دانلود پایان نامه ارشد با موضوع اوقات فراغت

دانلود پایان نامه ارشد

يادگاري است و براي دوره هاي به نسبت كوتاه مدت در مقاصد مورد نظرشان اقامت مي كنند .
در بعد داخلي سفر به سواحل شمال كشور در تابستان يا جزاير قشم و كيش در زمستان و در بعد بين المللي سفر ايرانيان به كشورهاي هم جوار نظير تركيه ، مسافرت آمريكائيان به هاوايي ، كوبا ، مكزيك و برمودا و نيز سفر اروپائيان و گردش گران غرب به سواحل جنوبي فرانسه و اسپانيا ، شمال آفريقا در مراكش و تونس ، شرق دور آسيا در جاوه و بالي در اندونزي و جزاير فيليپين و نيز در جنوب آسيا و اقيانوس هند مجمع الجزاير مالديو و سري لانكا را مي توان به عنوان نمونه هايي روشن از يك نوع گردش گري برشمرد . (رنجبریان ، 1387 ، ص 70)

6-4- گردش گري نوستالژيك
خاطرات و تجارب ايام گذشته عنصري برانگيزنده براي سفر به مقاصدي است كه فرد پيش تر در آن حضور داشته و به نوعي با ذهن و شخصيت او پيوند خورده است . سفر مجدد به چنين سرزمين هايي زنده كننده آن يادها و گاه تسكين دهنده ي آلام انسان است .
بسياري از اعضاء خانواده شهداي جنگ ايران و عراق و به خصوص فرزندان ايشان به مناطق عملياتي جنگ در غرب و جنوب كشور سفر مي كنند تا يادي از عزيزان خود نمايند .
اشخاصي كه دوران تحصيل يا كودكي خود را در شهر يا سرزميني ديگري گذرانيده اند اغلب سال ها بعد و همراه خانواده خود به آن سرزمين باز مي گردند و در كوچه ها و خيابان ها به دنبال خاطرات ايام جواني خويش مي گردند . (زمانی فراهانی،1379،ص25).

7-4- گردش گري روستايي
در جوامع پيشرفته بخش اعظم جمعيت در شهرها اسكان يافته اند . (به عنوان مثال در ايالات متحده تنها 2 درصد جمعيت در بخش كشاورزي اشتغال دارند) روستا و زندگي روستايي مفهومي دور از ذهن و از طرفي جذاب براي جمعيت شهر نشين به شمار مي رود . اين موضوع انگيزه اصلي تبديل شدن روستا به يك مقصد گردش گري قرار مي گيرد ؛
– فرهنگ مردم بومي (شامل همه آن چيزي كه اسباب تفاوت ميان آن ها و جوامع ديگر است نظير معماري ، گويش ، پوشش ، موسيقي و مراسم ، آداب و سنن و نظاير آن)
– محيطي مناسب ، آرام و دلچسب براي گذران اوقات فراغت و استراحت به دور از آلودگي هاي مرسوم محيط شهري .
– مشاركت در فعاليت هاي روستايي . نشستن پاي دار قالي ، دوشيدن گاوها ، زراعت ، ميوه چيني و برداشت محصول به طور عام نمونه هايي از آن به شمار مي روند .
نمونه هاي فوق حاكي از آن است كه گردش گري روستايي نيز هم پوشاني هايي با ساير اقسام گردش گري هم چون طبيعت گردي ، گردش گري قومي و فرهنگي مي تواند داشته باشد .
گردش گري روستايي را به واقع بايد نوعي ازگردش گري پايدار تلقي كرد . زيرا انتظار مي رود كه حضورگردش گران به تقويت زندگي روستايي و ارتقاي سطح آن و بهبود اوضاع اقتصادي ياري رساند . اين نوع گردش گري مي تواند حفظ سنت ها و ارزش هاي كهن روستا و انتقال آن به مردم را نيز به دنبال داشته باشد . (رنجبریان و همكار ، 1387 ، ص 72)

