تحقیق رایگان درباره فرهنگ و تمدن، آموزش علوم، دندانپزشک، گسترش زبان

دانلود پایان نامه ارشد

40 زبان زنده دنيا از ديگر اقدامات در اين زمينه است. راه اندازي اتحاديه راديو و تلويزيون هاي طلاب جامعة المصطفي العالميه نيز از نتايج توانمندي ها و فعاليت هاي فرهنگي المصطفي مي باشد. جامعة المصطفي العالميه با در پيش گرفتن راهبرد قرآن محوري، افزون بر راه اندازي رشته هاي گوناگون آموزشي و پژوهش هاي قرآني فراوان، توانسته است بيش از 2000 نفر از دانش پژوهان و فرزندانشان را به جمع حافظان قرآن كريم بيفزايد.(سايت موسسه جامعه المصطفي العالميه(/miu.ac.ir www.).
دانشگاه بين المللي آل البيت(جامعه آل البيت العالميه): نخستين وتنها دانشگاه عربي ايران است که در سال 1379 در شهر قم تاسيس شد. هذف از تاسيس اين دانشگاه ارائه و اجراي الگوي آموزش علوم اسلامي با روش و شيوه نوين، همراه با غني سازي نظام آموزشي حوزه و تطبيق آن با نيازهاي روز در زمينه هاي گوناگون علوم اسلامي و نيز تقويت بنيادهاي علمي دانش پژو هان اسلامي از سرتاسر جهان بيان شده است. از اهداف مهم اين دانشگاه گسترش دايره مليتي دانشجويان و بسط علوم اسلامي در سرتاسر جهان است. اين دانشگاه از سي کشور جهان پذيرش دانشجو داشته است مطابق آمار سايت اين دانشگاه از بدو تاسيس تاکنون 1050 نفر دانشجو داشته است.( سايت دانشگاه)
– دانشگاه آل البيت: مركز جهانى اطلاع رسانى آل البيت (عليهم السلام) مفتخر است که به يارى خداوند سبحان ودر ظل توجهات حضرت بقيه الله الاعظم (ارواحنا له الفداء) جهت تبليغ دين مبين اسلام واعتلاى روز افزون دين محمدى (صلى الله عليه وآله وسلم) ميان آحاد مردم درجاي جاى اين جهان پهناور با مراجع عظام تقليد ارتباط برقرارنمايد و پاسخگوى سؤالات شرعى واعتقادى آنها باشد. اين دستاورد بزرگ زير نظر دفتر حضرت آيت الله العظمى حاج سيد على حسينى سيستانى(دام ظله العالى) و به اشراف حضرت حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد جواد شهرستانى(دام عزه) در بهار سال 1377 هـ.ش مصادف باعيد سعيد غدير افتتاح گرديد. اين مركز زمينه ساز خدمات منحصر به فرد وگرانقدرى به تمامى شيفتگان ودلسوختگان اهل بيت عصمت وطهارت (عليهم السلام) در گستره گيتى به شرح ذيل مى باشد. 1- راه اندازي پايگاه بزرگ اطلاع رساني به نام شيعه 2- راه اندازي پايگاه تخصصي قرآن کريم 3- راه اندازي پايگاه اينترنتي در داخل و خارج از کشور4- فعاليتهاي فرهنگي و…
-مرکز آموزش اهل بيت: مركز آموزش عالي اهل بيت (ع) مؤسسه اي است آموزشي ، غير دولتي كه توسط مجمع جهاني اهل بيت (ع) در سال 1378 تأسيس گرديده و به جذب ، پذيرش و آموزش دانشجويان خارجي اهتمام مي ورزد. اساسنامه اين مركز در سال 1380به تصويب شوراي گسترش آموزش عالي رسيد و اكنون باتاكيد جدي بر اصالت علوم اهل بيت”عليهم السلام” و با مجوز رسمي وزارت علوم,تحقيقات و فناوري فعاليت خود را آغاز كرده است.
