دانلود تحقیق در مورد سازمان ملل متحد، سازمان ملل

دانلود پایان نامه ارشد

مي‌كنند. (پيشين)
در همين چارچوب متکي وزير امور خارجه ايران از پيشنهاد تأسيس يک مرکز منطقه‌اي در خاک کشور ، به منظور توليد سوخت هسته اي خبر داد. اين پيشنهاد رسمي ايران در بيانيه‌اي که در کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد که در تاريخ 10/1/1385 توسط متکي قرائت شد اعلام گرديد و به نظر مي‌رسد پاسخي به بيانيه 9 بندي شوراي امنيت سازمان ملل متحد در مورد پرونده هسته‌اي ايران و ارائه فرصت 30 روزه به ايران باشد. همچنين اين خبر در واقع به نوعي تأييد کننده بيانيه قبلي سفارت ايران در مسکو است. خبرگزاري فرانسه دو روز پيش از آن به نقل از سفارت ايران در روسيه، از پيشنهاد ايران مبني بر تأسيس يک مرکز سوخت هسته‌اي بين‌المللي در خاک ايران خبر داده بود. به موجب بيانيه مذکور، ايران از تأسيس يک مرکز بين‌المللي سوخت هسته اي در خاک خود و با حضور ساير کشورها و در چارچوب يک کنسرسيوم بين‌المللي استقبال مي‌کند. (خبرگزاري فرانسه، 27/3/2006)
به نوشته اين خبرگزاري، بيانيه سفارت ايران مبتني بر اين است که “ايران نمي‌تواند براي تهيه سوخت به فراهم کنندگان سوخت در سطح بين‌المللي وابسته باشد”. اين خبرگزاري ارائه اين طرح از سوي ايران را که هنوز جزئياتي از آن منتشر نشده به منزله رد دوباره پيشنهاد غني سازي در خاک روسيه تعبير کرده است. (پيشين)
علي لاريجاني دبير شوراي عالي امنيت ملي نيز تاکيد کرد: ايران با وجود فشارهاي بين‌المللي براي توقف فعاليت‌هاي هسته‌ايش به فعاليت‌هاي صلح‌آميز خود ادامه مي‌دهد. به گفته وي، توليد سوخت هسته‌اي هدف استراتژيک و اصلي ايران است. (سايت خبري آفتاب، 5/6/1385)
بهرحال فعاليت طرف روس در نيروگاه بوشهر همزمان باعث راه اندازي مرکز جهاني غني‌سازي اورانيوم ادامه داشت. مركز آموزشي ” نوو ورونژ ” وابسته به مجتمع “روس انرگو اتم” در اواخر دسامبر 2005 اعلام كرد: بيش از 700 مهندس ايراني را براي فعاليت در تأسيسات هسته‌اي بوشهر آموزش داده است. “الكساندر ايوچنكو” مدير اين مركز آموزشي گفت: آخرين گروه از مهندسان ايراني امتحانات فارغ‌التحصيلي خود را با موفقيت پشت سر گذاشتند و كارشناسان روس توانستند از سال 1999 تا 2005 بيش از 700 مهندس ايراني را آموزش دهند كه برخي از آنها در سطوح بالاي اداره تأسيسات هسته‌اي بوشهر، فعاليت خواهند كرد. ايوانچنكو افزود:‌ مهندسان و كارشناساني ايراني دوره‌هاي تئوري خود را در مركز آموزشي “نوو ورونژ” و دوره عملي را در مركز الكترو اتمي روسيه گذراندند. وي همچنين گفت: در اين مركز سيستمي شبيه زرادخانه “و.و.ا.ار-1000” كه در بوشهر وجود دارد، نصب شده و كارشناسان و مهندسان ايراني با آن آموزش ديدند. (روزنامه سعودي الوطن، 5/10/1384)
اين در حالي بود که چند ماه قبل هم اعلام شده بود آخرين گروه متخصصان و مهندسان اتمي ايراني نيروگاه اتمي بوشهر تحصيلات و آموزش خود را در مركز آموزشي تمريني كنسرن “روس انرگو اتم” در منطقه “نوو ورونژ” روسيه آغاز كردند. اين مركز تنها مركز آموزشي در روسيه است كه در آن، متخصصان براي كار در راكتورهاي “و.و.ا.ار- 1000” آموزش مي‌بينند كه در آنجا علاوه بر متخصصان ايراني اتباع كشورهاي چين، هند و بلغارستان نيز آموزش مي‌بينند. (خبرگزاري ايسنا، 15/5/1384)
