تحقیق رایگان با موضوع محصولات زراعی، محیط زیست، بین النهرین

دانلود پایان نامه ارشد

سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی این شهرستان 64395هکتار با میزان تولیدی معادل 1016389تن می باشد که 61.6 درصد به به سطح زیر کشت محصولات زراعی و مابقی به کشت کحصولات باغی اختصاص دارد.
از عمده محصولات زراعی این شهرستان می توان به غلات، سبزیجات سیب زمینی و گوجه فرنگی از بیشترین سطح زیر کشت برخوردار بوده اند و این شهرستان یکی از مناطق مستعد تولید سیب زمینی در استان شناخته شده است به طوریکه تولید سیب زمینی سیب زمینی و پیاز در منطقه درقالب طرح استمرار یکی از راهکارهای دولت برای تأمین این محصولات در زمان کمبود آنها در کشور است.همچنین در بین محصولات جالیزی خیار بالاترین سطح زیر کشت را دارد.
میزان تولیدات محصولات باغی شهرستان جیرفت 172131تن می باشد و با سهمی معادل 12.37درصد از کل تولیدات باغی استان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، بیشتریت تولیدات باغی این شهرستان به مرکبات و خرما اختصاص دارد، شهرستان جیرفت در زمینه تولید محصول، در تولید مرکبات با 17.72درصد سهم رتبه دوم و در تولید خرما با 8.54 درصد سهم جایگاه چهارم استان را به خود اختصاص داده است
3-12-1-2- منابع طبیعی
در سال 1390 پارک ها و ذخیره گاه های جنگلی شهرستان جیرفت 353 هکتار می باشد که 300 هکتار مربوط به پارک های جنگلی و مابقی ذخیره گاه های جنگلی می باشد0
مساحت جنگل های مصنوعی شهرستان 510 هکتار می باشد و در مجموع جمع عرصه های جنگلی شهرستان 863 هکتار می باشد0در حال حاضر مساحت مراتع شهرستان جیرفت 425590.22 میلیون هکتار می باشد0دام و بهره برداری بی واسطه از منابع مرتعی و سایر منابع محیطی در دسترس ، مبنای اصلی اقتصاد ومعیشت عشایر است که نقش تعیین کننده ای در این شیوه زندگی و نیز فعالیت های اقتصادی و اجتماعی آن ایفا می کند0
جریان کوچ بارزترین ویژگی زندگی عشایر است براساس آخرین سرشماری عشایری در سال 1387 جمعیت معادل 2705 خانوار در قالب 19 ایل و سه طایفه مستقل با 350000 رأس دام در سراسر شهرستان پراکنده اند0
3-12-1-3- بخش منابع آب
آب این شهرستان از طریق 1490 حلقه چاه عمیق و4650 چاه نیمه عمیق و 450 رشته قنات و 787دهنه چشمه تأمین می شود. میزان تخلیه سالیانه چاه های عمیق 743.872میلیون متر مکعب و میزان تخلیه سالیانه چاه های نیمه عمیق 417.389 میلیون متر مکعب می باشد همچنین میزان تخلیه سالیانه قنات ها 77.389 میلیون متر مکعب و میزان تخلیه چشمه ها 55.97 میلیون متر مکعب گزارش شده است. قابل ذکر است این شهرستان در خوزه آبرز جازموریان قرار گرفته است.
مهمترین سدهای مخزنی شهرستان سد مخزنی جیرفت می باشد این سد با اهداف تأمین آب کشاورزی و برق احداث گردیده استو ظرفیت نیروگاه آن 28 مگاوات می باشد. اهداف احداث این سد، بهبود آبیاری 11000 هکتار از اراضی پایین دست و توسعه اراضی جدید به وسعت 2.7 هزار هکتار می باشد.
این سد در محل تنگ نراب بر روی رودخانه هلیل احداث گردیده است.حجم آب تنظیم شده 332 میلیون متر مکعب و ظرفیت آبگیری 130.3 میلیون متر مکعب می باشد.شهرستان جیرفت دارای یک سد انحرافی تنظیمی می باشد که آبیاری 6700 هکتار اراضی پایین دست را تأمین می کند.
