در شوش نیز مانند پاسارگاد تالار آپادانا زیر حمایت فرشتگان نیکوکار قرار گرفته بود و نقش بعضی از آنها در میان برگ های خرما و گل های پنج پر قرار داشت به این نقش ها نقش سربازان جاویدان را اضافه نمودند.
می گویند داریوش با این سربازان در لشکرکشی به مصر هنگام پیروزی کمبوجیه بر آن کشور شرکت داشت به علاوه این سربازان برای بدست آوردن تاج پادشاهی به او کمک کرده بودند.
روی دیواره های پلکانی که جلوی کاخ بود نقش دیگری به چشم می خورد. در آنجا نیز مانند تخت جمشید خدمتگزارانی دیده می شوند که از پله ها بالا می روند و بره هایی در دست دارند که باید کباب شوند و غذاهای پخته در بشقاب می برند که روی آن سرپوش هایی قرار داده شده است تا سرد نشوند.
3-3-3-3 معماری کاخ

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره كوروش، كرد، يوناني، سپاهيان Next Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره حزب دموکرات، جنگ جهانی دوم، روش تحقیق، مطالعه موردی