دانلود پایان نامه ارشد درباره منابع طبیعی، استان گیلان، ارتباط با طبیعت

دانلود پایان نامه ارشد

ساختمان وجود داشته سقف باشد. در این مناطق به علت رطوبت زیاد، ساختمان ها اغلب از زمین فاصله داشته و دارای کف کرسی می باشد.
در گیلان بعضی از ساختمان ها را حتّی 2 متر بالاتر از سطح زمین می ساختند. و هرچه به سمت کوهپایه ها نزدیکتر می شویم ارتفاع کمتر می شده است. بناهای این مناطق فاقد زیرزمین است زیرا رطوبت زیاد بوده و هوای مرطوب که همیشه پایین تر از هوای خشک است در صورت و جود زیر زمین به داخل آن نفوذ کرده و هرگونه آذوقه و موادی که در زیرزمین است دچار خرابی و کپک زدگی می شود.

همان طور که بیان شد ساختمان ها را در این مناطق به صورت برون گرا می ساختند برای اینکه ساختمان وسط زمین و دور تا دور آن حیاط وجود داشت و این کار موجب تهویه بهتر و هوای مطلوب تری می شده است. ساختمان ها از چهار طرف بازشو داشت و به تهویه و آسایش آن ها کمک می کرد.

2-2-5-4-ارتباط با طبیعت :
یکی از بهترین نمونه های بناهایی که با اقلیم و با محیط اطراف خود سازگاری دارند را می توان بناهای گیلان معرفی کرد. در این منطقه بناهایی وجود دارد که به طور کامل از مصالح موجود در طبیعت اطراف خود استفاده کرده اند و یکی از بهترین نمونه خود کفایی از نظر مصالح و مهارت و فن اجرا، می توان به بناهای گالی پوش خانه اشاره کرد. که به طور کامل با مصالحی که در دسترس و در محیط اطراف وجود داشته، ساخته شده است و در بخش قبل توضیح داده شد.
در گیلان به دلیل جنگلهای زیادی که وجود دارد مصالح در دسترس را می توان چوب نام برد و هم چنین از ساقه های برنج نیز افراد برای ساخت بناهای خود استفاده می کردند.
بسیاری از ساختمان های این منطقه از پی تا سقف و خرپاهای آن ها با چوب بنا شده است این بناها به دلیل چوبی بودنشان هم با محیط اطراف خود سازگاری داشته اند و هم از مصالح موجود در منطقه استفاده می کردند. بسیاری از این ساختمان ها را وقتی با جزئیات نگاه می کنیم به این نتیجه می رسیم که تمام اجزا یک بنا را با چوب ساخته اند و چوب درختانی مانند تبریزی، توسکا، صنوبر و یا سپیدار برای ساخت این بناها بسیار مناسب بوده اند.(قبادیان،1389)

شکل 17 2 نمونه ای از ساختمانی که با محیط اطراف خود هماهنگ است

2-2-5-5-سیرکولاسیون:
با دقت در پلان بناهای این مناطق، مشاهده می شود که از ساخت هرگونه راهرو و یا فضای دالان مانند خودداری شده است و علت آن این بوده که هوا بدون هیچ مانعی در محیط بنا در جریان باشد و کوران هوای بهتری داشته باشند به همین دلیل پلان های مستطیل شکل و بدون پیچیدگی را در نظر می گرفتند.