3-12-1-4- بخش صنعت و معدن
در راستای تحقق اهداف چشم انداز بلند مدت توسعه استان و جهت گیری های آمایش سرزمین ، توسعه صنعت و معدن به عنوان مهمترین مأموریت و وظیفه اصلی استان تعریف گردیده است. در شهرستان جیرفت ذخئر غنی مواد معدنی فلزی و غیر فلزی از قبیل معادن مس، کرومیت، مرمریت، طلا، تراورتن، آهن ، منیزیت و انواع معادن سنگ های ساختمانی در این شهرستان وجود دارد که بخشی از آنها فعال و بخش دیگری نیاز به فعال شدن دارد.
همچنین این شهرستان را می توان جزء قطبهای مهم تولید محصولات کشاورزی دانست که تأمین کنندهمواد اولیه صنایع تبدیلی کشاورزی می باشد و وجود دام های سبک و سنگین در این شهرستان میتواند زمینه استقرار صنایعی نظیر صنایع لبنیات، چرم و انواع کشتارگاه باشد. شهرستان جیرفت دارای 2 شهرک صنعتی می باشد که تعداد 94 واحد صنعتی در این شهرک ها به بهره برداری رسیده است. این واحد ها با سرمایه گذاری 202.5میلیلرد ریال موجب اشتغالزایی 887 نفر را سبب گردیده اند.
3-12-1-5- بخش محیط زیست
از حیات وحش حمایت شده شهرستان جیرفت می توان به مرغ جیرفتی اشاره نمود. زیستگاه این پرنده فضاهای باز و خشک و نیمه خشک با بوته های پراکنده بوته زارهای تنک گز، بستر رودخانه ها، زمین های زراعتی ناهموار و درختان کهور زیستگاه این پرنده را تشکیل می دهد. همچنین جنگل های اطراف جیرفت و کهنوج از جمعیت نسبتا خوبی برخوردار است. این پرنده از این لحاظ منحصر بفرد است که غیر از جنوبشرقی کشور ما و در محدوده ای از کشور هندوستان و پاکستان جای دیگری از دنیا وجود ندارد.
در شهرستان جیرفت مناطق تحت پوشش حفاظت محیط زیست برابر 137489 هکتار می باشد که 30265هکتار به پناهگاه حیات وحش و 107224هکتار به مناطق حفاظت شده اختصاص دارد.
جدول3-5- – مناطق تحت مدیریت محیط زیست
پناهگاه حیات وحش
منطقه حفاظت شده
منطقه شکار ممنوع
2
2
2

3-13- آثار تاریخی و جاذبه های دیدنی و گردشگری
اغلب آثار دیدنی جیرفت، بیشتر برای اهل تحقیق و پژوهش جالب و تماشایی است، اماکنی که گروه اخیر را روزها و ماههای متمادی در جهانی از دیدنی ها و شنیدنی های تاریخ فرو می برد و تمنای آنان را براورده می سازد، هرچند که آبشارها ، باغات باصفای مرکبات، دشت های سرسبز و حاصلخیز سد عظیم جیرفت و حتی برخی قلعه ها و مجموعه های جدیدالاحداث نظیر موزه جیرفت نیز می تواند رضایت گروه های دیگری از گردشگران را براورده کند.
در این میان زیبائیهای دیگری نیز وجود داردکه نمی توان و نباید به سادگی از کنار آن گذشت بطور مثال، در داغ ترین روزهای تابستان که هرم نفس خورشید در شهر جیرفت، گرمایی در حدود 50 درجه را تحمیل می کند، در همان حوالی، بهر دلفارد با درختان سرسبز و آبشار زیبا را می توان شاهد بود که خنکای نسیم را هدیه می کند و کمی دورتر در محدوده همان ولایت، سربیزن ساردوئیه با کمتر از 10 درجه سانتیگراد، انسان را وادار به استفاده از پوشش گرم می کند، تردید نیست که این اختلاف درجه حرارت، زیبایی خاص خود را دارد.
