دانلود پایان نامه ارشد با موضوع بانکداری الکترونیک، بانکداری الکترونیکی، عملیات بانکی، خدمات نوین بانکی

دانلود پایان نامه ارشد

منابع را هم به سمت اهداف سازماني سوق مي دهد و حساس‌ترين منبع سازمان است چون تنها منبعي است كه در برابر كنش از خودش واكنش نشان مي دهد.
بطوركلي تغييردرنيروي انساني با در نظر گرفتن دو بُعد :
الف) زمان مورد نيازبراي اعمال تغيير ب) پيچيدگي و پويايي تغييرتقسیم می‌گردد.
2-2-12-1)سطوح تغییر در نیروی انسانی
سطح اول: تغيير دانش: دراين سطح از افراد مي خواهيم كه كتب و جزواتي را مطالعه كرده و دوره‌هاي تخصصي را بگذرانند.
سطح دوم: تغيير نگرش: بدين منظوراز افراد مي‌خواهيم با مشاركت درتيم ها وگروه‌ها به اصلاح نگرش هاي خود پرداخته و به نوعي بر ميزان بينش و بصيرت سازماني شان اضافه كنند. اين سطح زمان طولاني‌تري را نياز دارد چون فرد بايد ياد بگيرد دانش فراگرفته درسطح اول را چگونه در عرصه سازماني به مورد اجرا بگذارد بنابراین دانش سازماني تبديل مي شود به بينش سازماني.
سطح سوم: تغيير رفتار فردي : دراين سطح رفتارافراد ازجنبه‌های؛ تفاوتهاي فردي، شخصيت، ادراك ، انگيزه ، انتظارات و مواردي ازاين قبيل تحليل شده سپس با استفاده از تئوري هاي كاربردي روان‌شناسي و ساير علوم رفتاري تغيير مورد نظر در رفتار فردي صورت مي‌پذيرد. بطور مثال فرد در سطح اول كتابي در خصوص كيفيت مي خواند، در سطح دوم سعي مي‌كند نحوة بكاربردن فنون كتاب را درعرصه عمل آزمون بكند و در سطح سوم هر محصولي كه از زيردست او مي‌گذرد، سعي مي كند با در نظر گرفتن شاخص هاي كيفي باشد. يعني در واقع كيفيت رابعد از فراگيری و توانمند‌سازي درخودش نهادينه مي کند و بعنوان يك رفتار آن را نشان مي دهد. اما ازآنجاي يكه سازمان از تيم ها و واحدها تشكيل شده نياز هست كه سطح چهارمي هم تغيير پيدا كند.
سطح چهارم: تغيير رفتار گروهي: هرگاه نياز به تغيير رفتار افراد در داخل گروه‌ها و اجتماعات مورد نظر باشد با استفاده از فنون روانشناسي اجتماعي و جامعه‌ شناسي و ساير علوم اجتماعي ازطريق افزودن بر همنوايي و انسجام گروهي از يكسو وكاستن از تنش، تعارضات و اختلافات تيمي و گروهي ازسوي ديگر رفتارافراد را متأثر از رفتار گروه يا سازماني كه عضويت آن را دارد، تغييرمي‌دهيم. فرد بعد از اين كه كتاب كيفيت راخواند و فنونش را درعمل آزمود و كار با كيفيت را درخودش نهادينه كرد اين را به گروه انتقال مي دهد و تيم با كيفيت و آشنا به كنترل كيفي مي‌شود.
