دانلود پایان نامه ارشد با موضوع منابع سازمان، سیستم های اطلاعات، سیستم های اطلاعاتی، نیازمندی ها

دانلود پایان نامه ارشد

سيستم اطلاعاتي پيكره بندي شده اي مي باشد كه جهت خودكاركردن وظايف و فعالیت ها وکارآمد کردن فرایندهای سازمان در سه سطح فرایندهای استراتژیک، کنترل های مدیریتی و کنترل های عملیاتی پديدآمده است و راه حل داده اي (اطلاعاتي) يكپارچه اي را در سرتاسر زير ساخت سازمان ارائه مي دهد (Raschke,2010). این راه حل به سازمان ها اجازه می‌دهد تا بتوانند منابع خود را موثرتر اداره کرده و به واسطه یکپارچگی تمام اطلاعات در میان فرایندهای کاری مختلف، هزینه ها را در بلند مدت کاهش داده و کارایی را افزایش ‌دهند. این سیستم امکان مقابله با رقابت و پاسخ گویی به نیازمندی های روزافزون مشتریان سازمان را از طریق تسهیل مدیریت موثر واحدهای مختلف سازمان، افزایش سرعت ارائه خدمات و کالاها، بهبود ارائه خدمات به مشتریان، افزایش چابکی و بهره وری، افزایش کیفیت محصولات و هماهنگ نمودن تقاضا، عرضه و تولید و استاندارد سازی فرایندهای سازمان فراهم آورده و متعاقبا منجر به بهبود قابلیت رقابت سازمان می گردد (Pham, 2008; Yeh et al., 2007; Motwani et al., 2005; Liao et al., 2007; Karsak and O¨ zogul, 2009; Kwahk and Lee, 2008; Dey et al., 2010; Al-Mashari et al., 2003; Sanchez et al., 2009; Grabski and Leech, 2007;). این سیستم همه نیازهای سازمان را با نگرشی فرایندی (در جهت نیل به اهداف سازمان و یکپارچه سازی تمام عملیات) برآورده کرده و منجر به تغییر فعالیت های سازمان از حالت وظیفه گرایی به فرایند محوری می گردد. این سیستم مجموعه فرایندهای عملیاتی و جریان اطلاعاتی یکپارچه ای را جهت بهره برداری بهینه از منابع سازمان و برقراری ارتباط بین طرف های تجاری با اتکا به تغییرات مداوم ارائه می نماید و از این طریق سبب افزایش بهره وری منابع سازمان می گردد. بنابراین سیستم برنامه ریزی منابع سازمان می تواند نيازهاي هر يك از واحدهای كاري و عملیاتی سازمان ها، نظير حسابداري ، خريد، برنامه ريزي و كنترل موجودي، توزیع(پخش)، تولید، و … را برآورده سازد (Sanchez et al., 2009; Nikookar et al., 2010; Karsak and O¨ zogul, 2009).
سیستم برنامه ریزی منابع سازمان حول تفکر برنامه های کاربردی پیش ساخته تکامل یافته است. به عبارت دیگر فروشندگان این سیستم، برنامه های کاربردی را برای هر بخش خاص صنایع تولید کرده و سازمان ها برنامه های کاربردی را مطابق با نیازهای خود خریداری می کنند. هر یک از این برنامه های کاربردی در بردارنده داده ها و اطلاعاتی می باشند که به واسطه آن ها امکان کنترل فرایندهای سازمانی را فراهم می آورند. در واقع هسته اصلی سیستم برنامه ریزی منابع سازمان که بخش نرم افزار آن است، بر مبنای این برنامه های کاربردی قرار دارد. هر یک از این برنامه های کاربردی، فعالیت های عملیاتی بخشی از سازمان را شبیه سازی می کند. برنامه های معمول نرم افزاربرنامه ریزی منابع سازمان شامل مدیریت تولید، مدیریت تدارکات، مدیریت وکنترل موجودی، مدیریت لجستیک، مدیریت فروش، و حسابداری می باشد که منجر به مدیریت بهینه کل چرخه تولید سازمان از مرحله سفارش تا محصول نهایی می گردد. سیستم عامل های مورد استفاده برای نرم افزارهای ERP به طور معمول شامل سیستم عامل Windows NT وUNIX می باشد. از سال 2000 میلادی که سیستم های اطلاعات مبتنی بر وب ایجاد گردیدند، زیر ساخت تشکیل دهنده این سیستم باید بر اساس پروتکل ارتباطی TCP/IP طراحی شده و قابلیت استفاده همزمان چند کاربر را فراهم آورد. همچنین سیستم برنامه ریزی منابع سازمان مشتمل برمجموعه فرایندهای سازمانی است که بر اساس RDBMS2 ها تهیه و تنظیم شده است و از آنجا که این فرایند ها تقریبا در سازمانها و صنایع مشابه به صورت استاندارد و یکسان هستند، کمک بسزایی جهت ارتباط سازمان ها به سیستم های برون سازمانی از قبیلSCM و CRM می کنند.

