تحقیق رایگان درمورد محدودیت ها، امام حسین، امام حسین (ع)

دانلود پایان نامه ارشد

وراهکار «غیاب» روی داده است. اینکه در متون داستانی که بر اساس تاریخ نوشته می شود، شخصیت هایی که در تاریخ، مهم نبودند، مهم تر و محوری تر می شوند، در حوزه های ادبیات نمایشی و رمان، فیلم و سینما نیز سابقه دارد. مانند رمان بینوایان که ژان وارژان و کوزتی، تصویری از انقلاب فرانسه را ترسیم می کند و یا فیلم مردی برای تمام فصول، وضعیت دوران کرامول را در تاریخ انگلیس نشان می دهد.
وقتی روایت مسلطی وجود دارد که در آن روایت، حق و باطل و خیر و شر تفکیک شده اند، ممکن است روایت دیگری به میدان بیاید و بگوید ورای تقسیم بندی، ملاک ارزشی و ارزش گذاری متفاوت است. در همه این چرخش ها، نگاه به سمت یک رویداد و واقعه تاریخی به صورت خاص وجود دارد از این جهت که معنا یا مضمون یا ارزش های خاصی را آشکار کند و باعث باورپذیری، جذابیت و تأثیرگذاری داستان بشود. با این تکنیک در فیلم های تاریخی، شخصیت هایی را پی گیری می کنیم که تاریخ همراه با آنها تجربه می شود. تجربه ای متفاوت از تاریخ که ماندگار است و شخصیت های آن مثل اسطوره هایی با همان ارزش ها در ذهن مردم باقی می مانند. روایت های کلیله و دمنه و شکل هایی از هزار و یک شب، در سنت و ادبیات گذشته ی ما نیز از این منظر قابل بررسی می باشند. بنابراین وقتی جامعه ای به داستان هایی دست می یابد که آنها تا حدی می تواند تبلور دوره ای از ارزش های آن عصر باشد، سابقه ای دیرینه دارد. از این جهت می توان توصیه کرد شخصیت هایی جز شخصیت های تاریخی که معمولاً با آنها سرو کار داریم، تاریخ با آنها تجربه شود؛ چون این امر کمک می کند تا تاریخ با تمام کشمکش هایش، ماندگار و حتی مردمی تر شود. به شرطی که شخصیتی انتخاب شود که بتواند محمل آن دوره تاریخ قرار بگیرد. از این رو برای غلبه بر محدودیت ها باید به سراغ شخصیت های خاصی برویم تا محدودیت ها، آشکار به چشم نیایند. پس هم انتخاب شخصیت حاشیه ای -در جذاب بودن و قناع نیازهای مخاطب- مهم است و هم پرداخت آن.
بنابراین اغلب مواقع تجلی معصوم در مستوری معصوم است. در به کنایه برگزارکردن و نشان ندادن. این فهم و هنر درفیلمروز واقعهبه وضوح دیده می شود. روایت این فیلم بر مبنای غیاب و طفره رفتن از نمایشِ حضور گذاشته شده. همین است که فیلمروز واقعه بیشتر عاشورا را تصویر می‌کند تا فیلمروز رستاخیز. درست است که در فیلم روز رستاخیز، داستان به ظاهر از حاشیه به متن می آید، اما در واقع داستان حاشیه ای محور قرار نمی گیرد و نقش بُکیر در حد یک راوی متوقف می شود. به همین دلیل علاقه ی بكير به خواهر پيك امام حسين عليه السلام، ماجراي آن زن مسيحي كه به ظاهر لال بود، شخصيت ابن زياد و حضرت مسلم عليه السلام، ماجراي آب آوردن حضرت عباس عليه السلام و شهادت ایشان، رابطه حضرت زينب سلام الله علیها و امام حسين عليه السلام، ماجرای شب عاشورا، نبرد سپاه خير و شر، شهادت حضرت علي اصغر عليه السلام و … به شکل نا تمام و ناقص تصوير مي شود و در ساختار داستان نمی گنجد.
ناگفته پیداست که در الگوی «غیاب»، شخصیت و قهرمانی مستقل از زندگی معصوم (ع) و شخصیت های قدسی معرفی نمی شود، بلکه تکیه ی قهرمان به زندگی ایشان است. بنابراین اگر با بکارگیری عنصر «غیاب» در شخصیت حاشیه ای تاریخ، تحولی یا رشدی صورت می گیرد، به خاطر گره خوردن داستان زندگی او با زندگی شخصیت های قدسی است. مانند فیلم روز واقعه که داستان حاشیه ای در راستای حادثه ی کربلا و امام حسین (ع) پیش می رود. داستانِ مرد نصرانیِ تازه مسلمان شده، به واسطه ی صدایی که او را تا کربلا می کشاند، به تاریخ گره می خورد و باعث باورپذیری، جذابیت، تأثیرگذاری و مهم تر از همه، نمایش عظمت امام بدون نشان دادن ایشان می شود.درروز واقعهبدون اینکه امام حسین (ع) نشان داده شود، با غیبت فیزیکی امام، حضور حقیقی و معنوی ایشان احساس می شود و تمام حرکت و جستجوی فیلم به انگیزه همین غیاب انجام می شود. روز واقعه به نوعی یک پیش واقع محسوب می شود، یعنی داستانی که وابسته به واقعه ی اصلی است و در ادامه ی سیر خود به واقعه می انجامد. این فیلم با آنکه مبارزات عاشورایی را نشان نمی‌دهد، اما دقیقا دست بر نقطه تراژیک ابژه‌ی روز عاشورا و کربلا گذاشته است که با نشان ندادن و به غیاب راندن معصوم، جلوه ای متعالی از ایشان به جا می گذارد . به گونه ای که با خیالی بودن داستان آن، هیچ کارشناس و منتقدی درباره ی تحریف تاریخی آن سخن به میان نیاورده است.
با این کار علاوه بر برطرف شدن محدودیت هایی که در بخش های قبلی بیان شد، باعث باورپذیری، تأثیرگذاری و جذابیت داستان می شود و روایتِ داستان های مختلف، امکان پذیر می شود. در این تکنیک، هر چقدر داستان فرعی موازی با جریان اصلی قصه و موقعیت تاریخی، منسجم تر به پیش برود، فیلم قوی تر و محکم تر خواهد گردید.

3ـ12ـ2 غیاب و بازنمایی رویداد واحد از زندگی معصوم

پایان نامه
Previous Entries تحقیق رایگان درمورد شخصیت پردازی، عناصر داستان، زیبایی شناختی Next Entries مدل کسب و کار، بهداشت و سلامت، حقوق انسان