همچنين بر اساس گزارش ديگري، مركز آموزشي “نوو ورونژ” اعلام کرد: دوره آموزش تعدادي از كارشناسان ايراني را براي كار در نيروگاه بوشهر به پايان رسانده است. (خبرگزاري کار، 2/10/1384)
در حال حاضر يكي از مهمترين نگراني هاي موجود در ميان مردم عادي، چگونگي دفن زباله‌هاي اتمي است. دفن پسمانده‌ها و زباله‌هاي هسته‌اي نيروگاه هاي اتمي بر اساس برنامه‌هاي مدون و داراي استانداردهاي جهاني و معيارهاي ايمني مي‌باشد. گرچه هنوز در ايران نيروگاه اتمي با مقياس اقتصادي راه‌اندازي نشده و به طبع زباله‌اي نيز براي دفن وجود ندارد، اما كارشناسان نيروگاه بوشهر تمامي پيش‌بيني‌هاي لازم را براي دفن پسمانده‌ها كرده‌اند. كارشناس پسمانداري معاونت نيروگاه‌هاي سازمان انرژي اتمي ضمن اعلام استاندارد بودن دفن زباله‌هاي اتمي نيروگاه بوشهر در آينده مي‌گويد: چون نيروگاه اتمي بوشهر هنوز سوخت مصرف نكرده، زباله‌اي برجا نگذاشته است اما شرايط ايمني كامل براي مراحل راه‌اندازي تدوين شده است.(سايت خبري آفتاب، 20/11/1383)
زهرا صابوني مي‌افزايد: زباله‌هاي هسته اي در اين نيروگاه به سطوح كم ، متوسط و زياد مطابق استانداردهاي كشور روسيه طبقه‌بندي شده و هركدام مراحل لازم و ايمن خود را تا دفن مي‌گذرانند. او اطمينان مي‌دهد كه در آينده تمامي زباله‌ها از نظر ايمني و محيط‌‌زيست بررسي و كنترل مي‌شوند و جاي نگراني نيست. سايت‌هاي دفن زباله نيز مطابق با استانداردهاي نظام ايمني طراحي و پيش‌بيني شده كه پسمانده‌هاي حد متوسط در اين سايت نگهداري مي‌شوند. قسمتي از آب استفاده شده در نيروگاه اتمي بوشهر هم كه دوباره به دريا باز مي‌گردد تحت كنترل تمام موازين بهداشتي خواهد بود. (پيشين)
بنابر تحقيقات انجمن جهاني هسته‌اي (WNA) پسمان‌هاي هسته‌اي غيرنظامي در صورتي كه بطور مؤثر و مفيد مورد حفاظت قرار گيرند ، هيچ‌گاه براي انسان و محيط ‌زيست زيانبار نخواهند بود. لازم بذکر است سوخت مصرف شده سالانه تمام راكتورهاي موجود جهان را مي‌توان درون يك ساختمان دوطبقه‌اي كه در محوطه يك زمين بسكتبال ساخته شده جاي داد. (پيشين)
خاتمي رئيس جمهوري درتاريخ 27/1/1384 طي ابلاغي به رئيس سازمان انرژي اتمي با واگذاري و دريافت خدمات مشاوره در زمينه ايمني و نظارت بر طرح تکميل واحد يكم نيروگاه اتمي بوشهر به يك شركت روسي به مبلغ 19720800 دلار و 000/000/009/6 ريال از طريق ترك تشريفات مناقصه موافقت كرد. اين موافقت در پي پيشنهاد وزراي عضو شوراي اقتصاد در خصوص دريافت خدمات مذکــور از شركت روسي “وو سيفتــي گوس اتم نادزور آو روسيا” (VO Safety Gosatomnadzor Of Russia) به نمايندگي از مؤسسه فدرال نظارت دولتي بر تأسيسات هسته اي روسيه صورت گرفت. (خبرگزاري فارس، 27/1/1384)
الگودزا كوكوسادزه مديركل انستيتو روسي مسئول براي راه‌اندازي نيروگاه بوشهر (که وظيفه اجراي توافقنامه هاي بين دولتي درباره احداث مراکز انرژي هسته‌اي در خارج از روسيه را برعهده دارد) در تاريخ 10/12/1384 مي‌گويد: كار ساخت اين نيروگاه توسط روسيه تا 80 درصد تكميل شده است و تهيه تجهيزات لازم براي انجام اين كار از جمله تجهيزات الكتريكي بالا برنده همچنان ادامه دارد. (خبرگزاري ايتارتاس، 28/2/2006)
شرکت “اتم استروي اکسپورت” (Atom Stroi Export)، شرکت روسي سازنده نيروگاه هسته‌اي بوشهر در تاريخ 28/8/2006 در بيانيه‌اي اعلام کرد: تأسيسات باز فرآوري ضايعات‌ هسته‌اي نيروگاه بوشهر نصب شده است. نصب اين تأسيسات به کمپاني اجازه مي‌دهد راه‌اندازي بخش يک نيروگاه (هسته‌اي بوشهر) را آغاز کند.