3-13-1- آثار شهر دقیانوس و تپه های کنار صندل:
مورخان و باستان شناسان ایرانی با حفاری‌های بسیار در حوضهٔ هلیل رود و روستای کنار صندل به این مهم دست یافتند که گهوارهٔ تمدن خاور میانه بین النهرین نیست بلکه جیرفت است. انها با حفاری و پیدا کردن سنگ‌های صابونی در حوزهٔ هلیل رود موفق به اثبات نظریه شهر دقیانوس و کنار صندل شدند و ان را به ثبت ملی رساندند. انها نیز پیکرهٔ انسان نمای یک بت را پیدا کردند. طبق این نظریه شهری در کنار هلیل رود به مساحت ۴۰۰ کیلو متر مربع وجود داشته که حتی از تمدن بابل و بین النهرین نیز قدیمی تر بوده است که این با یافت بیش از ۴۰۰ شی گرانبها حاصل شد و پروژهٔ شهر دقیانوس و کنار صندل اولین تمدن در خاور میانه به شمار رفت وبه ثبت ملی رسید
در حاشیه غرب هلیل رود، در پشته «بهجرد» تا «هوکرد» آثاری از تمدن کهن، با هزاران قطعه سفال و آجر وجود دارد که به آن دقیانوس گویند. سالهاست که این محل مورد تاخت و تاز سوداگران و قاقاقچیان آثار عتیقه است و تاکنون سکه ها و اشیاء قدیمی عدیده ای از آن استخراج شده و اکثراٌ بفروش رسیده، هرچند که سالهاست میراث فرهنگی آن را منطقه ممنوعه اعلام کرده و حفاری در آن مجاز نیست. آثار و خرابه های ساختمانی غرب رودخانه، در حقیقت باقیمانده قلعه هایی است که ویران شده و بصورت تپه درآمده و نام دقیانوس بخود گرفته، تپه شمال هوکرد که ظاهراٌ ممقر حکومت و ارگ شهر بوده بصورت چهار ضلعی و هر ضلع آن نزدیک 300 متر طول داشته و قلعه های سادتی، کریم آباد باغباغوئیه، کنار صندل، خاتون آباد، زنگیان و قلعه گبر در شمال بهجرد گواه آن است.در اساطیر و افسانه های محلی آمده که که ساختمان های قدیمی جیرفت از بهجرد تا کنار صندل به گونه ای بهم متصل بوده که کهره ای ( بزغاله ای) بر پشت بام خانه ها،تمام مسیر سی کیلومتری را طی کرده0 این موضوع نشانی از عظمت وبزرگی شهر دقیانوس است0
حادثه زلزله اخیر در جنوب و شرق آسیا و نابود شدن کامل بعضی جزایر اندونزی تا آنجا که بر اساس اخبار اعلام شده، در برخی از آنها کسی باقی نمانده و یک نسل بکلی منقرض شده، می تواند مندرجات تاریخ در خصوص درخصوص شهر دقیانوس و تمدن جیرفت از غرب تا فاریاب و صوغان و مرز سیرجان- از جنوب تا منوجان، رودان، قلعه گنج و میناب و از شرق تا کوهستان کنونی که در دویست کیلومتری شهرستان جیرفت است دیده می شود و در همه جا به KEENG شهرت دارد.
اگرچه ناصرالدین منشی در سمط العلی تاریخ قراختائیان می نویسد:«غزها خشت از خشت جیرفت برداشتند» معذالک تنها حمله و هجوم، حتی در گستره ای به این وسعت نمی تواند آنچنان موجب نابودی شود، مگر آنکه ظغیان هلیل سیلی مهیب و شاید همزمان، زلزله ای ویرانگر چنین وضعیتی را موجب شده باشد چیزی مشابه آنچه این روزها در جنوبشرق آسیا شاهد آن هستیم.