8-4- گردش گري قومي
اما گاه گردش گران با هدف مطالعه و بررسي ويژگي ها ، آداب و سنن و روش زندگي يك قوم خاص به مناطق اسكان آن ها سفرمي كنند ، گاه نيز چنين اقوامي ممكن است چادرنشين و كوچ رو باشند . در اين موارد گردش گران همراه اين عشاير يا قبايل كوچك سفر كرده و با آن ها در طول مسير زندگي مي كنند . بناراين چه اين اقوام مقيم يك محل خاص و چه كوچ رو باشند ، گردش گراني كه با هدف شناساي چنين اقوامي به سفر مي روند غالباً ناگزير از اقامت در قبيله يا همراهي آنان براي مدتي از زمان خواهند بود . نمونه هاي بسياري از گردش گران اروپايي و آمريكايي در ايران ديده شده اند كه مدتي را در ميان عشاير و طوايف مختلف نظير عشاير بختياري گذرانيده اند و شرح اين سفرها به رشته تحرير در آورده اند .
توجه به اين نكته البته ضروري است كه اين جا نيز ميان گردش گري قومي و فرهنگي نقاط مشترك بسياري وجود دارد و گاه نيز در آثار مختلف گردش گري قومي از جمله انواع تحت پوشش گردش گري فرهنگي تلقي شده است . (زمانی فر، 1379،ص45)
9-4- گردش گري شهري
موضوع گردش گري شهري را به سادگي نمي توان ازاقسام ديگر گردش گري به خصوص گردش گري فرهنگي ، تاريخي و كاري جدا كرد . زيرا در بسياري از موارد محيط مورد بازديد ، استقرار و تفرج گردش گر همان محيطي است كه در گردش گري شهري بدان تأكيد انجام مي پذيرد . حسب تعريف گردش گري شهري را مي توان چنين معرفي نمود ؛
جا به جايي و سفر اشخاص به محيط هاي شهري جز محيط اقامت متعارف آن ها به منظور جمع آوري اطلاعات ، كسب تجربــه و تأمين مجموعه خواسته هايي كه سفر به انگيـزه آن ها انجام مي پذيرد . اين دامنه مي تواند بازديد گردش گر را از يك سايت تاريخي (مسجد كبود – تبريز) ، شركت در يك نمايش گاه تجاري (مركز دائمي نمايش گاه هاي بين المللي – تهران) ، حضور در يك همايش علمي (دومين كنگره جغرافي دانان جهان اسلام – تهران) يا بهره جويي و لذت بردن از تفريح در اماكن محيط شهري (تفرج در پارك حاشيه رودخانه ناژوان – اصفهان) و يا حتي تماشاي يك بناي مدرن (امپايراستيت – نيويورك يا برج ايفل در پاريس) ، سفر به تهران و حضور در مجموعه ورزشي آزادي براي تشويق تيم فوتبال مورد علاقه يا گردش در باغ وحش مشهد و ديسني لند پاريس باشد .
سيماي شهرها در عصر جديد به سرعت در حال تحول است ، ساختمان هاي ديدني ، تفريحات مدرن ، بازسازي مجموعه هاي كهن و بافت هاي قديمي شهري ، به راه انداختن جشنواره ها و روي داد هاي متعدد و گسترده در محيط هاي شهري و سرانجام بهبود شرايط اقامت و تنوع امكانات قابل بهره برداري با سلايق و طيف هاي درآمدي مختلف سبب شده است كه شهر و به خصوص شهرهاي بزرگ و مركزي خود به عنوان يك جاذبه گردش گري براي مردمان بيش از پيش مطرح شوند . (زاهدی،1387،ص22)