2-13)سیر تحولات الکترونیکی
سیر تحولات بانکداری الکترونیکی در تمام کشورهایی که موفق به انجام این مهم شدند شامل چهار دوره بوده است. اولین دوره به نام (اتوماسیون پشت باجه) که نقطه آغازین کاربرد رایانه در نظام بانکداری است، بیش از چهل سال قبل در دنیا آغاز شد. در این دوره بانکداری الکترونیکی تنها به استفاده از رایانه های مرکزی برای پردازش شبانه روی اطلاعات و اسناد کاغذی تولید شده در طول روز در شعب منحصر می شد. با پیشرفت علم رایانه در دهه 1970، اتوماسیون پشت باجه به جای ارسال اسناد کاغذی عملیات روزانه شعب به مرکز، این اطلاعات بر روی محیط های مغناطیسی ضبط و به مرکز ارسال می شد تا پردازش اطلاعات و به روز رسانی حساب ها کماکان در اتاق های رایانه مرکزی انجام گیرد. این دوره تاثیر چندانی بر رفاه مشتریان بانک ها نداشت و تاثیر رقابتی نیز بین بانک ها بر جای نگذاشت و فقط باعث ایجاد دقت و سرعت در موازنه حساب ها شد.
دوره دوم به نام (اتوماسیون جلوی باجه) که از اواخر دهه 1970 آغاز شد به معنای ثبت عملیات بانکی به صورت الکترونیکی و در حضور مشتری توسط کارمند شعبه است. در این دوره انتقال پیوسته اطلاعات از طریق ترمینال هایی که شبیه به رایانه های شخصی امروزی بودند انجام می شد. در (اتوماسیون جلوی باجه) با وجود ترمینال ها همچنان از کارکنان بسیار و اسناد کاغذی استفاده می شد و از طرف دیگر نرم افزارهای به کار گرفته شده در این دوره غیریکپارچه بوده و کمترین ارتباط را با هم داشتند.
اما با آغاز دوره سوم در اواسط دهه 1980 که (اتصال مشتریان به حساب ها) نام داشت، امکان دسترسی مشتریان به حساب هایشان فراهم شد. به این ترتیب مشتری می توانست از طریق تلفن، دستگاه خودپرداز و یا کامپیوتر شخصی به حسابش دسترسی پیدا کند و ضمن انجام عملیات دریافت و پرداخت، نقل و انتقال وجوه را نیز به صورت الکترونیکی انجام دهد. در این دوره صف های طولانی مراجعین در شعب بانک ها به تدریج کوتاه تر شد، کارکنان باجه به بخش های دیگر مانند بازاریابی و خدمات مشتریان منتقل شدند.
در این دوره کارت های بانکی و هوشمند به معنای واقعی و به طور کامل الکترونیکی نشده بود و به عبارت دیگر تنها بخشی از فرایند تبادل الکترونیکی اطلاعات وارد عملیات بانکی و سیستم های مکانیزه شد. بنابراین در این دوره عملیات بانکی به صورت دستی – الکترونیکی در آمد. نظام بانکی در این دوره با عدم هماهنگی و یکپارچگی سیستم ها، نواقص خطوط مخابراتی جهت اتصال شعب به یکدیگر و همچنین ارتباط موثر مشتریان با بانک به عنوان چالش های اساسی مواجه شد. آخرین دوره به نام (یکپارچه سازی سیستم ها و ارتباط مشتری با تمام عملیات بانکی)، با عنایت به همه نتایج به دست آمده از سه دوره قبل و توجه به الکترونیکی شدن کامل فرایند بانکداری به وجود آمد تا بانک و مشتری به طور یکسان از منافع الکترونیکی شدن بهره مند شوند.
2-13-1)چالش های تحول الکترونیکی
برای بسیاری از مردم، بانکداری الکترونیکی یک کارت مغناطیسی و یک رمز به اضافه دستگاه خودپردازی است که مثل یک گاوصندوق همیشه حاضر، وجه نقد مورد نیازشان را در اختیار آن ها قرار می دهد؛ ولی این تنها بخشی از این نوع بانکداری است که به دلیل حضور فیزیکی پول چندان هم مطلوب قلمداد نمی شود. دست کم بانکداری الکترونیکی را باید به معنای استفاده از فناوری اطلاعات به جای عملیات های بانکی مبتنی بر کاغذ، بدون حضور و امضای مشتری دانست.
