دانلود تحقیق در مورد سازمان ملل متحد، سپتامبر 2001، جبران خسارات، سازمان ملل

دانلود پایان نامه ارشد

ريچاردسون وزير انرژي آمريكا با يوگني آداموف وزير انرژي اتمي روسيه ، ملاقات آلبرت گور معاون رئيس جمهور آمريكا با ميخاييل كاسيانوف نخست وزير روسيه و مجددأ در ديدار كلينتون با پوتين در “اجلاس هزاره‌اي سران” مطرح كرد. در نتيجه روسيه با متوقف كردن صادرات اين تجهيزات موافقت كرد. بسپالكو نماينده مطبوعاتي وزارت انرژي اتمي روسيه اعلام كرد: “با توجه به حساس بودن مسئله ، اين صادرات در دو كميسيون روسي و آمريكايي بررسي خواهد شد”. متعاقبا بازرسي انجام شده اثبات كرد كه تجهيزات در نظر گرفته شده براي صادرات به ايران نمي‌تواند براي توليد سلاح اتمي بكار گرفته شود ولي همزمان برخي تخلفات از سوي موسسه “ان.اي.اي.ا.اف.ا” از قوانين روسيه در جريان صادرات تجهيزات ليزري كشف شد. لذا تصميم به ممنوع ساختن صادرات تجهيزات ليزري به ايران گرفته شد. (پيشين)
لازم به ذكر است كه انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده در سال 2000 اولين انتخاباتي نبود كه رقبا (از احزاب دمکرات و جمهوريخواه) سعي كردند در آن “برگه ايراني” را بكار گيرند. در سال 1980 عمليات ناكام براي آزادي كاركنان گروگان گرفته شده سفارت آمريكا در ايران به قيمت شكست رئيس جمهور كارتر در انتخابات رياست جمهوري تمام شد.
انتخاب جورج بوش دوم باعث كاهش اهميت همكاري روسيه و ايران در مناسبات روسيه و آمريكا نشد. جورج بوش در اولين ملاقات خود با ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه در لوبليانا مسئله همكاري روسيه و ايران در زمينه انرژي اتمي را مطرح كرد. در آستانه ملاقات جزئيات مشورتهاي روسيه و آمريكا در مورد صادرات آلومينيوم با دوام از روسيه به ايران كه براي توليد هواپيما بكار گرفته مي‌شود به رسانه‌هاي آمريكايي رخنه كرد. به عقيده آمريكايي‌ها ، اين آلومينيوم مي‌توانست در توليد سانتريفيوژهاي غني سازي بكار گرفته شود. به گفته مقامات رسمي آمريكايي، آلياژ آلومينيوم براي توليد پره‌هاي چرخنده مورد استفاده در شيوه سانتريفيوژي غني‌سازي اورانيوم در نظر گرفته شده است.
صدور آلومينيوم به حلقه نوبتي از زنجيره بحث بر سر ايران تبديل شد. مسئله صادرات آلومينيوم به ايران به كرات در ملاقاتهاي رؤساي جمهوري دو كشور، در گفتگوي كاندوليزا رايس مشاور امنيت ملي رئيس جمهور آمريكا با سرگي ايوانوف در دوران فعاليت وي در سمت دبير شوراي امنيت و كولين پاول وزير امور خارجه آمريكا با ايگور ايوانوف همتاي روس وي بررسي شد. (پيشين)
پس از وقوع حوادث 11 سپتامبر 2001 در ايالات متحده و بخصوص پس از حمله يکجانبه و لشکرکشي به عراق که به سقوط رژيم بعثي صدام منجر شد، فشار آمريکا عليه ايران هر چه بيشتر تشديد گرديد.
مسئله عدم اشاعه موضوع اصلي مورد بحث در جريان ديدارهاي جان بولتون معاون وزير امور خارجه در سپتامبر و دسامبر 2001 و فوريه 2002 و همچنين كولين پاول وزير امور خارجه ايالات متحده از مسكو بود. نمايندگان دولت جديد ايالات متحده در زمان قانع كردن روسيه به متوقف كردن همكاري با ايران، استدلالاتي را مطرح مي‌كردند كه بطور كامل استدلالات 6 سال قبل دولت بيل كلينتون را تكرار مي‌كرد: “ايران به روسيه خيلي نزديكتر است تا به آمريكا”.