2-3) تاریخچه و سیر تکامل سیستم برنامه ریزی منابع سازمان
سيستم هاي ERP از سال هاي 60 تا اواسط سال هاي 90 میلادی با یک سير تكاملي در سازمان های متعددی در سراسر جهان پیاده سازی شده اند. اين سير تكاملي شامل سيستم هاي موجودي پايه، MRP و MRPII است که در ابتدا در جهت توليد محصول با كيفيت بالا و در ادامه با هدف برنامه ریزی احتیاجات مواد و شامل بهینه سازی فرایندهای تولیدی کل کارخانه و در نهایت کسب جايگاه مناسب در بازار، مورد استفاده قرار گرفتند. در واقع سیستم برنامه ریزی منابع سازمان در اصل تحول یافته سیستم های برنامه ریزی نیازمندی تولید3 است و بیش از آن که عنوان جدیدی برای سیستم برنامه ریزی نیازمندی تولید باشد، به عنوان سطح بعدی در سطوح تکاملی سیستم های کامپیوتری طراحی شد تا به واسطه یکپارچه سازی فرایندهای سازمان از عملیات سازمان پشتیبانی نماید. این سیستم از منظر کسب و کار سازمان، حاصل تلفیق فرایندهای تولید با فرایندهایی است که کلیه ابعاد سازمان را در بر دارد و از منظر تکنولوژیک تحول یافته سیستمهای قدیمی به معماری سه لایه client-server می باشد (Sundarraj and Talluri, 2003).
تاریخچه سیستم های اطلاعاتی به پنج دوره مختلف تقسیم می گردد:

2-3-1) سیستم های اطلاعاتی پیش از دهه 60
قبل از سال 1960 ميلادی نرم‌افزارهايي به نام BOM Processors توسعه پيدا کرده بودند که هدف عمده آن ها استخراج مواد لازم براي توليد محصول بود. اين نرم ‌افزارها توجه چنداني به اندازه و حجم توليد نداشته و از سوي ديگر زمان تحويل اقلام، موجودي خطوط مختلف توليد و انبارها را مدنظر قرار نمي‌دادند و به همين جهت با استفاده از آن ها حجم موجودي در جريان افزايش پيدا مي‌نمود .

2-3-2) سیستم های اطلاعاتی دهه 60: کنترل موجودی      
تمرکز سیستم های اطلاعاتی این دوره بیشتر بر روی فراهم آوردن اطلاعات مربوط به کنترل موجودی و انبار4 بوده است. وظیفه اصلی این نرم افزارها، ارائه اطلاعات دربارة موجودی لحظه ایی مواد اولیه، قطعات، محصولات نیمه ساخته و نهایی بود تا سازمان ها بتوانند با اتکا بر این اطلاعات، برنامه تامین نیازمندی های مواد و قطعات خود را محاسبه نمایند. در این دوره اطلاعات موجودی اقلام از طریق ثبت اطلاعات ورودی ها و خروجی ها (ایجاد کاردکس انبار) انجام می گرفت. توجه بر روی تولید هر چه بیشتر بدون توجه به تقاضا بود و نرم افزارها برای مدیریت موجودی ها طراحی شده بودند. در این دهه رقابت بر روی کاهش هزینه و دستیابی به شرایط اقتصادی پایدار بود. بر این اساس سیستم های نقطه سفارش5 که به سازمان ها کمک می کردند تا نقطه و مقداراقتصادی سفارش را شناسایی کنند، ایجاد گردیدند.

