دانلود مقاله با موضوع استان فارس، استان هرمزگان، امام زمان (عج)، استان اصفهان

دانلود پایان نامه ارشد

آن

منبع : استانداری فارس 1391 مقیاس 1:2700000
3-1 معرفی استان فارس
استان فارس از دير باز محل اسكان قوم پارس و يكي از مهدهاي تمدن و شكوفايي فرهنگ و علم ايران زمين بوده است. دروازه صدور و نفوذ فرهنگي و تمدن ايراني چه در پيش از اسلام و چه پس از اسلام سرزمين و يا به عبارت ديگر اقليم فارس بوده است. در اين خطه ستارگان درخشان علم و ادب و فلسفه بسياري برخاسته اند كه هر يك به نوبه خويش در اعتلاي تمدن و آوازه ايران اسلامي نقش بسزايي داشته اند. همچنين فارس به دليل موقعيت استراتژيك خود در ارتباط با درياي عمان و خليج فارس جولانگاه كليه اقوام تمدن هاي جهان در تاريخ طولاني خود بوده است. پايتخت پادشاهان هخامنشي، ساساني، صفاريان، آل بويه، آل مظفر و خاندان زند به همراه مركزيت حكومت و كنترل بخش جنوبي ايران زمين فارس را جزو پهنه هاي استثنايي و مهم كشور قرار داده است. نماد حضور تمدن ايران زمين در اين خطه آثار باستاني و تمدن بشري همچون : تخت جمشيد، كاخ ساسان، پاسارگاد، نقش رستم، غارشاپور، شهر بيشابور، شهر گور، بازار قيصريه، مسجد جامع عتيق، بازار و حمام وكيل، ارگ كريمخاني مي باشند. كافي است بدانيم يك سوم آثار تاريخي ايران در فارس جاي دارد. فارس در دوره هاي مختلف تاريخي، پايتخت و مركز ثقل حكومت ايران بوده است. در زمان هخامنشيـان (500 سال پيش از ميلاد مسيح) در زمان ساسانيان (قرن چهارم ميلادي) در حكومت آل بويه (قرن چهارم هجري) و بالاخره در دوران زنديه (قرن يازدهم هجري) فارس نقش اساسي در تاريخ و جغرافياي ايران و بخش اعظمي از جهان آن روز داشته است. نشانه و يادگارهاي تاريخي بي شمار از اين دروان ها در فارس وجود دارد. از همين روي مركز فارس، شهر شيراز را پايتخت فرهنگي ايران ناميده اند.
3-2 موقعیت جغرافیایی استان فارس
 استان فارس 6/7 درصد مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است. استان فارس در جنوب منطقه مركزي ايران بين مدارهاي 27 درجه و 2 دقيقه و 31 درجه و 42 دقيقه عرض شمالي و 50 درجه و 42 دقيقه و 55 درجه و 36 دقيقه طول خاوري از نيمروز گرينويچ قرارگرفته است. اين استان از شمال با استان اصفهان و يزد، از باختر با استان هاي كهگيلويه و بوير احمد و بوشهر، از جنوب با استان هرمزگان و از خاور با استان كرمان همسايه است. استان پهناور فارس، منطقه اي چهار فصل بوده و از نظر آب و هوايي مي توان سه منطقه ي سردسير، معتدل و گرمسير را دراين منطقه مشاهده كرد. متوسط دما در سردترين ماه سال بين 7- تا 2- درجه ي سانتي گراد و در گرم ترين ماه سال بين 35 تا 40 درجه سانتي گراد در نوسان است. جهت عمومي كوه هاي اين استان شمال خاوري- جنوب باختري است و هر چه از طرف شمال به جنوب پيش مي رويم از ارتفاع كوهستان به طور عمومي كاسته مي شود. محدوده استان فارس به دليل تنوع اقليمي و ساختارهاي جغرافيايي طبيعي فضاهاي خاص و منحصر به فردي را دارا است و از انواع درياچه هاي طبيعي، رودخانه هاي دايمي و فصلي، چشمه هاي آب گرم و آب سرد برخوردار است. بر طبق برآورد جمعیتی سازمان ملی آمار ایران که در شهریور ماه سال ۱۳۹۰ صورت گرفت، جمعیت استان ۴٬۵۲۸٬۵۱۴ برآورد شد. شهرستان شیراز با ۱٬۷۴۹٬۹۲۶ نفر جمعیت، بیش از ۳۹٪ جمعیت استانرا در خود جای داده‌است. پس از شیراز شهرستان‌های مرودشت با ۳۰۷٬۴۹۲ نفر، کازرون با ۲۵۴٬۷۰۴ نفر، لارستان با ۲۲۶٬۸۷۹ نفر، جهرم با ۲۰۹٬۳۱۲ نفر و فسا با ۲۰۳٬۱۲۹ نفر پرجمعیت‌ترین شهرستان‌های استان هستند.