واقعيت زماني اواخر سال 1994 و اوايل 1995 دوباره تکرار شد: توسعه همكاري روسيه و آمريكا در زمينه‌هاي تكنولوژيك و همچنين عضويت روسيه در سازمانهاي بين‌المللي مانند سازمان جهاني تجارت با خودداري آن کشور از مشاركت با ايران در زمينه فن‌آوريهاي اتمي و همكاري نظامي فني با آن مشروط مي‌شد. (پيشين)
طرف روس دوباره ، همچون دوره قبل از ديدار كلينتون از روسيه در مي 1995، نيل به سازش در مورد مسئله ايراني را محتمل مي‌دانست. ولاديمير پوتين در نوامبر 2001 هنگام مصاحبه با رسانه‌هاي گروهي آمريكايي فهماند كه امكان نيل به توافق در مورد متوقف شدن فروش اسلحه به ايران را نفي نمي‌كند، وي گفت “اگر شركاي غربي ما پيشنهادي در مورد جبران خسارات احتمالي در رابطه با متوقف شدن فعاليت ما در زمينه همكاري نظامي فني داشته باشند، ما آنها را بررسي خواهيم كرد”. (پيشين)
هر چند در اجلاس سران روسيه و ايالات متحده در مسكو همكاري روسيه و ايران بخش وسيعي از مذاکرات را معطوف به خود نمود لکن امكان تبديل به سيستمي در قالب توافقات اقتصادي و سياسي مسكو – واشنگتن براي مخدوش کردن آن را منتفي کرد. (پيشين)
بدنبال انعقاد قرارداد تحويل سوخت هسته اي ميان ايران و روسيه در شرايطي که تنها بيشتر از چند روز از مذاکرات طولاني و تلاش بي وقفه بوش براي متقاعد ساختن پوتين به قطع همکاري هاي هسته اي با ايران نمي گذشت، شکست سختي براي سياست خارجي ايالات متحده محسوب گرديد. هضم اين شکست تا آن جا دشوار آمد که سناتور جان مک کين، با ادبياتي خارج از عرف ديپلماتيک، پوتين را “بچه لوس” قلمداد کرده و روسيه را تهديد به اخراج از گروه 8 کشور صنعتي کرد. (پيشين)
به رغم مخالفت آمريکا و تنها چند روز پس از ديدار جرج بوش و ولاديمير پوتين در شهر براتيسلاوا پايتخت اسلواکي، قرارداد تحويل سوخت هسته اي ميان روسيه و جمهوري اسلامي در تاريخ 9/12/1383 امضاء شد. اين قرارداد توسط غلامرضا آقازاده رئيس سازمان انرژي اتمي ايران و همتاي روس وي الکساندر روميانتسف، در جريان بازديد از نخستين نيروگاه اتمي ايران در بوشهر به امضا رسيد. اين قرارداد مربوط به تبادل سوخت هسته اي با پسماند آن در حالي امضا شد که طرفين بر سر اين که کداميک بايد هزينه انتقال پسماند سوخت به روسيه را متقبل شود، اختلافهايي داشتند. طبق آخرين برآوردها، نيروگاه اتمي بوشهر با همکاري روسيه تا حدود يکسال ديگر آماده بهره برداري خواهد شد. (پيشين)
