دانلود تحقیق در مورد نفت و گاز، سازمان ملل متحد، سازمان ملل، افغانستان

دانلود پایان نامه ارشد

در زمان صلح را مد نظر داشته باشد و جاي مناسب استفاده از قواي قهريه را نيز در عرصه کلي سياست‌گذاري خارجي مشخص کند. ريمون آرون، ارتباط بين سياست و مطالعات استراتژيک را به بهترين نحو بيان کرده است: “مطالعات استراتژيک در هر قرني، و يا در هر لحظه اي از تاريخ، از مسايلي الهام مي گيرد که از وقايع روز ناشي شده است”. (پيشين،ص6) بنابراين تحليل استراتژيک بدون داشتن دانش سياسي بي معناست، و امروزه تفکرات استراتژيک چنان رابطه به هم بافته و ناگشودني اي با سياست بين الملل دارند که هر اقدامي در جهت جدا کردن آن گمراه کننده و مشکل آفرين خواهد بود.

1-12-4) روسيه :
– وسعت سرزميني و موقعيت رياضي :
عنوان فدراسيون روسيه به سرزميني به وسعت 17075400 کيلومتر مربع (بيش از 76 درصد از کل مساحت شوروي) اطلاق مي شود، که در ميان اروپا و اقيانوس آرام شمالي گسترده شده است. 16995800 کيلومتر مربع خشکي و 79400 کيلومتر مربع آب، ترکيب اين سرزمين را تشکيل داده است که وسيع ترين کشور جهان محسوب مي شود. سرزمين روسيه در حدود 8/1 برابر بزرگتر از کشور آمريکاست.
از لحاظ موقعيت رياضي روسيه در شمال آسيا، بين 41 درجه و 20 دقيقه تا 82 درجه عرض شمالي و 27 درجه و 40 دقيقه تا 169 درجه طول شرقي قرار گرفته است. بدين ترتيب اين کشور در دو نيمکره شرقي و غربي گسترده شده است. حدود 14 درصد از خاک روسيه در شمال مدار قطبي قرار دارد. (کتاب سبز فدراسيون روسيه، 1388، ص1)
– موقعيت مرزها :
اين کشور از شمال به اقيانوس منجمد شمالي، از غرب به اقيانوس آرام، از جنوب به کشورهاي کره شمالي، چين، مغولستان، قزاقستان، درياي خزر، آذربايجان و گرجستان و از غرب به درياي سياه و کشورهاي اوکراين، روسيه سفيد (بلاروس)، لاتويا، استوني، فنلاند و نروژ محدود است و از طريق استان کالينينگراد با ليتواني و لهستان مرز مشترک دارد. همچنين از شرق به درياهاي برينگ و اختسک و از جنوب شرقي با ژاپن همسايه مي باشد. (جعفري، عباس، 1382، ص 236)
روسيه با حدود 60 هزار کيلومتر مرز آبي و خشکي مقام اول را از اين حيث در جهان در اختيار دارد.
روسيه با آمريکا طولاني ترين مرز دريايي جهان را دارد که طول آن تقريباً 5 هزار کيلومتر است. (کتاب سبز فدراسيون روسيه، 1388، ص13)
– جغرافياي طبيعي :
روسيه را به لحاظ وضعيت زميني و پستي و بلندي به پنج منطقه مي توان تقسيم نمود:
1. منطقه اروپايي که غني ترين بخش روسيه است و بين مرزهاي غربي و کوههاي اورال (مرز طبيعي و قراردادي ميان قاره آسيا و اروپا) جاي دارد.
2. منطقه کوهستاني اورال که از شمال به سمت جنوب ادامه يافته است.
3. منطقه سيبري که بين کوههاي اورال و اقيانوس آرام و در سرتاسر شمال قاره آسيا جاي دارد و يکي از غني ترين نواحي کشور از لحاظ منابع معدني است.
4. منطقه قفقاز که در شمال کوههاي قفقاز و ميان درياهاي سياه و خزر واقع شده است.
5. منطقه آسياي مرکزي که از دشت هاي پهناور و استپهاي وسيع و کوههاي نسبتاً مرتفع تشکيل شده است.(جعفري، عباس، 1382، ص 236)
– ارتفاعات و قلل:
بلندترين نقطه کشور روسيه قله “البروس” با 5642 متر ارتفاع در نزديکي مرز گرجستان است. اين قله در رشته کوههاي قفقاز واقع شده که مرز طبيعي با آذربايجان و گرجستان است. رشته کوه شمالي جنوبي اورال، قاره اروپا و آسيا را هم مانند ديوار کوتاهي از هم جدا کرده است، حداکثر ارتفاع کوههاي اين منطقه 1885 متر مي باشد. (پيشين، ص 3)
– رودخانه ها :
بيش از يکصد هزار رودخانه کوچک و بزرگ در سرزمين روسيه وجود دارد که حدود 3 ميليون کيلومتر طول دارند. طويل ترين رود روسيه در قسمت آسيايي آن، رود يني سي به طول 8570 کيلومتر و در قسمت اروپايي رود ولگا با 3692 کيلومتر، طويل ترين رود اروپا نيز هست. (شاملويي، حبيب اله، 1361، صص 720 و 721)
– آب و هوا :
سرزمين پهناور روسيه پذيراي آب و هواي متنوعي است. مناطق مرکزي ويژگي آب و هواي اروپاي شرقي و مرکزي را دارد. اختلاف دماي تابستان و زمستان زياد است و برف زيادي در زمستان مي بارد. ميانگين 30 درجه بالاي صفر تابستان گاهي به 30 درجه زير صفر در زمستان مي رسد. (کتاب سبز فدراسيون روسيه، 1388، ص 8)
– پوشش گياهي :
حدود 40 درصد از کل خاک روسيه را جنگ تشکيل داده است. وسيعترين جنگل در قسمت تايگاي سيبري، در شرق دور و شمال منطقه اروپايي قرار گرفته است. (پيشين، ص 9)