3-3 ويژگي هاي طبيعي استان فارس
3-3-1 آب و هواي استان فارس
درجه حرارت و ميزان بارندگي در استان فارس، تحت تاثير ويژگي هاي توپوگرافيک، سه ناحيه آب و هوايي مشخص پديدار شده است :
ناحيه كوهستاني شمال، شمال باختر و باختر: داراي زمستان هاي سرد معتدل و پوشش گياهي قابل توجه مي باشد. ميزان بارندگي اين ناحيه در حدود 400 تا 600 ميلي متر در سال گزارش شده است. 
ناحيه مركزي: اين ناحيه درزمستان ها آب و هواي نسبتا معتدل توام با بارندگي و در تابستان ها، هوايي گرم وخشك دارد. آب و هواي اين ناحيه به علت بارندگي نسبي ارتفاعات، نسبت به شمال و شمال باختر وضعيتي کاملا متفاوت دارد، ميزان باران اين ناحيه بين 200 تا 400 ميلي متر در سال است. شهرهاي شيراز، كازرون، فسا و فيروزآباد در اين ناحيه قرار گرفته اند. 
ناحيه جنوب و جنوب خاوري: به علت كاهش ارتفاع و پهناي جغرافيايي و نحوه استقرار كوه ها، ميزان بارندگي اين ناحيه درفصل زمستان نسبت به دو فصل بهار و پاييز كم تر مي باشد. هواي اين ناحيه در زمستان ها معتدل و در تابستان ها بسيار گرم و ميزان بارندگي سالانه آن 100 تا 200 ميلي متر است. شهرهاي لار، اوز و خنج جزو اين ناحيه خشك به شمار مي روند. 
3-3-2 پوشش گياهي استان فارس
پوشش گياهي استان فارس را درختان جنگلي و گياهان دارويي و صنعتي تشكيل مي دهد، مهم ترين گونه هاي درختي اين استان عبارتند از: بادام كوهي، بنه و بلوط و برخي از گياهان دارويي و صنعتي که شيرين بيان، گل گاوزبان، كتيرا، آنغوزه و گون برخي از اين گونه ها هستند. مناطق حفاظت شده استان فارس رويشگاه بسياري از گونه هاي گياهي منطقه مي باشند. پارك ملي بمو واقع در شمال شهر شيراز از نظر پوشش گياهي بسيار غني و قابل اهميت است و تا كنون بالغ بر 280 گونه گياهي در آن شناسايي و نمونه برداري شده است.
3-4 وضعيت اقتصادي استان فارس
3-4-1 صنايع و معادن استان فارس
صنايع استان فارس در دو دسته کارخانه اي و دستي قابل بررسي و مطالعه است. صنايع دستي استان به علت زيبايي، جذابيت و مرغوبيت، جايگاه ويژه اي را در بازارهاي داخلي و جهاني به خود اختصاص داده و فرش، گبه و خاتم آن از معروفيت خاصي برخوردار است. در بخش صنايع ماشيني؛ استان فارس ازمقام ارزشمندي دركشور برخورداراست. صنايع ماشيني استان را بيش تر؛ صنايع الكترونيكي، شيميايي، ريسندگي، بافندگي و صنايع غذايي تشكيل داده است.