-اهداف :مهمترين اهداف تأسيس مركز آموزش عالي اهل بيت (ع) را مي توان به شرح ذيل نام برد :
1-تربيت نيروهاي متخصص و مدرسان مجرب جهت معرفي ، ترويج و تدريس فرهنگ تشيع در دانشگاههاي جهان 2-هدايت مطالعات و پژوهشهاي علمي در باره علوم و معارف اهل بيت (عليهم السلام)
3-كمك به احياء و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامي و ميراث تشيع
4-كمك به ارتقاع سطح فرهنگ و دانش جامعه درزمينه نشر علوم و تعاليم اهل بيت (ع) درابعاد مختلف فقهي, كلامي, فلسفي, اجتماعي, سياسي, اقتصادي,حقوقي, تربيتي,تاريخي و …
5-آموزش علوم اسلامي در زمينههاي مختلف علوم قرآني و حديث, فقهي و اصولي,كلامي(عقايد) و فلسفه, اقتصادي, تربيتي, تاريخ فرهنگ و تمدن اسلامي بر اساس سيره علمي و عملي اهل بيت (ع).
-فعاليت مرکز : مركز آموزش عالي اهل بيت”عليهم السلام” علاوه بر آنکه در حال حاضر در مقطع كارشناسي ارشد رشته هاي تاريخ تشيع ، حقوق خصوصي ، حقوق جزا و جرمشناسي ، کلام اسلامي و عرفان اسلامي با مجوز شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم, تحقيقات و فناوري اقدام به پذيرش دانشجوي غير ايراني نموده است.كليات طرح جامع آموزشي دانشگاه اهل بيت”عليهم السلام” با حداقل سه دانشكده در مقاطع تحصيلي كارشناسي ارشد و دكتري به تصويب رسيده است .
فعاليت هاي مراکز آموزشي بانوان: در زمينه آموزش بانوان غير ايراني نيز بايد به فعاليتاي دو نهاد اشاره کرد “جامعه الزهرا” در قم و مدرسه علميه نرجس در مشهد مقدس.
جامعة‌الزهراء (س) با عنوان مؤسسه‏ اي براي تحصيل علوم ديني بانوان در سال ???? با حكم حضرت امام قدس سره تأسيس گرديد. اعضاي هيئت مؤسس عبارت بودند از حضرات آيات و حجج اسلام: مشكيني، جنّتي، موسوي اردبيلي، فاضل لنكراني، محمدعلي شرعي، محمدرضا توسّلي و حسن صانعي.
هيئت مؤسس محترم در دوران مسئوليت خود كه تا سال ???? ادامه داشت بالاترين ركن دستگاه جامعةالزهراء (س) بود و در رده‏هاي پايينتر به ترتيب: 1) هيئت مديره 2) مديريت 3) معاونتها و مديران واحدها قرار داشتند. مقام معظم رهبري در سال ???? و در پي استعفاي هيئت مؤسس محترم، مسئوليت جامعةالزهراء (س) را به هيئت مديره سابق به انضمام مدير حوزه علميه قم و دو تن از علما به نمايندگي از سوي شوراي عالي حوزه با عنوان جديد “هيئت امناء” سپردند.
