دانلود تحقیق در مورد تلفن همراه، عصر اطلاعات، شرکت مخابرات، استفاده از تلفن همراه

دانلود پایان نامه ارشد

اطلاعات ديجيتالي عمل کرده است (World Telecommunication Development Report :2002).
در نتيجه‏ استفاده‏ همگاني از تلفن‏هاي همراه، فضايي خلق‏ مي‏شود که در آن تمام موجودات انساني- صرفنظر از سن، جنس، زمينه‏ي فرهنگي، ثروت، درآمد يا موقعيت سلسله مراتبي- برابر خواهند بود(Puro,2002:20, 21). بنابراين تلفن همراه يک تکنولوژي با کارکردهاي فوق‏العاده‏ انسجامي است: مثلا با حذف تفاوت‏هاي ميان دختران و پسران، اين‏ تکنولوژي با ساير تکنولوژي‏ها که تفاوت‏ها را تشديد مي‏کنند (مثلا موتورسيکلت) فرق دارد (Geser,2004:6).
تاريخچه پيدايش فناوري هاي مختلف ، نشان مي دهد که بروز و ظهور هر فناوري جديد، موجي از اميدها و هراسها، فراروي بشر پديد آورده است. با اختراع تلگراف، اين اميد در دل انسانهاي نيک انديش و خيرخواه قوت گرفت که اين فناوري، به تحقق يک “جامعه جهاني” کمک خواهد کرد و بدين ترتيب، ديگر جهان شاهد جنگي نخواهد بود. پس از اختراع تلفن برخي از منابع فراوان آن و پايان يافتن انزواي اجتماعي انسانها و برقراري رابطه با نزديکاني که بدليل دوري راه از يکديگر دور افتاده اند، سخن گفتند. منتقدان نيز از اين وسيله بعنوان ابزاري مزاحم و خطرناک ياد کردند که تنها براي اموري مانند برقراري روابط عاشقانه و نامزدبازي استفاده مي شود. سال 1886 در مجله جهان الکتريکي، داستاني با عنوان “خطرات عشق سيمي” درج و در آن از عشق عنان گسيخته دختر يک تلگراف چي، به دليل دسترسي به تلگراف، ياد شده بود. به اين ترتيب تلاش شد از خطرهاي بالقوه اختراع دستگاه اخير ياد شود. با پيدايش تلويزيون در کنار استقبال گسترده مردم از اين فناوري، فيلم” قتل توسط تلويزيون” ساخته شد. با شکل گيري اينترنت اين انديشه در قشرهاي گسترده اي از مردم پديد آمد که با کمک اينترنت مي توان جامعه اي برتر ساخت. جامعه اي که پيش بيني ها در آن مثبت تر و اميدوار کننده ترند (منطقي (ب)، 1389 : 7-36).
افرادي که نسبت به گسترش فناوري‌هاي نوين در ابعاد گوناگون زندگي روزمره خوشبين‌ هستند، فرصت‌هاي جديدي را براي مشارکت اجتماعي و دموکراتيک، خلاقيت، خودابرازي، گسترش فوق العاده دانش در دسترس که از تنوع، تفاوت و بحث پشتيباني مي‌کند، پيش‌بيني مي‌کنند. تأثير بالقوه اشکال جديد فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي با همه جنبه‌هاي‌ جامعه، از خانه گرفته تا کار، از آموزش تا اوقات فراغت، از شهروندي گرفته تا مصرف‌گرايي و از سطح محلي تا جهاني در ارتباط هستند (Livingstone,2002: 12) .
سرعت و اقبال مردم نسبت به فناوري‌هاي نوين بخصوص موبايل به گونه اي است که سالهاي استقبال از تلويزيون را در نيمه قرن بيستم و سالهاي استقبال از اينترنت را در اواخر قرن بيستم در ذهن ها تداعي مي کند(Ling & Donner,2009 ). بگفته برخي محققان در زمان گذشته تلفن همراه بعنوان يک وسيله لوکس و گرانقيمت محسوب مي شده و تنها در اختيار مديران و صاحب منصبان دولتي يا بخش خصوصي قرار داشت يعني کساني که قادر به پرداخت هزينه هاي سنگين تلفن در آن دوران بوده اند (Roos,1993: 28). طي دهه هاي بعد و بواسطه توسعه فني و تکنولوژي ارتباطات ، قيمت تلفن و هزينه مکالمات به تدريج کاهش يافت و به همين نسبت اقشار ديگر جامعه نيز کم کم امکان استفاده از تلفن همراه را يافتند(موسوي، 1389: 12).