مقامات روسيه پيش از اين اعلام کرده بودند پيش‌بيني مي‌شود نيروگاه بوشهر تا پايان امسال راه‌اندازي شود. (سايت خبري آفتاب، 5/6/1385)
شركت “اتم استروي اکسپورت” در تاريخ ?/4/???? اعلام كرد: كارهاي مربوط به راه اندازي “سيستم تصفيه شيميايي آب” نيروگاه را آغاز كرده‌اند. در حال حاضر كارشناسان به تنظيم تجهيزات اين سيستم از جمله صافي‌هاي ويژه تبادل يوني مشغولند و تا پايان ماه جاري ميلادي از آن “آب شيرين” بدست خواهد آمد. در اين گزارش همچنين به آزمايشگاه شيميايي ويژه بخش تصفيه آب نيروگاه اشاره شده كه توسط كارشناسان روس ايجاد مي‌شود. متخصصان ايراني در حال گذراندن دوره ويژه آموزشي براي اداره اين سيستم هستند.
راه‌اندازي سيستم تصفيه شيميايي آب ، جزو مرحله مقدماتي مي‌باشد كه بدنبال آن كارهاي مربوط به راه‌اندازي واحد اتمي نيروگاه آغاز خواهد شد. اين سيستم يكي از اجزاي مهم هر نيروگاه اتمي است و طبق برنامه زمان‌بندي احداث نيروگاه اتمي بوشهر ، امور مربوط به راه‌اندازي آن بايد تا ???? ماه اوت 2006 ( نهم شهريورماه ????) به پايان برسد.
بر اساس توافقات بعدي بين دو کشور قرار بود اين نيروگاه در سال 2006 ميلادي به بهره برداري برسد اما روسيه اعلام كرد سال 2007 ميلادي اين نيروگاه را به مرحله بهره برداري خواهد رساند. (خبرگزاري ايرنا ، 3/4/1385)
رئيس سازمان انرژي اتمي ايران در پي اعلام موضوع تأخير در راه‌اندازي نيروگاه بوشهر، خاطر نشان كرد: ايراني‌ها مي‌توانند در صورتي كه روس‌ها از راه‌اندازي نيروگاه بوشهر ناتوان باشند، آن را به تنهايي تكميل كنند. (خبرگزاري فارس، 3/7/1385)
آنچه از صحبت هاي آقازاده در مورد عملکرد طرف روس برداشت مي گردد حاکي از گلايه‌مندي شديد وي در عدم تعهد روسيه به قولهاي داده شده مبني بر ارسال سوخت و راه‌اندازي بموقع نيروگاه بوشهر مي باشد. تا آنجا که به تهديد اعلام مي کند: اگر طرف روس توانايي اتمام پروژه را ندارد متخصصان ايراني خود اين مهم را انجام خواهند داد.