2-3-3) سیستم های اطلاعاتی دهه 70 : برنامه ریزی نیازمندیهای مواد3
           با توجه به رشد قابل توجه سازمانها در دهه 70 و افزایش رقابت جهت ماندگاری در بازار کسب و کار، دیگر اطلاعات مربوط به موجودی اقلام به تنهایی جوابگوی نیازهای کسب کار نبود و سازمان ها نیاز به سیستم هایی داشتند تا بتواند علاوه بر کنترل موجودی اقلامی که تحت عنوان منابع سازمان شمرده می شد، به برنامه ریزی تامین منابع به صورت اتوماتیک بپردازد. علت این امر در فقدان برنامه ریزی دقیق در سازمان ها به منظور تامین منابع و کاهش مشکلاتی نظیر توقف خطوط تولید به دلیل عدم تامین به موقع مواد مصرفی و تاخیر در تعهدات سازمان به مشتری بود.
این موضوع سبب شد تا در اوايل‌ دهه‌ 1970 میلادی ابتدا سیستم برنامه ریزی تولید4 و سپس به علت عدم توانایی سازمان ها برای نگهداری حجم بالایی از مواد اولیه، سیستم برنامه ریزی مواد مطرح گردد. این سیستم عمدتاً به برنامه ریزی مواد بر اساس لیست مواد اولیه و قطعات5، درخت محصول، زمان بندی و برنامه ریزی تولید، ظرفیت های واقعی تولید و موجودی اقلام درون انبار می پرداخت. این سیستم اطلاعات مفیدی از قبیل برنامه دقیق نیازمندی های مواد و قطعات جهت تولید بر اساس برنامه تولید در بازه های زمانی مشخص، اطلاعات میزان کسری مواد اولیه و قطعات در لحظه نسبت به برنامه تولید، برنامه ساخت محصولات نیمه ساخته مورد استفاده در خطوط و مراحل دیگر تولید و محاسبه موجودی در دست برای محاسبه نیازمندی های مواد خط تولید را در اختیار سازمان ها قرار می داد. اين سيستم زمان تحويل اقلام موردنياز براي ساخت يك محصول خاص را از زمان تحويل به مشتري تا زمان براي مونتاژ شدن روي خطوط مونتاژ برنامه‌ريزي مي‌كرد. لیکن سازمان ها در اجرايMRPI با مشكلات متعددی رو به رو بودند. اعم اين مشكلات، عدم توجه به ظرفيت هاي توليدي سازمان و برنامه ریزی ظرفیت، برنامه ریزی تامین کنندگان، مدیریت عملیات و فروش، مدیریت تقاضا و ارتباط بين توليد و استراتژي هاي رقابتي سازمان بود. به علاوه استقرار اين نرم‌افزار مستلزم استفاده ازMain Frame ها بود که اغلب بسیار گران قيمت بودند (Akkermans et al., 2003; Umble et al., 2003; Jacobs and Weston, 2007).