فناوري‌هاي اطلاعات و ارتباطي به‌ طورکلي و تلفن همراه به‌طور خاص، به فناوري جوانان‌ تبديل شده است. جوانان مصرف‌کنندگان عمده فناوري تلفن همراه هستند و اغلب به عنوان‌ پيشگامان اقتباس و تکامل آن محسوب شده‌اند. آنان اولين افرادي به‌شمار مي‌روند که‌ کاربردهاي موبايل همچون ارسال پيام کوتاه را به عنوان وسيله‌اي براي ارتباط اجتماعي‌ “اهلي‌ ساخته‌اند”. در نتيجه، صنعت تلفن همراه انتظار دارد که رواج طراحي‌ها و کاربردهاي جديد از قبيل اينترنت موبايلي، دوربين‌هاي عکس و تصويربرداري و ام.پي.تري پليرهاي از پيش‌ تعبيه شده و نيز راديوها در موبايل، براساس ترجيحات جوانان تعين يابد. بخش عمده‌اي از کاربردهاي تلفن همراه، کارکردي يا عملي است و جوانان از تلفن‌هاي همراه خود براي‌ تماس‌هاي تلفني و ارسال پيام کوتاه به عنوان ابزاري اصلي براي مديريت ملاقات‌ها و فعاليت‌هاي روزمره‌شان استفاده مي‌کنند (Thulin and Vilhelmson,2007: 240) .
در اين مورد که مجموعه هاي دستي تلفن را مي توان به درجه قابل توجهي جايگزين کامپيوترهاي ثابت يا لپ تاپهاي تلفن همراه نمود، توافق گسترده اي وجود دارد چرا که آنها در اين دوره به دستگاه هاي چند رسانه اي با قابليت حمل و نقل صوتي، پيام هاي متني، عکس، موسيقي، برنامه هاي نرم افزاري و هر چيز ديگري با کد فرمت هاي ديجيتال تبديل شده اند (Geser,2004:5). علاوه براين، اين ويژگيهاي چندرسانه اي ترکيب شده اند با کاهش قابل توجهي در اندازه، وزن، نيازهاي انرژي و قيمت خريد، وهمچنين کاربرد بسيارساده، رابط کاربري دوستانه، که کار با دستگاه را براي کودکان، افراد بيسواد و يا معلول و ديگر جمعيتهاي حاشيه اي فراهم مي کند (Roos,1993:28) .
تلفن همراه، به مثابه عصاره فن‌آوري‌هاي جهان امروز، امکانات مختلفي را در خود گردآورده‌ است، امکاناتي مانند: سرويس پيامک، سرويس چند رسانه‌اي، دريافت اطلاعات و اخبار مورد نياز، ضبط مکالمات، ضبط و پخش ام‌پي‌تري‌پلير، استفاده‌از برنامه‌هاي آموزشي، ساعت، تقويم، دريافت برنامه‌هاي تلويزيوني، انواع سرگرمي‌ها و بازي‌ها، پرداخت قبض‌هاي بانکي، تجارت، اتصال به اينترنت، جست‌وجو در صفحات وب و نظاير آنها، از امکاناتي است که کاربران تلفن‌ همراه مي‌توانند از آن استفاده کنند. بنابراين مي‌توان از تلفن همراه با عناوين بهره‌مندي از خدمات‌ دولت الکترونيکي همراه، خدمات همراه، اخبار همراه، سرگرمي همراه، آموزگار همراه، تجارت‌ همراه، تلويزيون همراه، دفتر همراه، پست همراه و مانند آن ياد کرد (منطقي (الف)، 1389: 96).