بيش ترين سهم صنايع الكترونيكي به كارخانه هاي مخابراتي ايران (كما) تعلق دارد كه از سال 1348 در اين استان شروع به توليد كرده است. كارخانه لاستيک سازي دنا (بريجستون) يكي از چهار توليد كننده بزرگ لاستيک سازي ايران، دراين استان قرار دارد. در زمينه صنايع ريسند‎گي، بافندگي و چرم سازي، اين استان با 50 كارگاه بزرگ و كوچک، سهمي عمده در توليد محصولات نساجي و فرش بافي دارد. در فارس همراه با توليد محصولات كشاورزي، صنايع غذايي نيز رشد چشم گيري يافته است. براساس اطلاعات موجود، بيش از 200 واحد صنايع غذايي در اين استان فعاليت دارند كه توليد مواد غذايي نظير روغن، قند، شكر، گوشت را بر عهده دارند. پالايشگاه شيراز از سال 1352 آغاز به كار كرده و فرآورده هايي مانند گاز مايع، بنزين معمولي، بنزين سوپر، را توليد مي كند. در سال هاي اخير صنعت پتروشيمي استان نيز توسعه قابل توجهي يافته است. استان فارس، قطب الكترونيک كشور بوده و صنايع پتروشيمي آن از اهميت خاصي برخوردار است.
3-4-2 کشاورزي و دامداري استان فارس
استان فارس سهمي عمده در بخش هاي اقتصادي كشور به ويژه كشاورزي و صنعت دارد. اين استان در توليد گندم، ذرت و انجير در كشور مقام اول را داراست. طبق گزارش آمار نامه كشاورزي، اين استان با 1025059 هكتار سطح زير كشت پس از استان هاي آذربايجان شرقي و خراسان، رتبه سوم را در كل كشور دارد. دام داري از اركان مهم اقتصادي منطقه فارس است و وجود عشاير قشقايي که يکي از بزرگ ترين و اصيل ترين عشاير ايرانند که دام داري شغل اصلي آنان است سبب رونق دام داري در منطقه فارس شده است.
3-5 شهرستان هاي استان فارس
3-5-1 شهرستان شيراز
شيراز شهري در جنوب ‌غربي ايران در ارتفاع 1486متري از سطح دريا در دامنه‌هاي رشته‌کوه زاگرس است. اين شهر مرکز استان فارس است.شيراز با موقعيت خاص جغرافيايي خود كه سه فصل از فصل هاي سال، هوايي بهاري دارد؛ سرزمين شعر و شاعري نيز هست و دو مرواريد بزرگ ادبيات جهان (سعدي و حافظ) زادگاه اين سرزمين هستند و آرامگاه آن ها محفل هنردوستان است. شيراز با مناطق اطراف آن يعني تخت جمشيد، نقش رستم و شهرهاي ديرينه يكي از قديمي ترين مجموعه هاي تمدني جهان است و آثار تاريخي اطراف آن كه از عظيم ترين آثار باقي مانده در جهان است به تمدن كهن ايران، اعتباري خاص داده است.

3-5-1-1 مشخصات جغرافيايي شیراز
شهرستان شيراز با مختصات جغرافيايي 33/52 طول شرقي و 36/29 عرض شمالي در ارتفاع بيش از 1500 متر از سطح دريا با وسعتي معادل 8/10688 كيلومتر مربع، تقريبا در مركز استان فارس قرار دارد. در شمال شهرستان شيراز، شهرستان هاي مرودشت و سپيدان واقع اند و در جنوب آن شهرستان هاي فيروزآباد و جهرم قرار گرفته اند. شهرستان هاي ني ريز، استهبان و فسا در شرق شهرستان شيراز و شهرستان كازرون در غرب آن شهرستان قرار دارند. شهرستان شيراز شامل 6 بخش، 5 شهر و 21 دهستان است و جمعيت آن بالغ بر 1263244 نفر است. بخش هاي شهرستان شيراز عبارتند از: بخش مركزي، بخش زرقان، بخش كربال، بخش كوار و بخش ارژن.
بخش مركزي، شامل شهر قديمي شيراز و حومه آن است. دست خضر، قصر ابونصر، برم دلك، و گويم از مهم ترين حومه هاي شيراز هستند. درياچه مهارلو نيز به فاصله كمي از اين شهر قرار گرفته است.