– منابع طبيعي :
منابع عظيم انرژي نفت و گاز و انواع منابع معدني که بعضاً کمياب هستند براي روسيه ثروت قابل توجهي به بار آورده اند. ميزان ذخاير اثبات شده نفت روسيه بيش از 74 ميليارد بشکه است که طبق پيش بيني ها تا سال 2025 به 116 ميليارد بشکه خواهد رسيد. از نظر منابع گاز، روسيه مقام اول جهان را داراست و تأمين کننده گاز مصرفي اروپاست. روسيه 17 درصد منابع نفت جهان، 30-25 درصد از گاز طبيعي، 5 درصد از زغال سنگ، 17 درصد سنگ آهن جهان را داراست. بزرگترين منابع نفت و گاز روسيه در غرب و شرق سيبري و جزيره ساخالين کشف شده است. (پيشين، ص 11)
– جغرافياي جمعيتي- سياسي :
روسيه با حدود 140 ميليون نفر جمعيت مقام نهم را در ميان کشورهاي پرجمعيت دنيا در اختيار دارد. اين جمعيت تقريباً 130 مليت و قوميت مختلف را شامل مي شود. که 130 ميليون روس، بيش از 5 ميليون تاتار، نزديک 4 ميليون اوکرايني، 7/1 ميليون چواش، 7/1 ميليون يهودي، حدود 3/1 ميليون باشقير، بيش از يک ميليون روس سفيد و بيش از يک ميليون مورداوي را در برگرفته است. (پيشين، ص 19)