اهداف و وظايف: تحصيل علوم ديني بانوان، سابقه اي طولاني دارد و تاريخ افتخار آفرين شيعه نام زنان فاضله و مجتهده متعددي را در خود ثبت کرده است. از آنجا که نقش زن در صلاح و فساد جامعه تعيين کننده است و به فرمايش امام خميني قدس سره آنها نيمي از جامعه و مربي نيم ديگرند. هرچه بيشتر به اهداف آفرينش و معارف اسلامي و اخلاقي انساني آشنا شوند آثار آن در جامعه نمايان‌تر خواهد شد. جامعه الزهراء سلام‌الله عليها يکي از مناسب ترين بسترهاي کمال جويي و آرمان‌خواهي براي خواهراني است که هم تشنة معارف ناب قرآن و عترت‌اند و هم شوق خدمت به اسلام و مکتب و همنوعان را دارند. اکنون جامعة الزهرا، طي گذشت بيش از بيست و پنج سال از فعاليت آموزشي و پژوهشي، توانسته است خواهران بسياري را در زمينه‌هاي علوم اسلامي تربيت نمايد. معاونت بين الملل جامعه الزهرا براي ساماندهي بانوان غير ايراني در سال 1366 آغاز بکار کرد. بر اين اساس دانشجويان مي توانند دوره هاي تمهيدي و عمومي را سپري کنند و سپس در دوره هاي شيعه شناسي و اخلاق اسلامي ادامه تحصيل دهند تاکنون 16000 دانشجو از اين مرکز فارغ التحصيل شده اند که صدها نفر از 40 کشور دنيا، بانوان غير ايراني اين مرکز بوده اند. .(سايت موسسه-1392)
-مدرسه علميه نرجس: اين مدرسه در سال 1345 تاسيس شد اما بيشترين فعاليت آن مربوط به سالهاي پس از انقلاب مي باشد. اين مرکز در زمينه مبلغ و مدرس و محقق و پژوهشگر، اعم از ايراني و غير ايراني به فعاليت مي پردازد. اين موسسه چندين شعبه در مشهد و شهر هاي ديگر دارد از سال 1367 بخش بين الملل اين موسسه زمينه جذب بانوان غيرايراني را فعال نموده و تاکنون نسبت به تربيت بيش از 1000نفر از 40 کشور جهان اقدام نموده است.(سايت موسسه-1392)
-سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي: اين موسسه در سال 1374 تاسيس شد اين سازمان از ادغام موسسات فعال در امور فرهنگي خارج از کشور ايجاد شد و هدف اصلي آن اعمال سياستها و برنامه هاي واحد و منسجم و ساماندهي فعاليتهاي فرهنگي در خارج از کشور اعلام شده است. مهمترين اهداف اين سازمان عبارتست از:
ايجاد و گسترش شناخت، علاقه و باور نسبت به اسلام ناب، انقلاب اسلامي، مزيت‌هاي جمهوري اسلامي ايران و فرهنگ و تمدن اسلامي – ايراني در جوامع ديگر به منظور گسترش پرتوِ اسلام و تحکيم همگرايي و پيوندهاي اسلامي، ديني و معنوي.
آشنا سازي، علاقه مند سازي و ايجاد باور نسبت به اسلام ناب، انقلاب اسلامي، مزيت هاي جمهوري اسلامي ايران، فرهنگ و تمدن اسلامي – ايراني .
مديريت و راهبري ِروابط فرهنگي بين المللي و سياستگزاري، هماهنگي، هدايت، حمايت و نظارت برفعاليت هاي فرهنگي – تبليغي جمهوري اسلامي ايران درخارج از کشور به منظور تحقق اهداف نظام در اين روابط .
– معاونت بين الملل: معاونت بين الملل عهده‌دار هدايت و هماهنگي فعاليت‌هاي فرهنگي خارج از كشور است و در قالب پنج اداره كل فعاليت مي نمايد كه در چارچوب نمايندگي ها و رايزني‌هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از كشور كه هم اكنون در 67 كشور جهان مستقر هستند پيگيري مي گردد. اقدامات اين نمايندگي‌ها شامل انجام كليه فعاليتهاي فرهنگي مصوب و رصد اخبار و تحولات فرهنگي كشور محل ماموريت و انعكاس به مركز ، برگزاري هفته‌هاي فرهنگي،‌ برپايي نمايشگاه‌هاي هنري، برگزاري هفته‌هاي فيلم، برپايي نمايشگاه‌هاي قرآني، همايش‌ها و كنفرانس‌هاي تخصصي فرهنگي و ديني، انعكاس دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران، فراهم‌آوردن زمينه‌هاي ارتباطي ميان