دگرگوني هاي عمده اي که فناوريهاي نوين از جمله تلفن همراه ، در زيست اجتماعي ما برجاي مي گذارند امري پذيرفته شده است؛ رواج اين فناوريها بسياري از نظريه پردازان را واداشته تا سخن از عصر جديدي در حيات بشري به جاي آورند:عصر اطلاعات و ارتباطات. تلفن همراه در کنار اينترنت از اصليترين نشانه هاي اين عصر هستند (ذکايي،1388: 120).
اگر قبول کنيم که هر نسلي از فناوريها يک نقطه اوج دارد، پيامک را نيز مي توان نقطه اوج نسل پيام رساني متني دانست که به مرور جاي خود را ميان کاربران باز کرد و زبان جديدي نيز مخصوص آن ايجاد شد (شريفي،1389:2).
پيامک ياSMS را مي توان بعنوان تحولي تازه در ابزارهاي اطلاع رساني به شمار آورد، که با توجه به ويژگي اين سيستم از جمله سرعت انتقال، تنوع مطالب و ارزان بودن آن، مي تواند براحتي در اختيار مخاطبان قرار گيرد. مخاطباني که پيامک برايشان تا حد بسيار زيادي مهم و با ارزش مي باشد؛ چراکه آنها به تلفن همراه خود به عنوان بخشي از هويت خويش مينگرند. وسيله اي شخصي و خصوصي که به جوانان براي تحرك و برقراري ارتباط همزمان، احساس استقلال مي دهد و دليل ديگر نيز دسترسي زو رس به دوستان و مخفي کاري بيشتر آنان است (مقصودي و عرب، 1386: 202).
آنچه که قابل ترديد نيست اهيمت روزافزون کاربرد اين پديده است. بطوري که در ماه آگوست سال 2000 ميلادي ، 8 ميليارد پيامک در جهان ارسال شده است. جالب است بدانيم که آمريکا عليرغم پيشرفتهاي شگرف ارتباطي خود، از کشورهاي پيشرو در استفاده از سرويس پيام کوتاه نيست، حال آنکه اکنون چين بزرگترين بهره گيرنده از اين سرويس در جهان به شمار مي رود و تعداد دارندگان تلفن همراه در چين در سال 2003 ، 244 ميليون نفر اعلام شده است. کارپ نيز اظهار داشته است که ظاهراً بيشترين ميزان گرايش به استفاده از پيام کوتاه در ميان جوانان چيني و هنگ کنگي است. بطوريکه در سال 2002، هنگ کنگ مقام اول جهان را در استفاده از پيام کوتاه به خود اختصاص داد و در ماه مارس 2004، 77 ميليون پيام کوتاه فقط در هنگ کنگ با جمعيتي در حدود 7 ميليون نفر ارسال شد (محمودي بختياري، 1388: 172).
چندي پيش وب‌سايت گفت‌وگوي موبايل از کاربرانش براي شرکت در نظرسنجي‌اي دعوت کرد تا با شرکت در آن، نظرات خود را در مورد پرکاربردترين قابليت‌هاي تلفن همراه بعد از برقراري تماس تلفني بيان کنند. نتايج به دست آمده نشان داد ارسال پيام کوتاه بيشترين درصد آرا را به‌خود اختصاص داده و با کسب حدود يک‌چهارم آرا در صدر امکانات تلفن همراه جاي گرفته است. اتحاديه بين المللي مخابرات در امار اعلام شده خود گفت: در مجموع، يک تريليون و هشتصد ميليارد پيامک در سال 2007 ارسال شد . در سال 2010، تعداد پيامک هاي ارسال شده به شش تريليون و صد ميليارد مورد رسيد و در سال 2011 اين رقم به حدود 6/1هزار ميليارد پيام متني رسيد ؛ يعني 192هزار پيام در هر ثانيه! آمارها نشان مي‌دهد که قابليت برقراري ارتباط متني براي کاربران ايراني نيز از گزينه‌هاي ديگر، اهميت بيشتري دارد. قابليت دريافت و ارسال پيام کوتاه با کسب حدود 23درصد از آرا توانست رتبه اول را در ميان قابليت‌هاي تلفن همراه به‌خود اختصاص دهد. (پايگاه خبري همشهري آنلاين).