10-4- گردش گري مبتني بر كسب و كار
بسياري از مردم در سراسر جهان به منظور انجام وظايف كاري خود به سفر مي روند . با توجه به اين كه اين افراد در حين سفر خود علاوه بر آن چه كه منظور اصلي سفر بوده است ، يعني رسيدگي به امور كاري به مجموعه فعاليت هايي كه ساير گردش گران نيز بدان مي پردازند مشغول مي شوند و از امكانات و خدمات صنعت گردش گري نيز بهره مي جويند ، نمي توان سفر آن ها را از مقوله گردش گري جدا نمود .
بازرگانان براي شركت در نمايش گاه هاي بين المللي به مقاصد مختلف سفر مي كنند . آن ها از دفتر خدمات مسافرتي براي رزرو جا (در هواپيما يا هتل) ، از وسيله نقليه (هواپيما ، اتوبوس ، قطار يا كشتي) از اقامت گاه (هتل ، متل ، . . . ) و از رستوران و خدمات پذيرايي بهره مي جويند . ايشان از نمايش گاه مورد نظر كه خود يك روي داد گردش گري تلقي مي شود ديدار مي كنند و ممكن است به همراه دوستان و همكارانشان يا حتي با كمك راهنمايي ملي در ساعات فراغت از يك جاذبه تاريخي ديدن كرده يا براي استراحت و تجديد قوا به يك چشمه آب گرم در مقصد نيز سري بزنند . بديهي است اين قسم از گردش گري را مي توان تقاضايي مشتق شده از كسب و كار و گسترش آن تلقي نمود .
از اين رو است كه با رونق اقتصادي و با مطرح شدن يك مقصد ، مثلاً يك شهر به عنوان شهري نمايش گاهي ، گردش گري مبتني بر كسب و كار نيز رونق گرفته و آن مقصد هم بيش از پيش طرف توجه قرار خواهد گرفت .
در اين طبقه سفر محققان و اساتيد دانشگاه ها به منظور شركت در همايش هاي علمي در سراسر جهان و فعاليت هاي بازاريابي نمايندگان شركت هاي بزرگ ، عزيمت هيات هاي تجاري – سياسي براي مذاكرات و حضور در اجلاسيه هاي بين المللي و شركت كاركنان مؤسسات و بنگاه هاي اقتصادي در دوره هاي آموزشي در ساير كشورها نيز جاي مي گيرند . (زمانی فر،1379،ص23)

11-4- گردش گري مذهبي
يكي از قديمي ترين انواع گردش گري كه از جمله بزرگ ترين بخش هاي بازار سفر نيز به شمار مي رود ، گردش گري مذهبي است . مسلمانان چهارده قرن است كه همه ساله به منظور انجام فريضه حج و زيارت مرقد پيامبر خاتم از اقصي نقاط جهان به سوي مكه و مدينه رهسپار مي شوند . در سال هاي اخير جمعيت به جاي آورنده مراسم حج تمتع گاه تا سه ميليون نفر در ايام خاص آن رسيده است . در ساير ماه هاي سال نيز انگيزه زيارت عمره مفرده ميليون ها تن ديگر را به سوي اين شهرهاي مقدس جذب مي نمايد .
مؤمنان مسيحي بيش از 20 قرن است كه به زيارت زادگاه عيسي مسيح (ع) در بيت اللحم مي روند و مركز مذهبي كاتوليك ها در واتيكان قرن ها است كه در كانون توجه گردش گران مذهبي قرار دارد .
ميليون ها تن از هندوان براي بجاي آوردن مراسم مذهبي خود و پاك سازي معنوي همه ساله خود را به كرانه هاي رود گنگ رسانيده و تن به آب مقدس آن مي سپارند . شهرهاي مقدس براهماپوترا و لهاسا مورد توجه پيروان اين مذهب قرار دارد .
در ابعاد كوچك تر اماكن مذهبي مورد توجه ديگري در سراسر جهان علاقه مندان را به جهات معنوي به سوي خود جذب مي نمايند . بارگاه ملكوتي امامان شيعه در ايران ، عراق و عربستان سعودي ميليون ها مسلمان مشتاق را راهي سفر مي كنند . زيارت آرام گاه هاي امام زادگان ، بقاع متبركه ، كليساها ، كنيسه ها ، آتشكده ها و معابد گوناگون در سراسر جهان انگيزه سفر مذهبي مردمان به شمار مي رود . چنين اماكني گاه خود به عنوان عنصر اصلي جذب گردش گر به يك مقصد عمل مي كنند ، (نظير كعبه) و گردش گري در مقصد مورد نظر حول همين جاذبه شكل گرفته است و گاه جاذبه هايي در مجموعه اي از عناصر جذب كننده گردش گر به يك مقصد هستند . (فیض بخش،1355،ص13)