با بهره گیری از این نوع بانکداری، بانک های سنتی که تا پیش از این به کارمندان با حوصله و پرکار در شعب نیاز داشتند، به تجهیزات مخابراتی بادوام و پایگاه الکترونیکی داده نیاز خواهند داشت و شاید بتوان گفت بعد از این با حذف فیزیکی پول و گرفتن وظیفه انجام تراکنش از شعب، بانک ها می بایست به جای به کارگیری مامور انتظامی و سیستم های امنیتی شعبه تنها در اندیشه ارتقای امنیت شبکه اینترنت و وب سایت خود باشند.
نباید فراموش کرد انجام چنین تحولاتی در شیوه ارائه خدمات بانکی کشورها نه تنها نظام بانکی را متحول خواهد کرد بلکه نظام مالی و بازار سرمایه آن کشور را نیز متاثر خواهد ساخت و کشور را به لحاظ اقتصادی در دوره گذار قرار خواهد داد. به این ترتیب می توان گفت بانکداری الکترونیکی موجی است که برای مشتریان آسایش و صرفه جویی و برای دولتمردان و مسئولین چالش های جدیدی را در امر هدایت و کنترل سیستم های مالی و همچنین طراحی و اجرای سیاست های نوین اقتصادی به همراه می آورد.
2-13-2)راهکارهای فرهنگی در گسترش خدمات الکترونیکی
حضور در بازارهای جهانی به کمک شیوه های موفق و کارآمد که خود نمایی از توانمندی اقتصادی کشورها را به تصویر می کشد، از جمله ضرورت های تطبیق با نظام بین المللی کنونی است. بی شک، بهره گیری از فن آوری اطلاعات یکی از حلقه های لازم برای افزایش کارایی تجاری در اقتصاد ملی است. نیل به هدف افزایش کارایی تجاری مستلزم اقدام در دو محور اساسی اطلاع رسانی عمومی و تسهیل تجاری است. بررسی ها نشان می دهد که استفاده از بانکداری الکترونیکی، 21 تا 70 درصد صرفه جویی در هزینه های فعالیت های مختلف ایجاد می کند. در جهت مرتفع نمودن موانع مزبور، از جمله راه کارهایی که لزوم توجه به آن احساس می شود، اشاعه فرهنگ استفاده از تسهیلات خدمات نوین و آشنایی تمامی بخش های تجاری با کاربرد چنین امکاناتی است.
یکی از ابعاد تحول در بانکداری، تغییرات عمیقی است که در روابط اقتصادی بین افراد، شرکت ها و دولت ها به وجود می آید. مبادلات تجاری بین افراد با یکدیگر، شرکت ها با یکدیگر و افراد با شرکت ها و دولت ها به سرعت از حالت سنتی که عمدتا مبتنی بر مبادله بر مبنای اسناد و مدارک کاغذی است خارج، و به سوی انجام مبادلات از طریق بهره گیری از سیستم های مبتنی بر اطلاعات الکترونیکی در حرکت است.
زمانی که فن آوری وب در اکثر بخش های خصوصی به کار گرفته شد؛ دولت از این بابت عقب مانده بود. لذا توجه دولت به این مسئله معطوف گشت که ارائه خدمات به شهروندان به صورت الکترونیکی بسیار ساده تر خواهد بود.
وینتون سرف161 که به عنوان یکی از پدربزرگ های اینترنت مشهور است، این نظریه را به رهبران دولتی داد که « لطفا از فن آوری اطلاعات استفاده کنید. اجازه دهید که خدماتتان بیشتر در دسترس باشد. همچنین هرگز از فناوری وب نهراسید، اما همواره برای آن برنامه ریزی کنید».
باید برنامه ریزی استراتژیک برای بانک الکترونیکی تدوین شود. بهره گیری از امکانات بانکداری الکترونیکی می تواند موجب ارائه بهتر خدمات دولتی به شهروندان شود و امکان استفاده و دسترسی برابر کلیه شهروندان، تعامل اثربخش تر با طرف های درگیر و غنی سازی شهروندان را فراهم آورد و در مجموع به ایجاد مدیریت دولتی اثر بخش تر منجر شود.