شکل 18-2 نحوه سیرکولاسیون در بناها

2-2-6-نتیجه گیری:
استان گیلان در جنوب غربی دریای خزر و در دامنه های شمالی سلسله جبال البرز قرار گرفته و رشته کوه البرز حاشیه جنوبی و کوه های طالش حاشیه غربی استان را در بر گرفته است. جلگه ی گیلان که پایین تر از سطح دریای آزاد واقع شده است در شمال غرب و شرق استان به شکل نوار ساحلی باریک و کم عرض در می آید ولی بخش میانی آن در جنوب مرداب انزلی، دلتای پر وسعت سفید رود بسیار عریض است.
این استان 3 نوع آب وهوا را در بر می گیرد که عبارتند از آب و هوای معتدل و مرطوب- آب و هوای مرطوب کوهستانی، آب و هوای نیمه خشک. استان گیلان از نظر منابع آبی و زمین های کشاورزی غنی می باشد به همین دلیل یکی از مشاغل زیادی که در این استان وجود دارد کشاورزی می باشد. مردم این استان از اقوام گیلکی و تالشی هستند و به زبان های محلی خود سخن می گویند. عمده جمعیت این استان شیعه اند و بخشی از اقوام تالشی سنی می باشند.
از قابلیتهای صنعتی و معدنی این استان می توان به کارخانه های برنج کوبی، چای سازی، روغن کشی و… اشاره کرد. به دلیل این که از نظر کشاورزی این محصولات غنی می باشد این نوع صنایع رواج دارد. یکی دیگر از فعالیتهایی که در گیلان رواج دارد ساخت صنایع دستی در آن است که بیشتر توسط زنان در این مناطق صورت می گیرد.
به طور کلی گیلان یکی از غنی ترین استان ها از نظر طبیعت و منابع طبیعی است به همین دلیل از گذشته های دور مورد توجه بوده و دارای تاریخ و فرهنگ غنی می باشد. وجود جنگلهای زیاد در این منطقه از نظر چوب و صنایع چوبی نیز قوی می باشد و یکی از نقاط مهم در کشور محسوب می شود.
گیلان یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های ایران محسوب می شود ولی از گذشته های دور کمتر مورد توجه واقع شده است. معماری روستایی گیلان یکی از زبانزدترین معماری های روستایی است که افراد غیر متخصص نیز می توانستند آن ها را بسازند. در روستاهای گیلان ساخت اقامتگاه های موقت، بناهای دائم نیز وجود داشته که از نظر وسعت به 2 گروه تقسیم می شده است که عبارتند از : خانه های کوچک که متعلق به افراد عادی است که توسط نجارها و با کمک صاحبان خانه ها ساخته می شد و گروه دوم خانه های بزرگ و 2 طبقه که متعلق به افراد خاص و بزرگان روستاها بوده و علاوه بر نجارها از بنّاها هم در ساختن آنها استفاده می کردند.
همه ی این بناهای موقت و دائم وجوه مشترکی داشتند که عبارتند از:
1. پلان های گسترده و باز و ساختمان های غیر متمرکز
2. ارتفاع گرفتن بخش های مسکونی از سطح زمین
3. قرار گیری فضایی محدود و محصور در قلب بنا احاطه شده با تلار و ایوان ها برای زمستان
4. وجود ایوان و تلار در یک تا چهار طرف بنا که از مهمترین فضاهای زیستی است
5. بام های چهار شیبه با شیب تند
6. چند لایه ای بودن در نماهای اصلی و فضاهایی با حداکثر تخلخل در خارجی ترین سطح
7. تعداد و سطح زیاد پنجره ها در جبهه های فشار و مکش بادهای بهار و تابستان
8. ارتباط تنگاتنگ درون و برون بنا و محوطه مسکونی
بناهایی را که به عنوان بناهای دائم و موقت هستند از نظر پوشش سقف در این استان به چند دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
1. گالی پوش خانه که به بناهایی گفته می شود که پوشش سقف آن ها از ساقه های برنج است که به آن ها کلوش و گالی می گویند.
2. لته سر به بناهایی گفته می شود که پوشش سقف آن ها از تخته لت ها استفاده می شود و در نقاط کوهستانی از این پوشش سقف استفاده می شود.
3. سفالی خانه به بناهایی گفته می شود که پوشش سقف آن ها از سفال می باشد که بیشتر در شهر از این پوشش استفاده می شده است.
4. سیمکاخانه به بناهایی گفته می شود که پوشش سقف آن ها از ورقه های حلبی می باشد که از این نوع پوشش نیز در شهرها استفاده می شد.
به طور کلی می توان گفت بناهایی که در گیلان ساخته می شدند چه بناهای موقت و چه بناهای دائم اکثرا از چوب ساخته می شد. بناهایی که از پی تا سقف آن ها با چوب بوده و در این منطقه ارتباط با طبیعت را می توان کاملا مشاهده کرد. ساختمان های این منطقه کاملا با محیط پیرامون خود مطابقت داشته. ساخت آن ها از روش هایی استفاده شده است که عمر طولانی داشته اند و در طی سالهای طولانی از بین نرفته اند در این منطقه درختانی وجود دارد که چوب آن ها مقاومت و عمر طولانی برای ساختمان سازی دارند و از آن ها می توان جهت ساختن بناها استفاده کرد.

فصل سوم
3-1-تاریخچه چوب
چوب، یکی از بهترین و سودمندترین مواد خام در طبیعت است که در پیشرفت ساخت و ساز آدمی تاثیر بسزایی دارد. و به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت شناخته شد و در طول تاریخ از آن به عنوان منبعی قابل تجدید بهره برده‌ است. در نیم‌قرن اخیر صنعت چوب‌بری، عمل‌آوری چوب و سیستم‌های ساختمانی چوبی در کشورهای صنعتی جهان مانند کانادا، ایالات متحده امریکا، استرالیا، ژاپن و کشورهای اروپای شمالی از جمله کشورهای اسکاندیناوی پیشرفت فراوانی کرده است به گونه‌ای که امروزه بیشترساختمانهای مسکونی با ارتفاع شش طبقه به پایین این کشورها از چوب می‌باشند.