   
3-5-1-2 وجه تسميه و پيشينه تاريخي 
در افسانه ها آمده است كه شيراز فرزند تهمورس (از پادشاهان سلسله پيشداديان) شهر شيراز را تاسيس كرد و نام خود را بدان بخشيد. به روايتي ديگر، نام اين ديار، “شهرراز” بوده كه به اختصار شهر از و شيراز خوانده شده است. در حالي كه بر اساس تحقيقات “تدسكو” شيراز به معناي مركز انگور خوب است، “ابن حوقل”، جغرافيدان مسلمان قرن چهارم هجري، علت نام گذاري شيراز شباهت اين سرزمين به اندرون شير مي داند، چرا كه به قول او عموما خواربار نواحي ديگر بدان جا حمل مي شد و از آن جا چيزي به جايي نمي بردند.
3-5-2 شهرستان اقليد
اقليد يکي از شهرهاي زيبا و ديدني، با آثار تاريخي فراوان است. اين شهر در شمال استان فارس قرار گرفته و به شهر امام زمان (عج) و کليد استان فارس معروف مي باشد. در اين شهرستان افراد بزرگي چون فقيه اقليدي مي زيسته اند، آثار تاريخي فراواني همچون حوضچه دختر گبر، بازارگاه، قلعه آسپاس و امامزاده هاي معروفي چون امامزاده عبدالرحمن و امامزاده سيد محمد و به همراه مناطق ديدني چون چشمه رسول الله، پارك انقلاب، تنگ براق، قدمگاه وجود دارد.
3-5-2-1 مشخصات جغرافيايي
 اقليد شهري در استان فارس و حدودا 250 کيلومتر با اصفهان و 250 کيلومتر با شيراز 200 کيلومتر با يزد و 160 کيلومتر با ياسوج فاصله دارد
3-5-2-2 وجه تسميه و پيشينه تاريخي 
درباره واژه اقليد گمان هايي چند وجود دارد اما گماني که بيشتر تاريخ نويسان نسبت به آن اتفاق نظر دارند، اين واژه همانا عربي شده واژه کليد است. در گويش مردم نيز به صورت کليد و کليل هنوز به کار مي رود که گونه اي از واژه اکليل است. از آن جا که اقليد ششمين شهر مرتفع ايران و مرتفع ترين شهر استان فارس به شمار مي رود تا جايي که اين ارتفاعات به علت مشرف بودن و جايگاه فلاتي تصوير آن بر سرزمين فارس در ادوار گذشته بوده، موقعيت و تسلط خاص دفاعي داشته و داراي پايگاه نظامي بوده، به گونه اي که فتح آن به منزله تصرف تمام خاک فارس به شمار آمده است و بدين سبب آن را کليد فارس گفته اند.
3-5-3 شهرستان لامرد
لامِرد شهري است در جنوب استان فارس. از شمال به لارستان از مشرق به شهرستان بستک در استان هرمزگان از جنوب به بندر لنگه در استان هرمزگان و از مغرب به جم متصل مي شود. اين شهر داراي امکانات خوب و فرودگاه است. اين شهرستان مرکب از بخش هاي مرکزي، مرودشت، مهر و اشکنان و به مرکزيت شهر لامرد. شهرستان لامرد از شمال و شمال شرقي به شهرستان لار، از شرق و جنوب به شهرستان بندر لنگه (استان هرمزگان) و از جنوب غربي و غرب به شهرستان كنگان (استان بوشهر) محدود است. بافت روستاهاي آن طولي، در كنار محورهاي ارتباطي اصلي به شهرستان شكل گرفته است و اكثرا در دامنه كوه هستند. لازم به ذكر است پيش از آن كه لامرد به شهر تبديل شود خود

پایان نامه
Previous Entries دانلود مقاله با موضوع بیمارستان، مزیت نسبی، بیمارستان ها، سیاست گذاری Next Entries دانلود پایان نامه ارشد درباره مکان یابی، مبلمان شهری، عوامل فرهنگی، وضعیت اقتصادی