تحقیق درمورد صنایع دستی، میراث فرهنگی، قلب و عروق، برنامه چهارم توسعه

دانلود پایان نامه ارشد

ندارد. از طرف دیگر هیچ آمار دقیقی در خصوص بیماران خارجی درمان شده در ایران چه در مراکز درمانی خصوصی و چه مراکز دولتی وجود ندارد. از عوامل محرک این صنعت، می توان به پایین بودن هزینه های درمان در ایران، امکان ارائه خدمات درمانی پیشرفته قلب و عروق، پیوند اعضاء به ویژه پیوند کلیه، کبد، درمان بیماری های چشم، درمان نازایی و جراحی های زیبایی اشاره کرد. از طرف دیگر با دستیابی ایران به درمان برخی از بیماری ها با استفاده از سلول های بنیادی، روش های نوین درمان بیماری ایدز، ارائه درمان های جدید برای بیماری پای دیابتی و … منجر شده است تا ایران از نظر درمانی مورد توجه کشورهای منطقه و جهان قرار گیرد.
موقعيت ويژه جغرافيايي ايران در منطقه وهم مرز بودن با چند كشور كه عمدتا از امكانات درماني و بهداشتي مناسبی برخوردار نيستند مي تواند به جذب سالانه هزاران نفر توريست بيمار در مراكز درماني كشور بينجامد. سابقه درخشان و تاريخي پزشكي و ساير علوم كشور در ميان كشورهاي دنيا آن را نقطه قوتي براي تحقق جذب توريست بيمار در كشور است. همچنين به علت اينكه پزشكان ايراني در داخل و خارج از كشور همواره در كانون توجهات جوامع علمي و پزشكي دنيا قرار دارند، مورد اعتماد گسترده و چشمگير بيماران خارجي هستند.
از ديگر قابليت هاي گردشگري درماني در ايران، ظرفيت بالاي بسياري از بيمارستان هاي مدرن و قديمي كشور است که خالي مانده و مي تواند با برداشتن بعضي از مشكلات اين بيمارستان ها، و با ورود بيماران خارجي، شرايط اقتصادي اين مراكز را تقويت و متحول كرد.(اداك، 1385) از ديگر شرايط مثبت براي توسعه گردشگري درماني، ارزاني خدمات درماني در ايران نسبت به ساير كشورهاي منطقه و دنیاست. به گونه اي كه هزينه هاي خدماتي گروه هاي پزشكي، دارو و در عين حال تفاوت در پرداخت هزينه ها نسبت به هزينه مشابه بيماران داخلي و تفاوت اين هزينه ها با هزينه هاي سایر كشورها مي تواند مورد توجه قرار گيرد حتي اگر اين هزينه ها در بخش خصوصي محسوب گردد يعني قيمتي كه بدون يارانه دولت در نظر گرفته شود باز هم نسبت به هزينه هاي عمومي خدمات پزشكي درماني در دیگر كشورها مانند هند، سنگاپور، مصر ارزان تر است.(آرمان1384)
از ديگر توانمندي هاي در اين حوزه، ويژگي هاي سياحتي و زيارتي در ايران است كه مورد توجه مسلمانان مي باشد. همزباني، گرايش هاي مذهبي و ديني مشترك درمرزهاي مشترك همسايگان سبب جذب گردشگران درماني به كشور شده است.( باغاني،1386)
همچنين هزينه هاي حمل ونقل و ترانسفر جهت سفر به ايران با توجه به نزديكي هاي جغرافيايي از ديگر موارد مهم و راهگشا در اين زمينه مي باشد.
