دانلود پایان نامه ارشد با موضوع دوران کودکی

دانلود پایان نامه ارشد

داستان را تا حدودی حدس بزند. آن مقدمه چنین است: «إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلا فِي الْأَرْضِ وَ جَعَلَ أَهْلَها شِيَعاً يَسْتَضْعِفُ طائِفَةً مِنْهُمْ يُذَبِّحُ أَبْناءَهُمْ وَ يَسْتَحْيي‏ نِساءَهُمْ إِنَّهُ كانَ مِنَ الْمُفْسِدينَ، وَ نُريدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثينَ، وَ نُمَكِّنَ لَهُمْ فِي الْأَرْضِ وَ نُرِيَ فِرْعَوْنَ وَ هامانَ وَ جُنُودَهُما مِنْهُمْ ما كانُوا يَحْذَرُون» (قصص:4-6).
«این مقدمهی داستانی بر چند حقیقت هنری مشتمل است:
1. این مقدمه خلاصهای است از محتویات داستان، زیرا خواننده کشف میکند که این داستان پیرامون جدالی که میان حق و باطل برپاست، دور میزند.
2. خواننده به دست میآورد که سرانجام، نتایج این جدال به نفع موسی و مؤمنان خواهد بود.
3. داستان، ماده و اساس این باطل را مشخص میکند و اینکه اساس این باطل برتریجویی فرعون، ایجاد تفرقه میان طوایف جامعه و به استضعاف کشیدن مردم است، به گونهای که مردان را میکُشد و زنان را زنده میگذارد. البته دلایل این کار را خواننده از مجموع داستان به دست خواهد آورد.
4. همچنین خواننده از این مقدمه به عواملی که فرعون را به فساد وادار میکند، پی میبرد و آن اینکه وی میخواهد سلطنت خود را حفظ کند و از زوال آن سخت در هراس است» (بستانی، 1371، ج2، ص157).
بعد از این مقدمه شاهد داستان موسی(ع) از دوران کودکی هستیم که به دریا افکنده میشود و داستان با انداخته شدن فرعون و لشکریانش در دریا و غرق شدن آنها پایان میپذیرد.
نمونهی دیگر از اینگونه پیشدرآمدها را در سورهی ص مشاهده میکنیم که در آیات 17 تا 20 بعد از معرفی شخصیت داستان یعنی حضرت داود(ع) و برشمردن ویژگیهای وی و عطایایی که به او داده شده، به یکی از داستانهای او میپردازد: «إصْبِرْ عَلى‏ ما يَقُولُونَ وَ اذْكُرْ عَبْدَنا داوُدَ ذَا الْأَيْدِ إِنَّهُ أَوَّابٌ، إِنَّا سَخَّرْنَا الْجِبالَ مَعَهُ يُسَبِّحْنَ بِالْعَشِيِّ وَ الْإِشْراقِ، وَ الطَّيْرَ مَحْشُورَةً كُلٌّ لَهُ أَوَّابٌ، وَ شَدَدْنا مُلْكَهُ وَ آتَيْناهُ الْحِكْمَةَ وَ فَصْلَ الْخِطابِ، وَ هَلْ أَتاكَ نَبَأُ الْخَصْمِ إِذْ تَسَوَّرُوا الْمِحْرابَ».
ج) پارهای از مقدمهها، فشرده و اجمالی از کل داستان است که ادامهی داستان، تفصیلِ آن اجمال میباشد. برخی از داستانهایی که با چنین مقدمهای آغاز میگردد، از این قرار است:
1) آیهی دهم از سورهی اعراف از تمکین بنی آدم در زمین سخن رانده است: «وَ لَقَدْ مَكَّنَّاكُمْ فِي الْأَرْضِ وَ جَعَلْنا لَكُمْ فيها مَعايِشَ قَليلاً ما تَشْكُرُون»، سپس طی پانزده آیه یعنی از آیهی 11 تا 25 به طور مفصل به این موضوع پرداخته است. در واقع این پانزده آیه «اجمال موجود در آیهی پیشین را تفصیل میبخشد و اسباب و علل تمکین انسان در زمین را تبیین مینماید» (طباطبایی، 1417، ج8، ص20).
2) در همین سورهی اعراف میبینیم که در آیهی 103 فشردهای از داستان موسی(ع) و مبارزهی وی با فرعون و هواخواهان او ذکر گردیده است: «ثُمَّ بَعَثْنا مِنْ بَعْدِهِمْ مُوسى‏ بِآياتِنا إِلى‏ فِرْعَوْنَ وَ مَلاَئِهِ فَظَلَمُوا بِها فَانْظُرْ كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُفْسِدينَ » و پس از آن به جزئیات داستان پرداخته شده است. خداوند با ذکر جملهی « فَانْظُرْ كَيْفَ كانَ عاقِبَةُ الْمُفْسِدينَ» اولاً به تشویق خواننده جهت پیگیری داستان میپردازد، ثانیاً از سرانجام شوم فرعون و فرعونیان در

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع داستان نوح، علامه طباطبایی، معانی و بیان Next Entries منابع و ماخذ پایان نامه شبیه سازی، گاز طبیعی، مدل سازی