12-4- گردش گري مبتني بر روي دادها
مسابقه برگزاري روي دادهاي گردش گري در دهه پاياني قرن بيستم ميلادي ميان مقاصد گوناگون گردش گري شتـاب بيشتري يافتـه است . مديريت مقـاصـد گـردش گري دريافته اند كه بايد جاذبه هايي نـو ، هيجان انگيز ، بكر و بي رقيب را به مجموعه داشته هاي گردش گري مقاصد خود بيافزايند تا شمار متقاضيان بازديد از آن مقاصد مطابق خواسته ها و اهداف در نظر گرفته شده گردش گري به پيش رود .
به عنوان نمونه برخي از موضوعات و روي دادهاي گردش گري كه در سطح بين المللي يا ملي شناخته شده و مطرح هستند ذكر مي شود:
– جشنواره هاي هنري ؛ فيلم و تئاتر فجر ، سينمايي اسكار آمريكا ،فيلم كن فرانسه ، فيلم سن سباتين كرواسي ، كنسرت ياني درآكروپوليس يونان . (مرسلوند،1376،ص55)
13-4- طبيعت گردي
طبيعت گردي يا گردش گري بر مبناي محيط طبيعي از شاخه هاي بسيار گسترده و نيز به سرعت در حال گسترش گردش گري به شمار مي رود . چنان چه پيش بيني مي شود رشد اين گونه از گردش گري ساليانه تا 6 درصد (5/1 برابر متوسط پيش بيني رشد صنعت گردش گري و 3 برابر متوسط رشد اقتصاد جهاني طي دهه آتي) خواهد بود . زير گونه هاي طبيعت گردي به تبع تنوع محيط هاي طبيعي و انگيزه هاي بهره مندي از آن بسيار گسترده و پراكنده اند . گردش گري مبتني بر طبيعت در محيط هاي بسته ساخته دست بشري (هم چون باغ وحش ها ، باغ هاي گياه شناسي ، باغ هاي پرندگان و آكواريوم ها) در محيط باز طبيعي قابل انجام است . در اين گونه از گردش گري هدف گردش گر مي تواند شامل لذت جويي از طبيعت بكر ، ماجراجويي ، آموزش ، گذران اوقات فراغت ، تفريح و يا حتي درمان باشد . (زاهدی،1378،ص70)
14-4- گردش گري براي ديدار بستگان
مهاجرت موضوعي است كه از بدو شكل گيري زندگي اجتماعي انسان با او همراه بوده است . اعضاء خانواده به منظور كسب فرصت هاي شغلي بهتر ، تحصيل ، درمان ، موقعيت اجتماعي مناسب تر و دلايلي متعدد از يك ديگر جدا مي مانند . پيوستن مجدد به يك ديگر حتي براي مدتي كوتاه و ديدار تازه كردن عاملي براي مسافرت هاي درون و برون مرزي در سراسر جهان قلمداد مي شـود . هرچـه يك سرزمين مهـاجر فـرست تـر باشـد به احتمـال قـوي حجـم گـردش گـري بـر مبنـاي ديدار بستگان در مجموعه ي متقاضيان سفر از آن جامعه بيشتر است و جوامع مهاجر پذير به همين ترتيب ميزبان گردش گران بسياري خواهند بود كه منظور آن ها ديدار از

پایان نامه
Previous Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع اوقات فراغت، ارتباطات سیاسی، حمل ونقل هوایی Next Entries دانلود پایان نامه ارشد با موضوع صنایع دستی، محیط زیست، جاذبه های طبیعی