جان مک کين سناتور جمهوريخواه آمريکا و عضو کميته خدمات نيروهاي مسلح سناي اين کشور در واکنش به انعقاد اين قرارداد که نمادي آشکار از شکست مذاکرات بوش و تلاش وي براي متقاعد کردن پوتين به قطع همکاري هاي هسته اي اين کشور با ايران است، خواهان جلوگيري از شرکت روسيه در گردهمايي کشورهاي پيشرفته صنعتي (گروه هشت) شد. وي علت اين درخواست را امضاي اين قرارداد نام برد. اجلاس بعدي کشورهاي گروه هشت با حضور روسيه در ماه ژوئيه 2005 در اسکاتلند برگزار شد. (پيشين)
جان مک کين با ابراز ناخشنودي شديد از امضاي اين قرارداد ، عملکرد پوتين را در زمينه سياستهاي داخلي و بين‌المللي به يک “بچه لوس” تشبيه کرد. اين قرارداد در شرايطي که پيش از اين بوش تلاش کرده بود در ديدار خود با پوتين، وي را از تداوم همکاري هسته اي با ايران بر حذر دارد با انعکاس وسيع جهاني روبرو شد. واشنگتن دستيابي ايران به تکنولوژي اتمي را تلاش براي ساخت بمب اتمي مي داند ، حال آن که مقامات ايراني همواره اين اتهامات را رد کرده اند. رئيس جمهوري روسيه نيز در ديدار با جرج بوش گفته بود ، اطمينان دارد برنامه‌هاي اتمي ايران اهداف نظامي را دنبال نمي کند و تنها به قصد توليد برق صورت مي‌گيرد، از همين رو روسيه به همکاريهاي اتمي اش با ايران ادامه خواهد داد.
خبرگزاري آسوشيتدپرس نوشت: هنوز روشن نيست مذاکرات روز پنجشنبه بوش-پوتين، چگونه توانست امضاي قرارداد بين ايران و روسيه را يک روز به تاخير اندازد، چرا که قرار بود توافقنامه روز شنبه در تهران امضا شود. اما سعيدي معاون سازمان انرژي اتمي ايران، هر گونه تاثير ملاقات بوش – پوتين بر روند مذاکرات اتمي ايران و روسيه را رد کرده و نتيجه مذاکرات را موفقيت آميز توصيف کرده است. (خبرگزاري آسوشيتدپرس، 28/2/2005)
يک روز پيش از آن که قرارداد بين دو طرف ايراني و روس امضا شود، آقازاده بخش‌هايي از نيروگاه اتمي بوشهر را به همتاي خود روميانتسف نشان داد. از جمله مکانهاي مورد بازديد، هسته مرکزي راکتور و محلي که قرار است سوخت ارسالي روسيه در آنجا ذخيره شود، بود. روميانتسف پس از اين بازديد گفت: آنچه مشاهده کردم بسيار بهتر از چيزي بود که انتظارش را داشتم. عمليات لازم براي آماده سازي تجهيزات درون نيروگاه طي سه يا چهار ماه گذشته با سرعت انجام شده است. رئيس سازمان انرژي اتمي روسيه افزود: نمي توانم بگويم موقعيت نيروگاه اتمي بوشهر عاليست؛ اما خيلي خوب است. آقازاده نيز ساخت مخزن ذخيره سوخت هسته اي در بوشهر را بر اساس استانداردهاي جهاني توصيف کرد و از آمادگي آن براي سوختگيري خبر داد.