بر اساس گزارش موسسه تحقيقاتى ABI ميزان درآمد جهانى پيامک در سال ???? به بيش از ???ميليارد دلار ميرسد. مشترکان تلفن همراه در ايران جزء بالاترين آمار استفاده از سرويس پيامک هستند. کاربرد پيامک در ايران با اغلب کشورهاى توسعه يافته متفاوت است. با وجود اين که مدت زيادى از تولد پديده پيامک در ايران وحتى جهان نمى گذرد، اين سرويس مخابراتى بسيار بيش از تصور مورد استفاده قرار گرفته و تبديل به پديده اى با آثار اجتماعى و سياسى نيز شده است. پيام کوتاه تلفن همراه در کشور ما کاربرد يک رسانه زيرزمينى مخصوصا در حوزه سياسى را پيدا کرده است. آمار ?? ميليونى ارسال پيام کوتاه در يک روز، کشور ما را در بين کشورهايى که بيشترين آمار استفاده از پيامک را دارند، قرار ميدهد. با توجه به آمار شرکت مخابرات ايران مبنى بر اينکه هرمشترک اپراتور اول بطور متوسط ماهانه ?? پيامک ارسال مى کند، خاطرنشان کرد: در کشور انگلستان که محل تولد پيامک است، روزانه پنج ميليون و ???هزار پيامک ارسال مى شود که اين آمار ما را بالاتر از اين کشور قرار مى دهد (پيشين).
طبق آخرين آمار اعلام شده، مشترکان همراه اول طي ?? ساعت (از ساعت ?? صبح روز ?? اسفند ?? تا ?? صبح يکم فروردين ماه ??) با تبادل دو ميليارد و???ميليون و ??? هزار و ??? پيامک، به استقبال سال جديد رفتند. اين در حالي است که در نوروز گذشته، در همين بازه زماني، کمي بيش از يک ميليارد پيامک رد و بدل شده بود. همچنين همراه اولي ها در بازه زماني ?? ساعته (??صبح ?? اسفند?? تا ساعت ?? شب ?? اسفند) دو ميليارد و ?? ميليون و ??? هزار و ??? پيامک مبادله کردند (پايگاه خبري تابناک). شركت ارتباطات سيار اعلام كرده است مشتركين همراه اول با ارسال بيش از 800 ميليون پيامك طي 36 ساعت، عيدسعيد فطر را تبريك گفتند. همراه اولي‌ها طي 36 ساعت (از ساعت 12 روز شنبه 28 مرداد تا ساعت 24 روز يكشنبه 29 مردادماه)، با ارسال 803 ميليون و 195 هزار و چهار پيامك، عيدفطر را تبريك گفتند (پايگاه خبري آفتاب نيوز).
پيامک ويژگي هاي مشترکي با ديگر مکالماتي که از طريق ارتباطات الکترونيکي مانند ارتباطات اينترنتي، ويدئو کنفرانس ها، تابلوهاي تبليغاتي الکترونيکي و ايميل انجام مي شود دارد، زيرا تمامي آنها با محدوديت صفحه نمايش و محدوديت قابليت هاي نرم افزاري مواجهند. به گفته کيسلر و اسپرول فشرده سازي متني در همه اين نوع ارتباطات وجود دارد، زيرا سرعت انتقال در تمامي آنها فاکتور مهمي است (مانند گفتار) و همگي متن بنياد و غير همزمان هستند (مانند نوشتار) يعني ارسال و دريافت پيامک دقيقا بطور همزمان اتفاق نمي افتد. البته اين ويژگي علاوه بر اينکه قدرت کنترل عکس العمل را در کاربران افزايش مي دهد (Hudson,1996:113) ، بنا به نظر اروين

پایان نامه
Previous Entries دانلود تحقیق در مورد تلفن همراه، استفاده از تلفن همراه، اوقات فراغت، اخلاق پژوهش Next Entries دانلود تحقیق در مورد تلفن همراه، مواد مخدر، نهاد خانواده، فرهنگ جوانان