3-2-جنگل
سطح وسیعی از درخت، درختچه و سایر گیاهان که همراه با جانواران اشتراک زیستی پیشرفته ای بین عناصر تشکیل دهنده آن «گیاهان و جانوران» به وجود می آورد و تحت تاثیر عوامل محیطی قادر به ادامه حیات به طور مستقل است به عبارتی دیگر جنگل از یک گروه رستنی که با محیط خود در حال تعادل به سر می برد تشکیل شده است جنگل عبارت است از اجتماعی که بیشتر افراد آن را درخت تشکیل می دهد و همراه این درختان درختچه ها پوشش علفی زنده، پوشش مرده، حیوانات مضر و مفید وجود دارند که تحت تاثیر عوامل محیط قرار می گیرند.
بنا به نوع پیدایش جنگل تحول و تکامل آن و همچنین نوع و شدت دخالت انسان جنگل های متفاوتی به وجود می آیند.
1. بکر: جنگلی که به طور طبیعی توسعه و تکامل یافته است و عاری از هر گونه دخالت انسان به منظور بهره برداری است در یک جنگل بکر در حالت تعادل میزان رویش جنگلی برابر با میزان چوبی است که می پوسند.
2. طبیعی: جنگلی است که بدون دخالت انسان به وجود آمده باشد هر جنگل بکر می تواند یک جنگل طبیعی باشد ولی هر جنگل طبیعی بکر نیست.
3. مصنوعی : جنگلی است که به دست انسان و با هدف مشخص ایجاد شده است مانند پارک های جنگلی در اطراف تهران یا سوزنی برگ دست کاشت در شمال کشور. (پژوهشگران ایران،1374)
به طوری که می دانیم زیباترین و ارزنده ترین و پر برکتترین جنگلهای کشور ما در روی دامنه های خاوری کوه های طوالش «از آستارا تاانزلی» و دامنه های شمالی رشته کوه های البرز «از انزلی تا گلستان» دامن سبز خود را گسترده اند.
این جنگلها علاوه بر امتیازات فراوانی که از نظر زیبائی طبیعت، جلب توریست، تعادل اکوسیستم ها، پوشش گیاهی، تلطیف آب و هوا، حفظ آبها، حفاظت خاک، افزایش حاصلخیزی خاک، پناه داران کشاورزی، استراتژی نظامی و غیره نقش بسیار موثری بازی می کنند از نظر تولید چوب و دیگر فراورده های جنگلی و کمک به اقتصاد کشور و ایجاد کار برای بخش بزرگی از مردم مهمترین منابع طبیعی کشور به شمار می آیند و به حق طلای سبز لقب گرفته اند. کلا باید بدانیم که جنگلها در مقایسه با دیگر منابع طبیعی، از این جهت برتری دارند که همه منابع طبیعی دیگر مانند معادن، ذخایر زیر زمینی هر قدر هم که زیاد و گسترده باشند بالاخره باید با صرف هزینه ی گزاف کشف ، استخراج و آماده بهره برداری شوند و دیر یا زود با انجام بهره برداری ذخیره آن ها به پایان می رسد در صورتیکه جنگل ان اینطور نیست یعنی اولا هزینه اکتشافات و آماده سازی و استخراج ندارد ثانیا اگر از آن درست و مطابق اصول علمی و فنی بهره برداری شود چوب در جنگل با کار و سرمایه طبیعت مداوم خواهد روئید بهره برداری درست از جنگل مستلزم داشتن آگاهی به اصول جنگل شناسی و دسترسی بنیادی در زمینه شناخت ویژگی های جنگل در هر منطقه نوع و قابلیت درختان صنعتی و تجاری آن میزان رویش درختان و محاسبه ی ذخیره چوب و تولید سالیانه ی آن در سال و هکتار، عوامل مخرب جنگل و بلاخره شناخت کلیه پدیده هائی است که در بقا ، تکامل، احیا و حفظ و رویش جنگل و یا سیر قهقرائی آن موثر هستند.
سالیان متمادی تقریبا از زمان نادرشاه افشار به اینطرف که او دستور داد قسمتی از چوبهای شمال ایران را از راه تهران به بندر عباس برده و به مصرف کشتی سازی برسانند بهره برداری جنگل دست یک عده مالک ، پیمانکار و اشخاص با نفوذ و نا آگاه بود که با روش «ببروبره» هر چه دلشان می خواست از جنگل درخت بریدند و چون وسیله قطع و استحصال و حمل و نقل و جاده های مناسب در اختیار نداشتند قسمت اعظم چوب را تباه کرده و فقط بخش کوچکی از آن را به مصرف ناچیز ساخت اشیا محلی می رسانیدند.
به طور کلی رشته کوه های طوالش و البرز دنباله رشته کوه های قفقاز می باشد که به صورت دیوارهای متعدد از آستارا تا انزلی روی هم رفته در جهت شمالی جنوبی و از انزلی تا گلستان در چندین رشته ی کم و بیش موازی در جهت باختری – خاوری به موازات ساحل دریای خزر و با فاصله کم و بیش زیاد از کرانه ی دریا کشیده شده اند و مانند دیواری عظیم و مستحکم جلوی رطوبت رسیده از دریا را می گیرند و سبب بالا رفتن

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره معماری شهری، استان گیلان، فضاهای شهری Next Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره دریای خزر، زیست محیطی، شمال ایران