آقازاده گفت: در سفر به روسيه درباره مشاركت و تكميل نيروگاه بوشهر صحبت مي‌كنم. وي افزود: از نظر من بيش از پنج تا شش ماه از كار نيروگاه بوشهر (باقي) نمانده است. (پيشين)
وي درباره علت تأخير روسيه در تكميل نخستين نيروگاه هسته‌اي ايران در بوشهر گفت: با تغيير طراحي كه در نيروگاه بوشهر با آن مواجه بوديم، چه براي روس‌ها و چه ديگران، راه‌اندازي آن مشكل است. چرا كه آنها بايد يك سيستم غربي را به يك سيستم شرقي تبديل مي‌كردند. (پيشين)
آقازاده تصريح كرد: همچنين طرف روسي كه كار خارج از كشور را با نيروگاه بوشهر شروع كرد تدبير نيروي انساني لازم را نداشت و كشورهاي ديگر غربي با يك سوم اين نيرو مي‌توانستند كار را انجام دهند.
وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اين كه آيا ايران از ابتدا به ضعف پيمانكار روسي پي ‌نبرده بود، اعلام كرد: ما اين مسئله را مي‌دانستيم اما گزينه ديگري نداشتيم و از سوي ديگر قرارداد هم نوشته بوديم اما به نظر من بهتر بود به جاي تكميل نيروگاه (در حال احداث قبلي) ، نيروگاه جديدي مي‌ساختيم. (پيشين)
بدنبال آن، آقازاده جهت ديداري دو روزه و گفتگو با مقامات روس در تاريخ ?/7/????عازم مسكو شد. ماحصل مذاکرات مسكو، تعيين زمان راه‌اندازي نيروگاه هسته‌اي بوشهر در ماه سپتامبر سال 2007 بود.
آقازاده در اين سفر با سرگي كرينكو رئيس آژانس فدرال انرژي اتمي روسيه و ايگور ايوانف دبير شوراي امنيت ملي اين كشور ديدار و درباره روند تكميل نيروگاه هسته ‌اي بوشهر و روابط دو كشور بحث و گفت‌وگو كرد.
سعيدي معاون سازمان انرژي اتمي که آقازاده را در اين سفر همراهي مي کرد درباره نتايج ديدارهاي مقامات ايران و روسيه خاطر نشان كرد: طي توافق بين آقازاده و كرينكو، قرار شد:
الف) نيروگاه بوشهر در سپتامبر 2007 به مرحله راه‌اندازي برسد.
ب) طرف روس درباره ارسال سوخت هسته‌اي به ايران در ماه مارس 2007 (اسفند ????) اعلام آمادگي کرد. (خبرگزاري فارس، 4/7/1385)
آقاي آقازاده رئيس سازمان انرژي اتمي در گفتگويي تفصيلي با خبرگزاري فارس در تاريخ 7/7/?138گفت: اگر من در زمان انعقاد قرارداد بوشهر در رأس كار بودم، ساخت نيروگاه جديد و نه ادامه نيروگاه نيمه‌ساز را توصيه مي‌كردم زيرا اين براي روسها به مراتب راحت‌ تر و براي ما كم‌ هزينه ‌تر بود. (خبرگزاري فارس، 7/7/1385)
سؤال و جواب مربوط به بخش همکاري با روسها در نيروگاه بوشهر (در اين گفتگو) با توجه به مطالب مطرح شده و اهميت آن ، عيناً آورده مي شود.
سؤال: شما تأخير و بهانه ‌تراشي روسها در راه‌اندازي نيروگاه بوشهر را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
آقازاده: اين موضوع را از دو جهت بايد نگاه كرد يكي اينكه خود نيروگاه بوشهر با تغيير طراحي كه برايش پيش آمد ، چه براي روسها و چه براي هر كس ديگري سخت بود و چون روسها مي‌خواستند اين پروژه را بگيرند خيلي به سختي‌هاي آن توجه نداشتند ولي در اينكه بتوانند يك سيستم غربي را به يك سيستم شرقي تبديل كنند با دشواريهايي روبرو شدند كه به طور طبيعي تأخيري از اين جهت قابل قبول است.
مسئله ديگر ساختار خود

پایان نامه
Previous Entries دانلود تحقیق در مورد روسيه، اتمي، انرژي، هسته‌اي Next Entries مقاله درمورد شیخ اشراق، بررسی تطبیقی، حکمت اشراق، علوم انسانی