3-13-2- قلعه سموران:
موقعیت نظامی جیرفت در گذشته موجب شده تا قلعه های محکم و استواری در آن احداث گردد که از آن جمله می توان به قلعه امجز- پشت قلعه- قلعه زاخت- قلعه کویز- قلعه سلیمانی و تعداد دیگری اشاره کرد، اما در این میان قلعه سموران از موقعیت خاصی برخوردار است. این قلعه در سه کیلومتری شمل غرب روستای رودفرق و 60 کیلومتری جنوب شرق جیرفت بر روی کوهی مرتفع بنا شده و دارای چاه عمیقی است که چنانچه سنگی به داخل آن انداخته شود، مدت نسبتاٌ قابل توجهی طول می کشد تا صدای آن به گوش برسد. دهانه این چاه 4 تا 6 متر است. این چاه با سنگ چین های اطراف، تونلی که در آن تعبیه شده و نیز انحنایی که در آن بوجود آمده، راز و رمز هائی دارد که تاکنون کسی از آن آگاهی نیافته، در گذشته تلاش برای کشف این اسرار، به قیمت جان دو نفر منتهی گردیده که بدستور حاکم وقت سعی کردند تا خود را به انتهای چاه برسانند. اما یکی از آنها در اواسط راه، و دیگری پس از خروج از چاه مردند و این مجهول همچنان نامعلوم ماند.
مساحت بالای کوه که محل زندگی ساکنان آن بوده، حدود دویست متر عرض، پانصد تا هفتصد متر طول و بیش از دوهکتار مساحت دارد. پرتگاههای طبیعی و احداث دیوار های مستحکم به عرض حدود 3 متر و ارتفاع پنج تا 6 متر و نیز برج های دیدبانی متعدد، نفوذ دشمن به این قلعه را غیر ممکن ساخته بود علاوه بر این و برای اطمینان بیشتر،در پایین کوه نیز دیوار ها و حفاظ های متعددی احداث شده .روی قلعه، آثار ساختمان های ویران متعدد و دو حوض آب کوچک و بزرگ دیده می شود بقایای سه ستون سنگی در داخل یکی از حوض ها به آن زیبایی خاص بخشیده. وجود اشیاء متعددی از قبیل طلا و ابزار و آلات جنگی قدیمی، از موقعیت نظامی آن حکایت دارد. در پایین کوه و بر روی رودخانه کوچک پشت قلعه، سد محکمی احداث شده که بقایای آن به عرض 3 متر و طول 8 متر و ارتفاع 5 متر هنوز باقی است و در محل نیز به عنوان سد سموران یا بند گورها( گبر ها- زردتشتی ها) معروف است.
3-13-3- موزه میراث فرهنگی:
اگرچه بنای این موزه جدید و به سبک مدرن ساخته شده و همت گروهی از فرهنگدوستان با همیاری دادگاه انقلاب اسلامی و شهرداری جیرفت در سال 1380 موجب احداث آن گردید، آما در آن آثار گرانقدری نگاهداری می شود که هر یک به تنهایی می تواند زمینه بالندگی یک موزه معتبر باشد، فکر احداث این مجموعه زمانی بوجود آمد که آثار ارزشمند و کشف شده در تپه های باستانی، درک اعتبار تاریخی هر یک از آنها، توسط شخصیت های علمی داخل و خارج و تماتیل بزرگترین موزه های جهان مانند موزه لوور فرانسه، نام جیرفت را بر سر زبان ها انداخت و مسؤلان را به این اعتراف واداشت که عدم نگهداری برخی از این آثار در شهر جیرفت و یافتگاه آنها، ستمی بر جیرفت و جیرفتی است، به این ترتیب بنای کنونی ساخته شد و هم اکنون در آن آثار گرانبهائی نگهداری می شود. در این موزه انواع ظروف سفالی منقوش، متعلق به هزاره

پایان نامه
Previous Entries پایان نامه رایگان با موضوع رضایت شغلی، رضایت شغل، جمعیت شناختی Next Entries تحقیق رایگان با موضوع آداب و رسوم، صنایع دستی، عصر سلجوقی