دبيرخانه خدمات بين المللي سلامت كه در سال 1385 در مركز نظارت بر اعتبار بخشي معاونت سلامت وزارت بهداشت تشكيل شد به تبيين قوانين و چارت هاي كاري، تشكيل چندين گروه، تعيين استانداردها براي مراكز و شناسايي مراكزي كه قصد فعاليت در گردشگري پزشكي دارند، پرداخت.(سمائي، 1387) اما به دليل نبود نظام جامع و هماهنگ توريسم سلامت كشور، و با توجه به اينكه اين بيمارستان ها در حال حاضر موظف نيستند تعداد بيماران خود را به وزارت بهداشت گزارش كنند، آمار دقيقي از بيماران خارجي كه در ايران درمان مي شوند در دست نيست. از طرفي وجود دلالان درماني مستقر در مرزها و آن سوي كشور كه هدايت كننده انتفاعي بيماران خارجي به داخل كشور است ، باعث سردرگمي آماري مسئولين شده است . در حال حاضر بيمارستان هاي شهيد هاشمي نژاد و ميلاد تهران ، بنت الهدي و رضوي مشهد، نمازي شيراز و بيمارستان امام رضا و مركز درماني آموزشي امام(ره) در اروميه مراکز درمانی هستند که بدون رعايت تعاريف لازمه به گردشگران خارجی خدمت رساني مي كنند. دربرخی شهرها مانند مشهد، اصفهان، تبريز و رشت كه جاذبه هاي توريستي فراوان و قابليت هاي پزشكي براي جذب گردشگران درماني دارند اقداماتي نيز انجام شده است.(اعلم،1387)
افتتاح نخستين بخش توريسم درماني كشور در بيمارستان شهيد هاشمي نژاد تهران صريح ترين اقدام وزارت بهداشت ودرمان بود. اين بيمارستان يك نمونه موفق از مديريت قوي دركشور است كه توانسته است به اين سطح از كيفيت خدمات برسد و مي تواند به عنوان يك الگو براي مديريت بخش هاي مختلف دولتي مطرح شود. اين بيمارستان، نخستين مركزي است كه منحصرا در خصوص درمان بيماران كليوي و مجاري ادراري در كشور فعاليت دارد و در حال حاضر يكي از بهترين مراكز به لحاظ تجهيزات و فضاي درماني به شمار مي رود و چرخه كامل درمان بيماري قلب و عروق نيز در اين مركز وجود دارد كه سعي كرده با امكانات خود ساخته درخواست هاي اصلي قانون گذار را اجرا كند.(غفاري، 1386) با توجه به تعريف گردشگري درمانی كه مسافرت به منظور درمان يك سري از بيماري ها ويا انجام يك نوع عمل جراحي در بيمارستان ها و مراكز درماني است، بيمارستان ها بايد نقش هتل بيمارستاني را ايفا كنند تا بيمار را به ترغيب روند درمان و جذب ديگر گردشگران درماني نمايد. بيمارستان هاشمي نژاد تهران اين نقش را به درستي ايفا مي كند، بطوريكه از ركود كامل، فرسودگي و تخريب سال 1381 به يك هتل بيمارستاني تبديل شده است كه در ايران مشابه اين بخش به لحاظ ساختماني دكوراسيون و تجهيزات پزشكي كمتر وجود دارد.(شرافتي،1385)
از آنجایی که بر اساس اعلام وزارت بهداشت هر گردشگری که با هدف درمان به ایران سفر می کند بیش از پنج هزار دلار هزینه می نمایدو بر اساس آمار اعلام شده از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 2012 میلادی بیش از 200 هزار گردشگر سلامت به ایران سفر کرده اند می توان نتیجه گیری کرد که از محل ورود این تعداد گردشگر درآمدی بیش از یک میلیارد دلار وارد چرخه اقتصادی ایران شده است. اگرچه کارشناسان معتقدند تعداد گردشگران سلامت ورودی به ایران بیش از این میزان است و آمار دقیقی در این زمینه ارایه نمی شود. بطور مثال پیش بینی می شود درآمد ایران از محل گردشگری درمانی در حوزه دندانپزشکی در حال حاضر بیش از 100 میلیون دلار در سال است.(بهرامی شبستری،1391) طبق سند چشم انداز بیست ساله ایران باید در زمینه گردشگری سلامت در منطقه اول باشد. بر آن اساس ایران باید به مرکز رفع نیازهای سلامت و درمانی منطقه تبدیل شده و تا سال 1404 به تعداد 20 میلیون گردشگر بین المللی ورودی و به تبع آن 15 میلیارد درآمد ارزی دست یابد.