دانشگاهيان، ‌علماي ديني و هنرمندان اقصي نقاط جهان، موضوعات مرتبط با ايرانيان خارج از كشور ، گسترش زبان و ادبيات فارسي گفتگو و تعامل با اديان و مذاهب مختلف و… است. اين فعاليت‌ها در مجموعه پنج اداره كل آسيا و اقيانوسيه، آفريقا و عربي، اروپا و آمريكا ، سازمانهاي بين‌المللي و مركز بين المللي تبليغ و در چارچوب موافقتنامه‌هاي فرهنگي ميان ايران با كشورها و سازمانهاي بين‌المللي مختلف انجام مي‌گيرد. اين ادارات كل با بهره‌گيري از نيروهاي با تجربه و آشنا به فرهنگ ملل مختلف جهان وظيفه تحليل، ارزيابي و نظارت بر عملكرد نمايندگي‌هاي فرهنگي را نيز برعهده دارند . (احمدي:179:1390)
همچنين موسسات ديگري که در بخشهاي بين الملل و در ارتباط با حمايتهاي فرهنگي شيعيان جهان فعاليت مي نمايند عبارتند از : مجمع جهاني تقريب بين مذاهب- مجمع جهاني اهل بيت- ستاد بازسازي عتبات عاليات – موسسه شيعه شناسي- مجمع جهاني شيعه شناسي- مرکز آموزش تخصصي شيعه شناسي- موسسه کتاب شناسي شيعه-موسسه آل بيت- مرکز جهاني نشر فرهنگ و معارف اسلامي مبلغ- مرکز جهاني اطلاع رساني آل البيت- مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي نور- پايگاههاي خبري مرتبط با تشيع – شبکه هاي اطلاع رساني شيعه و… همچنين در راستاي فعاليتهاي فرهنگي خارج از کشور اعزام مبلغين به مناطق شيعي از جمله فعاليتهايي است که توسط جمهوري اسلامي ايران در سراسر جهان اجرا مي گردد.
4-14-2-حوزه بهداشت و درمان: سازمانها و نهادهاي مرتبط با حوزه بهداشت و درمان در امور بين الملل شامل جمعيت هلال احمر، جهاد سازندگي و کميته امداد امام خميني مي باشند که در زمينه درمان و تاسيس زير ساختها در کشور هاي مختلف فعال مي باشند.
جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران با ?? بيمارستان و مرکز درماني در ?? کشور جهان به ارائه خدمات مي‌پردازد.
– کشور افغانستان: احداث داروخانه، بيمارستان و پلي‌کلينيک زرنج به طور متوسط روزانه ?? تا ??? بيمار به واحدهاي پزشکي عمومي و تقريبا ماهانه ???? نفر به مراکز آزمايشگاهي و داروخانه‌هاي جمعيت مراجعه مي‌نمايند.
– کشور ساحل عاج: ايجاد پلي‌کلينيک در منطقه محروم و فقيرنشين ابيجان و استفاده مردم محروم اين سرزمين از خدمات انسان دوستانه جمعيت هلال احمر
– مجمع الجزاير کومور: راه اندازي و تجهيز بخش‌هاي مختلف آزمايشگاهي، دندانپزشکي و ايجاد مراکز درماني به جهت ارائه خدمات تخصصي و سرپايي
-کشور امارات: احداث بيمارستان ايراني دبي در منطقه جميرا، اين بيمارستان داراي تيم جراحي تخصصي و فوق تخصصي مي‌باشد. کشور غنا: ايجاد کلينيک تخصصي جهت ارائه خدمات در خصوص درمان بيماري مالاريا کشور لبنان: احداث بيمارستان شهيد راغب حرب، اين بيمارستان بزرگترين مرکز درماني منطقه جنوب لبنان و داراي ??? تخت و ?? تخصص درماني مي‌باشد.
-کشور مالي: ايجاد پلي‌کلينيک در شهر جيکورو نيپارا که داراي بخش‌هاي پزشکي عمومي و تخصصي آزمايشگاه، اورولوژي، دندانپزشکي، زنان و راديولوژي مي‌باشد.
ساير کشورهايي که جمعيت هلال احمر ايران در آنها اقدام به ارائه خدمات کمک‌رساني و بشردوستانه نموده‌است مي‌توان به تونس، ليبي، يمن، سوريه، عراق، کنگو، سودان، کنيا، زيمباوه، نيکاراگوئه، بوليوي، سريلانکا و اندونزي اشاره نمود.
4-14-3-فعاليتهاي کميته امداد امام خميني درخارج از کشور:
كل خانوارهاي

پایان نامه
Previous Entries تحقیق رایگان درباره دانش پژوه، جهان اسلام، افغانستان، سعادت و کمال Next Entries تحقیق رایگان درباره شبکه العالم، ورزش بانوان، زنان مسلمان، صاحب نظران