2-3-4) سیستم های اطلاعاتی دهه80: برنامه ریزی منابع تولید6
تا اوایل دوره 80 سیستم های حوزه برنامه ریزی مواد تقریبا پویائی لازم را بدست آورده بودند. ولی ضعف عمده این سیستم ها این بود که سایر سیستم های سازمان و منابع درون را در نظر نمی گرفتند. اولين‌ گام‌ در رفع‌ مشكلات ‌این سیستم ها، ايجاد شرايطي‌ بود كه‌ جهت انجام محاسبات‌ برنامه‌ريزي ‌مواد بتوان بازخوردهای لازم را از فرآیند اجرایی تولید دريافت‌ نماید. به ‌اين‌ ترتيب‌ نوع‌ كامل‌تري‌ از سیستم ها با‌ عنوان‌ برنامه ریزی نیازمندی های مواد حلقه‌ بسته‌ شكل‌ گرفت. سپس با افزودن‌ جنبه‌هاي‌ مالي‌ به‌MRP حلقه‌ بسته، سيستمي‌ پدیدار شد كه‌ در حقيقت‌ يك‌ رويكرد يكپارچه‌ براي‌ مديريت‌ كليه‌ منابع‌ توليدي‌ بود. اين‌ سیستم توسعه‌ يافته، برنامه‌ريزي‌ منابع‌ توليد‌ (MRPII)نام‌ گرفت. برنامه‌ريزي‌ منابع‌ توليد‌ روشی برای برنامه ریزی بهینه و کارآمد تمامی منابع مستقیم و غیر مستقیم تولید از قبیل مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، منابع انسانی و منابع مالی و بهینه سازی فرایندهای تولید از طریق هماهنگ کردن میزان مواد اولیه و قطعات و نیازمندی های تولید و همراه شدن با سیستم های حسابداری و مالی جهت مدیریت مواد و ظرفیت است.
 به طور خلاصه سیستم MRPII  یک ماژول توسعه یافته ازMRP  می باشد که در آن سیستم ها به فرایند تولید گسترش یافته و برنامه ریزی از حوزه مواد به کنترل منابع موثر در فرایند تولید از قبیل مواد اولیه، قطعات نیمه ساخته، ماشین آلات و تجهیزات تولیدی، منابع انسانی و مالی توسعه پیدا کرده است و علاوه بر موجودی اقلام، جریانات مالی و حسابداری را نیز در بر گرفتند. لیکن محدودیت هایی در این نوع از سیستم ها وجود داشت که محرک ایجاد نسل بعدی سیستم های اطلاعاتی گردید. برخی از این محدودیت ها به شرح زیر است:
– به تدریج فرآيند توليد از وضعيت توليد براي انبار دور شده و به توليد و ساخت براي سفارش نزديک مي شد. اين وضعيت نیازمند برنامه ريزي بسيار پيچيده تري در سازمان ها بود. لیکن سيستم MRPII تنها توليد به منظور انبار را پشتيباني مي‌نمود و ساير روش های توليدي را پوشش نمی‌داد.
– افزایش کيفيت و کاهش هزينه به عنوان ملزومات اولیه بقای سازمان ها در بازار به شمار می رفت و به مرور زمان رقابت در مواردی از قبیل تحويل سريع محصولات و خدمات، انعطاف پذيري در تولید، ائتلاف بهتر با تامين کنندگان و مشتريان و سطوح بالاتر تمايز محصولات مطرح می گردید (Yeh et al., 2007; Berchet and Habchi, 2005; Xue et al., 2005; Al-Mashari et al., 2003; Merode et al., 2004).
بنابراین نقص این سیستم در مدیریت سفارشات تولید، برنامه ریزی تولید و مواد و نیاز به سیستم های اطلاعاتی یکپارچه منجر به توسعه سیستم برنامه ریزی منابع سازمان گردید.
    
2-3-5) سیستم های اطلاعاتی دهه90: برنامه ریزی منابع سازمان  
    سیستم های اطلاعاتی این دوره تکامل یافته سیستم MRPII هستند. در حقیقت ابتدا برنامه ریزی منابع مالی MRPIII  که توسعه یافته سیستم MRPII با هدف پوشش

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع منابع سازمان، سیستم های اطلاعات، فناوری اطلاعات، سیستم های اطلاعاتی Next Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع منابع سازمان، سهم بازار، سیستم های اطلاعات، سیستم های اطلاعاتی