2-5-1 جایگاه و ساختار برنامه ریزی برای توریسم درمانی
توریسم درمانی را می توان به عنوان امری بین دستگاهی دانست که به علت داشتن متولیان متعدد نیاز به هماهنگی بیشتری دارد. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی و وزارت امورخارجه از جمله دستگاههای هستند که با توجه به حوزه اختیارات خود هر کدام به نوعی در این موضوع تصمیم گیرنده محسوب می شوند.
دولت جمهوري اسلامي ايران بر اساس برنامه ريزي هاي خود تا پايان برنامه چهارم توسعه 30 درصد از نيازهاي درماني و بهداشتي كشور را از طريق صدور كالا، خدمات پزشكي و گردشگري درماني فراهم مي كند.(شرافتي،1385) بنابراين براي تقويت ساختار بهداشت و درمان كشور از نقطه نظر گردشگري درماني بايد طرح جامع مورد مطالعه قرار گيرد .ماده 87 قانون برنامه چهارم توسعه كشور درحالي دستيابي به وضعيت مطلوب كشور درزمينه خدمات بين المللي را به عهده دولت گذاشته است كه هنوز وضعيت در زمينه گردشگري سلامت به درستي مشخص نيست.(سمائي،1387)
اگر يك برنامه ريزي جامع براي استفاده بهتر از گردشگري درماني در ايران انجام نشود كشورهایي چون هند، سنگاپور، امارات و اردن براي جذب بيماران كشورهايي آسيايي برنامه ريزي مي كنند. هر سال حدود يك ميليون و 500 هزار مسافر با اهداف درماني به سنگاپور، سفر مي كنند. جراحي هاي مهمي مانند قلب باز، روبوتيك و سلول هاي بنيادي در اين كشور به طور روزمره درحال انجام است. هر چند كه اين كشور با كشورهاي تايلند و مالزي و هند در حال رقابت است . هند نيز در دومين نمايشگاه گردشگري درماني كه در لندن برگزار گرديد به عنوان مقصد گردشگري وخدمات درماني جهان معرفي شد . تعداد بيماران خارجي اين كشور نسبت به سال گذشته حدود 7 تا 9 درصد رشد داشته است. عمل باي پس قلب در انگليس حدود 12 هزار پوند هزينه دارد ولي همين عمل در هند فقط 2 هزار پوند هزينه دارد. چكاب كامل نيز براي مردان در انگليس345 پوند ولي در هند 45 پوند هزينه دارد. كره جنوبي با درآمد سالانه 99 ميليون دلار كه از اين صنعت كسب مي كند از جمله كشورهايي است كه برنامه مدوني4 ساله براي تبديل شدن به يكي از قطب هاي گردشگري درماني آسيا دارد .در حال حاضر درمنطقه،كشورهاي مالزي، هند، سنگاپور،امارات، اردن، تركيه، آذربايجان و برخي از كشورهاي آسياي مركزي و قفقاز و روسيه سفيد از جمله رقباي ايران در بحث گردشگري سلامت محسوب مي شوند.(سمائی،1387)
با توجه به اينكه عمل جراحي قلب باز در ايران رقمي در حدود 5 تا 6 ميليون تومان براي بيماران ايراني هزينه دارد همين عمل جراحي در تايلند حدود 20 ميليون تومان است. بنابراين ايران مي تواند علاوه بر جذب گردشگراني از جنوب شرقي آسيا از اروپا نيز بيمار پذيرش نمايد و اين يك مزيت اقتصادي براي ايران است. علاوه بر بيمارستان ها و پزشكان و افزايش سطح كيفي آنها هزاران آژانس گردشگري و واحد