– کاهش نرخ رشد جمعيت :
موضوع کاهش جمعيت روسيه در حال حاضر به يک تهديد امنيت ملي اين کشور تبديل شده است. نگراني دولتمردان روسيه از کاهش جمعيت وقتي بيشتر مي شود که بدانيم کاهش جمعيت صرفاً در بين روس تباران مي باشد و مسلمانان و ساير اقوام موجود در روسيه نه تنها با کاهش جمعيت روبرو نيستند بلکه يکي از بالاترين نرخ رشدهاي جهان را دارا هستند. (پيشين، صص 25 و24)
– زبان، خط، پول و مذهب :
زبان دولتي روسي و خط سيريليک و روبل واحد پول رسمي است. دولت لائيک است و هيچ مذهبي نمي تواند، مذهب دولتي و الزامي اعلام شود. اکثريت مردم تابع کليساي ارتدکس مي‌باشند. (جعفري ، عباس، 1382، ص 237)
– روسيه جديد :
در 24 دسامبر 1991 دولت روسيه با ارسال يادداشت رسمي به عنوان دبير کل سازمان ملل متحد با اشاره به فروپاشي شوروي، جايگزيني روسيه به جاي آن کشور در شوراي امنيت را اعلام نمود(پيشين، ص 55) و بعنوان بزرگترين کشور تشکيل دهنده شوروي در بيشتر موارد حقوقي و سياسي جايگزين آن شد.
قانون اساسي روسيه در رفراندوم 12دسامبر 1993 با 58 درصد آرا، به تاييد عمومي رسيد.
– تقسيم بندي سياسي سرزميني :
وسعت سرزميني، وجود اقوام و فرهنگهاي مختلف و جغرافياي خاص کشور روسيه، اين کشور را ملزم به انتخاب سيستم فدرالي تمرکزگرا نموده است و در حال حاضر از 83 عضو تشکيل شده است، که شامل 21 جمهوري خودمختار، 8 خطه، 47 استان، 2 شهر فدرال (مسکو و سنت پترزبورگ)، يک منطقه خودمختار (يهودي) و 4 ناحيه خودمختار (چوکاتکا، خانتي مانسي، ننتس و يامالوننتس) مي باشد. (کتاب سبز فدراسيون روسيه، 1388؛ صص 18 و 254)

– تفکيک قوا:
کشور فدراسيون روسيه براساس اصول دموکراتيک و با نظام فدرالي بر پايه قانون اساسي و سيستم جمهوري اداره مي شود. اعمال قدرت در روسيه به وسيله رياست جمهوري، مجمع فدرال، دولت و قوه قضائيه صورت مي گيرد. اصل تفکيک قوا از اصول بنيادين قانون اساسي جديد روسيه است که رئيس جمهور فدراسيون، مجلس فدرال (دوماي کشوري و شوراي فدراسيون)، دولت روسيه و دادگاهها قدرت دولتي مي باشند. براين اساس قدرت بين قواي قانون گذاري، اجرائيه و قضائيه تقسيم مي شود و نياز به شفافيت و پاسخگويي هر سه قوه دارد و قواي مختلف بايد يکديگر را تعديل نمايند. رئيس جمهور در رأس اين سيستم قرار دارد. هر سه قوه ملزم به پاسخگويي به شخص وي در مورد اعمال اعضاي خويش هستند. در مجموع تنها رياست جمهوريست که حافظ سيستم دولتي، حاکميت دولت و يکپارچگي نظام است. (پيشين، ص 199)
مجلس فدرال شامل دو مجلس شوراي فدراسيون بعنوان مجلس عليا و دوماي کشوري بعنوان مجلس سفلي است، دوماي کشوري از 450 نماينده تشکيل شده که نيمي از نمايندگان بصورت مستقل انتخاب مي شوند و نيمي ديگر توسط احزابي که داراي بيشترين راي شده اند انتخاب مي شوند. شوراي فدراسيون نيز از عضويت 2 نماينده از هر عضو فدراسيون روسيه تشکيل مي‌شود. شوراي فدراسيون قابل انحلال نيست اما دوماي کشوري توسط رئيس جمهور و با شرايطي مي تواند منحل شود. (پيشين، ص 198)
در حال حاضر ولاديمير پوتين براي سومين بار (غير متناوب) بعنوان رئيس جمهور روسيه انتخاب و از 7 مي 2012 کليد کاخ کرملين را تحويل گرفته است.