بدنبال انعقاد اين قرارداد تحليگران غربي بر اين باورند که احتمال مي رود آمريکا فشارهاي خود بر ايران را افزايش دهد. جلسه امروز ديپلماتها در وين، مقر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به باور بسياري به بحث پيرامومن اين موضوع خواهد گذشت. محمد البرادعي دبير کل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي امروز قرار است گزارش کامل فعاليت هسته اي ايران در اين زمينه را به اطلاع اعضاي آژانس برساند. (پيشين)
در ادامه همکاري روسيه با ايران و روند فشار آمريکا و برخي کشورهاي اروپايي، الكساندر ياكوونكو معاون وزير امورخارجه روسيه، طرح هسته‌اي مسكو به تهران به منظور ايجاد مركز بين‌المللي هسته‌اي در خاك روسيه را يكي از طرح‌هاي مسكو براي ارائه در اجلاس سران گروه هشت که قرار است در شهر سنت پطرزبورگ روسيه برگزار شود دانست كه علاوه بر حل مسائل انرژي جهاني، به تقويت رژيم عدم گسترش فن‌آوريهاي هسته اي نيز كمك مي کند. ياكوونكو متذكر شد: طرح ايجاد يك مركز هسته‌اي بين المللي براي به جريان در آوردن سيكل بسته غني‌سازي اورانيوم كه تاكنون فعلا در سطح همكاري با ايران مطرح شده است و به امر تهيه سوخت هسته‌اي و آموزش كادر تخصصي در اين زمينه خواهد پرداخت، يكي از پيشنهادات روسيه براي ارائه در نشست سران گروه هشت كشور بزرگ صنعتي جهان است. ياكوونكو در خصوص هدف روسيه از مطرح ساختن موضوع “امنيت انرژي جهاني” به عنوان دستور كار اجلاس سران در ماه جولاي 2006 گروه هشت، گفت: اين انتخاب با توجه به نياز روز افزون به انرژي، مشكلات موجود در عرصه تامين آن، لزوم متنوع‌سازي زيرساختارهاي انرژي و نيز رشد قيمت منابع انرژي صورت گرفته است. (روزنامه راسيسکايا گازتا، 17/3/2006)
دولت آمريکا طي سالهاي گذشته از ساير کشورهاي جهان درخواست کرده تا با کنترل فعاليت‌هاي شرکت‌هايي که در زمينه‌هاي صنعتي و نظامي فعاليت مي‌کنند اقدامات مناسبي را به منظور اطمينان از عدم انتقال قطعات حساس و تکنولوژيهايي که کاربردي دوگانه دارند را به ايران انجام دهند. اين اقدام در حالي صورت گرفته که آمريکا بارها از روسيه نيز درخواست کرده که به قراردادهاي تسليحاتي خود با ايران عمل نکند. اين در حالي است که پافشاري روسيه براي عمل به تعهدات خود در آستانه اجلاس هشت کشور صنعتي جهان در ماه ژوئن 2006 در سنت پطرزبورگ سبب شده که روابط سياسي روسيه و ايالات متحده رو به تيرگي بگرايد.
چندي پيش روزنامه آمريکايي “نيويورک تايمز” در گزارشي با عنوان “آمريکا ساير کشورها را براي تحريم تسليحاتي ايران تحت فشار قرار مي دهد” نوشته بود: ايالات متحده از روسيه و اروپا درخواست کرده که در صورت ناتواني در ايجاد اجماع بين المللي براي تحريم اقتصادي ايران در شوراي امنيت سازمان ملل متحد، ايران را تحريم تسليحاتي کنند. (روزنامه نيويورک تايمز، 6/3/2007)
روزنامه آمريکايي “واشنگتن پست” نيز در گزارشي با عنوان “روسيه درخواست آمريکا درباره ايران را رد مي کند” نوشت: آمريکا روز گذشته مجددا از روسيه خواست که فروش سيستم متحرک پدافند هوايي به ايران را متوقف کند. “واشنگتن پست” در ادامه گزارش خود با اشاره به برگزاري کنفرانس جديدي در واشنگتن و سخنراني نيکلاس برنز معاون وزير خارجه آمريکا در اين کنفرانس به نقل از وي نوشته است: زمان آن رسيده که کشورها از اهرم هاي خود عليه ايران استفاده کنند و صادرات سلاح و تکنولوژي هاي قابل استفاده در فعاليت هاي هسته اي را به اين کشور متوقف کنند.
اين روزنامه آمريکايي در ادامه گزارش خود با اشاره به مخالفت روسيه با تحريم تسليحاتي ايران نوشته است: روس ها علاوه بر مخالفت با قطع صادرات سلاح به ايران با درخواست آمريکا براي قطع همکاري براي ساخت نيروگاه بوشهر نيز مخالفت کرده‌اند. (روزنامه واشنگتن پست، 20/4/2007)
موضوع

پایان نامه
Previous Entries مقاله درمورد عالم محسوس، عالم مثال، عالم ماده، فاعل شناسا Next Entries دانلود تحقیق در مورد سازمان تجارت جهاني، سازمان ملل، کانون توجه