از جمله نتایج مورد انتظار از چنین فرایندی، کاهش فساد اداری و شفافیت بیشتر امور، بالا رفتن میزان مسئولیت، دائمی شدن بهبود روندها و فرایندها، راحتی بیشتر، رشد منابع و کاهش هزینه خدمات است. همچنین خدمات الکترونیکی موجب صرفه جویی در وقت و هزینه، دولت، شهروندان و کسب و کار می گردد. بانکداری الکترونیکی نه تنها موجب یکپارچه شدن بانک ها با جامعه می شود، بلکه باعث می گردد که بانک ها بر منابعی تاکید داشته باشند که بیشتر مورد نیاز است.
تمامی این صحبت ها نشان می دهد که جریان اصلاحات راهبردی در نظام های بانکی کشور برای پیاده سازی بانکداری الکترونیکی نیازمند عزم و اراده ای محکم و علاقمند به ایجاد تحول و نوگرایی است و لذا امروز با توجه به ظرفیت ها و نیاز های کشور بهترین زمان برای بازنگری ساختار بانکی کشور و تدوین پروژه ای ملی برای پیاده سازی اصلاحات راهبردی در سطح آن است. اصلاحاتی که بدون شک باید مبتنی بر دانش و فناوری های اطلاعاتی ارائه خدمات نوین بانکداری امروز جهان به نام ” بانکداری الکترونیکی ” باشد. خدمات نوین بانک شامل پنج راه حل بانکداری اینترنتی، بانکداری مبتنی بر تلفن همراه، بانکداری ایمیلی و بانکداری مبتنی بر خدمات کارت است. یکی از خدمات نوین بانکی که امروزه بسیار مورد استفاده واقع شده است، استفاده از کارت های بانکی است. کارت های اعتباری و پیش پرداخت نمونه ای از متداول ترین نوع خدمات نوین بانکی است. استفاده از این نوع خدمات نوین کارت، موجب افزایش رضایت مشتریان می شود و ضمن تسهیل کار مشتری باعث کاهش بار کاری شعب می شود.
مهم ترین دستاوردهایی که در حال حاضر وجود دارد، مربوط به بحث بانک اینترنتی است، به طوری که شما بتوانید عملیات بانکی به راحتی و بدون نیاز به حضور در شعبه انجام بدهید. یعنی علاوه بر اطلاع رسانی، دریافت صورت حساب و موجودی، بتوانید تبادل الکترونیکی پول را نیز اجرا کنید. به عنوان مثال درخواست وام یا چک را بتوانید در اینترنت انجام دهید یا عملیات کارت را آنجا ثبت کنید.
بحث دیگر در مورد پرداخت های کلان است که بیشتر در مورد معاملات بین سازمان های تجاری با یکدیگر و یا بین سازمان های تجاری با بانک و یا بین بانک ها با یکدیگر برای تبادل مبالغ زیاد می باشد. یعنی مبالغ بالای چند صد هزار تومان یا چند میلیون تومان. در این سطوح دیگر اشخاص کمتر درگیر هستند و بیشتر شرکت ها لازم دارند که ارتباطات مالی خودشان را انجام دهند (طالبی مزرعه شاهی ،1388).

2-13-3)موانع بانکداری الکترونیکی در ایران
بانک ها در تجارت الکترونیکی نقش بسزایی دارند؛ چرا که در انتقال وجوه و اسناد اعتباری در سیستم اینترنتی و الکترونیکی شرایط و زمینه اصلی را برای برقرار شدن و رواج تجارت الکترونیکی فراهم می کند. در واقع بانکداری در شیوه نوین به عنوان و مکمل تجارت نوین شناخته می شود تا جایی

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع تحول سازمانی، استراتژی ها Next Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع بانکداری الکترونیک، بانکداری الکترونیکی، موسسات مالی، زیرساخت ها