1-12-5) ايران :
– وسعت سرزميني و موقعيت رياضي:
جمهوري اسلامي ايران با وسعتي بالغ بر 000/648/1 کيلومتر مربع در جنوب غربي آسيا واقع و حدود يک – بيست و هفتم وسعت قاره آسيا و يک – نودم وسعت خشکيهاي جهان است.
از لحاظ موقعيت رياضي ايران ميان 25 درجه تا 45 درجه عرض شمالي و 40 درجه تا 63 درجه طول شرقي قرار گرفته است. (موسوي بجنوردي، کاظم- 1367، صص 498 و 499)
– موقعيت مرزها :
اين کشور از شمال به جمهوريهاي ارمنستان، آذربايجان ، ترکمنستان و درياي خزر از مشرق به افغانستان و پاکستان ، از جنوب به درياي عمان و خليج فارس و از مغرب به جمهوريهاي عراق و ترکيه محدود است. (پيشين، ص 499)
– جغرافياي طبيعي :
1. بيشتر سطح ايران را کوهستان و سرزمينهاي مرتفع در برگرفته که وسعت آن را از يک دوم تا دو سوم سطح کشور برآورد کرده اند.
2. قسمت عمده اي از نيمه شرقي ايران را سرزمينهاي پست و کوههاي جدا از هم به وجود آورده‌اند. اين کوهها منطقه بياباني مرکز ايران را به دو قسمت نامساوي تقسيم مي کند که بخش شمالي را دشت کوير و بخش جنوبي را دشت لوت مي نامند.
3. حواشي باريکي از زمينهاي پست در شمال و جنوب کشور نواحي کوهستاني را از درياهاي مجاور جدا مي سازند.
4. به موازات درياي خزر و رشته کوههاي البرز، جنگل انبوهي در شمال ايران قرار دارد. (پيشين)
– ارتفاعات و قلل :
نيمي از خاک ايران را کوهستانهاي مرتفع فراگرفته است. بلندترين نقطه کشور ايران قله دماوند به ارتفاع 5671 متر مي باشد. بيشتر ارتفاعات در بخشهاي شمالي، غربي و جنوبي کشور قرار دارند که مهمترين آن رشته کوههاي البرز (در شمال) و زاگرس (در غرب و جنوب) است. (جعفري، عباس، 1382، ص 143)
– رودخانه ها :
ايران بر خلاف بسياري از کشورهاي بزرگ آسيا که رودهاي دائمي و پرآب دارند، از داشتن رودهاي بزرگ محروم است و اين امر نتيجه مستقيم شرايط خشک و نامساعد آب و هوايي آن است. با اين همه رودهاي دائمي يا فصلي بسياري در ايران جريان دارد مانند کارون، اروند رود، سفيد رود، اترک که به درياهاي مجاور يا کويرها و درياچه هاي داخلي مي ريزند. (موسوي بجنوردي، کاظم، 1367، ص 507)
– آب و هوا :
ايران به سبب وجود کوهستانهاي بسياري که از يک دوم تا دو سوم آن را در برگرفته‌اند، نيز صدها هزار کيلومتر مربع زمينهاي بياباني و همجواري با دو درياي بزرگ در شمال و جنوب به عنوان عوامل دروني و نيز به علت قرار داشتن در مجاورت نسبي اروپا و درياي مديترانه و صحراي بزرگ آفريقا و اقيانوس هند و ارتفاعات داخلي آسيا و سرزمين وسيع سرد سيبري به عنوان عوامل خارجي، داراي چنان تنوعي در اقليم است که در کمتر کشوري ديده مي شود. دماي هوا از 53 درجه تا 35- درجه سانتي گراد يعني 88 درجه تفاوت مي کند و باران متوسط سالانه آن از کمتر از 5 سانتي متر تا نزديک 2 متر تغيير پذير است. (پيشين، ص 504)

– پوشش گياهي :
پوشش گياهي ايران داراي تنوع فراواني است که با وجود فقر اقليمي در نباتات سرزمين مشاهده مي شود. در ايران بالغ بر 10 هزار نوع گياه وجود دارد که يک چهارم آن بوم زاد و بقيه مربوط به گياهان قفقاز، آسياي صغير، عربستان، افريقا و هندوستان است. (پيشين، ص 508)
– منابع طبيعي:
ايران داراي منابع سرشاري از

پایان نامه
Previous Entries دانلود تحقیق در مورد استراتژي، استراتژيک، پيروزي، p Next Entries دانلود تحقیق در مورد نفت و گاز، محمود افغان، قرن نوزدهم، سلسله قاجار