هاي خدماتي نيز با وارد شدن به اين نوع توريسم علاوه بر اشتغال زايي سود هاي بسياري نصيب شان مي شود. توريسم درماني نيز باعث مي شود كه صنعت هواپيمايي به صورت آمبولانس هاي هوايي توسعه پيدا كند. البته اين مستلزم بازاريابي و روشهاي جذب گردشگران درماني است. اگر فراموش نكنيم كه در منطقه ای ساكن هستيم كه 245 ميليون نفر در اطراف آن ساكن كشورهاي عربي هستند ودرصد بسيار بالايي از آنها دركشورهاي اروپايي و آمريكايي خدمات پزشكي و درماني مي گيرند، مي توانيم تصور بكنيم كه بيماران اين كشورها به جاي رفتن به كشورهاي دور، اگر به كشور ما مراجعه نمايند، چه ميزان مي توانند به اقتصاد سلامت و گردشگري ما كمك كنند. چرا از 40 تا 50 ميليارد دلاري درآمد ارزي كه از طريق توريسم درماني عايد كشورهاي اروپايي و آمريكايي مي شود، ايران نيز سهمي نبرد؟ با توجه قدمت تاريخي پزشكي و داشتن جاذبه هاي فراوان گردشگري در ايران، و وجود مراكز درماني منحصر به فرد درمقايسه با كشورهاي مجاور، پايين بودن هزينه هاي درماني و پتانسيل هاي جاذبه هاي گردشگري بستري بسيار مناسب براي سرمايه گذاري در صنعت گردشگري سلامت براي ايران فراهم شده باشد، مشروط بر اينكه برنامه ريزي مناسبي براي سبقت بر رقبا داشته باشيم.(كارگر، 1386)
در جدیدترین اقدام توافقنامه تشکیل « شورای راهبری گردشگری سلامت » فی مابین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت امور خارجه و سازمان نظام پزشکی کشور در تاریخ 5/1/1393 امضاء گردید که طی آن شورای مذکور با عضویت معاونین دستگاههای فوق الاشاره و رئیس سازمان نظام پزشکی وظیفه هماهنگی در سیاستگذاری، نظارت و برنامه ریزی به منظور ایجاد و توسعه زیرساخت های مورد نیاز و همچنین تدوین دستورالعمل ها و آیین نامه های لازم به منظور ساماندهی کلیه فعالیت های مرتبط با این موضوع را بر عهده دارد.

2-5-2 نقاط قوت، ضعف، تهدیدها و چالش های توریسم درمانی در ایران
بر اساس مطالعات و بررسی های صورت گرفته عمده نقاط قوت، ضعف، فرصت، تهدید و همچنین چالش ها و موانع پیش روی گردشگری درمانی در ایران موارد ذیل عنوان گردیده است :
2-5-2-1 نقاط قوت و فرصت ها
• توجه دولت به این بخش در سیاست های کلیدی خود از جمله برنامه های چهارم و پنجم توسعه، نقشه جامع علمی کشور
• منابع متعدد برای تقاضا از جمله ایرانیان مقیم خارج از کشور، بیماران کشورهای همسایه و مسلمانان
• جزء ده کشور برتر جهان از لحاظ آثار تاریخی و فرهنگی
• جزء پنج کشور برتر جهان از لحاظ جاذبه های طبیعی و صنایع دستی
• زیرساخت های فیزیکی مناسب(بیمارستان و مراکز تحقیقی)
• پایین بودن نسبی قیمت های ارائه خدمات تشخیصی ،درمانی

پایان نامه
Previous Entries تحقیق درمورد دندانپزشک، بیمارستان، بیمارستان ها، دندانپزشکی Next Entries تحقیق درمورد شهرستان مشهد، استان خراسان، خراسان رضوی، زیرساخت ها