تحقیق درمورد بیمارستان، افغانستان، مشهد مقدس، مصرف‌کننده

دانلود پایان نامه ارشد

درماني و سرم درماني داشتند ، به اين مركز مراجعه مي نمودند از بيماران گاستروآنتريتي گرفته تا سرماخوردگي و پنوموني و…، نه خبر از شيمی درمانی و ICU بود و نه از بخش جراحی و اتاق عمل .فضای درمانگاه سالني يكپارچه بود كه تخت هاي بيماران در آن چيده شده و گاه شبها پزشكي هندي بيماران را معالجه و درمان مي كرد. امروز مركز پزشكي فوق تخصصي كودكان سرور تنها مركزي است كه نه فقط در شهرستان مشهد و استان خراسان رضوی بلكه در شرق كشور مشغول ارايه خدمات تخصصي و فوق تخصصي به كودكان و نوزادان مي باشد. اين مركز امروز با امكانات و تجهيزات روز ، پزشكان ، متخصصان و فوق تخصصان زبده ، بخشهاي تخصصي و فوق تخصصي و امكانات كلينيكي و پاراكلينيكي بطور شبانه روزي مشغول فعاليت است.
3-10-6 بیمارستان پیوند اعضاء منتصریه
مرکزآموزشي،پژوهشي ودرماني منتصريه در محدوه مرکزي شهر مشهد مقدس واقع شده است. ساختمان اين مرکز که جديدالاحداث ميباشد توسط آستان قدس رضوي ساخته شده است ودر آذر ماه سال 1389 در اختيار دانشگاه علوم پزشکي مشهد قرارداده شده است. اين ساختمان که بسياز زيبا ميباشد درزميني به مساحت حدود 3200 متر مربع وبا زير بناي حدود 9200 متر مربع ودر شش طبقه احداث شده است. اين بيمارستان بعنوان مرکز پيوند اعضا ودياليز در حال فعاليت بوده وبا داشتن بخشهاي اورژانس،کلينيک تخصصي وفوق تخصصي ، آزمايشگاه پيشرفته متناسب با نيازهاي بخش پيوند اعضا ، تصوير برداري (راديولوژي وسونوگرافي کالر داپلر) اطاقهاي عمل ، بخش مراقبت ويژه ، استريليزاسيون مرکزي ، بخش همو دياليز ودياليز صفاقي ،بخشهاي بستري جهت پيوند کليه ونفرولوژي،پيوند کبد وپيوند مغز استخوان در حال ارائه خدمات درماني ميباشد. در طي مدت کوتاه فعاليت اين مرکز علاوه بر پذيرش هموطنان عزيز ، بیماران نيازمند خدمات از کشورهاي همسايه(آسياي ميانه،عراق و… ) نيز در اين بيمارستان مورد مداوا قرار گرفته اند. امروزه با توجه به گسترش روز افزون دانش پزشکي وکنترل بيماريهاي واگير وتغيير الگوي بيماريها و افزايش نياز به خدمات تخصصي وفوق تخصصي برنامه توسعه اين مرکز نيز در دستور کار مسئولين بيمارستان ميباشد بگونه اي که امکان ارائه خدمات به کليه متقاضيان داخلي وخارجي فراهم گردد.

3-10-7 بیمارستان قائم
مركز پزشكي  قائم(عج) حدوداً در شمال غرب حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) واقع گرديده است. مساحت اين بيمارستان درابتدا 20000 متر مربع بوده است. عمليات ساختماني آن ازسال1339 آغازشد و درسال 1346 هفت هزار مترمربع ساختمان جهت راه اندازي كلينيك هاي بيمارستان آماده گرديد. سپس درسال 1350 بخشهاي مختلف بيمارستان در 6 طبقه ( 4 طبقه فوقاني و 2 طبقــه تحتـانـي ) مـورد بهـره بـرداري قـرارگـرفت. در سال 1353 بيمارستـان كوچكـي كـه در جـوار آن  بـود خـريـداري و بـه بيمارستان قائم (عج) افزوده شد .لازم به توضيح است كه اين  بيمارستان كوچك در مرحله اول بصورت فوريتهاي پزشكي شامل سوختگي ، گوش وحلق و بيني به مراجعين خدمات مي داد. درسال 1354 جهت توسعه بيمارستان ، زيربنايي به مساحت 10000 متر مربع شروع به ساخت شد و در سال 1362 به پايان رسيد و مورد بهره برداري قرارگرفت.
از دیگر مراکز درمانی مهم شهر مشهد می توان به بیمارستان ابن سینا، ام البنین، دکتر شریعتی و شهید هاشمی نژاد اشاره نمود.
3-11 وضعیت موجود توریسم درمانی در مشهد مقدس
مشهد مقدس با وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) و عشق شیعیان و مسلمانان جهان به این امام همام و دارا بودن امکانات تخصصی درمانی و نزدیکی با کشورهایی نظیر تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان یکی از قطب های توریسم درمانی کشور است. امروزه کارهای تخصصی پزشکی و درمانی که متخصصان کشور در سطح منطقه انجام می دهند و همچنین وجود تجهیزات و امکانات پزشکی مدرن برای پذیرش بیمار از خارج کشور در شهرهایی مانند مشهد که هم قطب پزشکی و هم قطب گردشگری به حساب می آیند بزرگترین ظرفیتی است که مغفول مانده است. هرچند در راستای توسعه صنعت توریسم پزشکی، اقداماتی انجام شده است، ولی زیرساخت های این صنعت در پایتخت معنوی ایران فراهم نیست و به همین دلیل آن طور که باید نتوانسته ایم گردشگر سلامت جذب کنیم و آمار دقیقی هم از حضور این افراد وجود ندارد.
متاسفانه عدم وجود متولی مشخص در گردشگری سلامت بطوری که موضوع گردشگری به سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری و موضوع درمان و خدمات پزشکی به وزارت بهداشت سپرده شده و همین امر موجب شده است تا مصوبات در حد کاغذ باقی بمانند. تاکنون بیشتر گردشگران برای جراحی دندان، عمل قلب باز و عمل پلاستیک به کشور ما مراجعه می کردند ولی این دسته از گردشگران محدود و مشخص هستند و باید منتظر تقاضای نسل جدید این گردشگران برای درمان و مراجعه به ایران بود.
ورود گردشگران خارجی به داخل کشور نیز به نوعی صادرات خدمات است. به بیان دیگر به جای اینکه کالا وخدمت را به خارج از کشور صادر کنیم، مصرف‌کننده خارجی را به ایران دعوت می‌کنیم تا در داخل مصرف‌کننده باشد. وجود فرودگاه بین‌المللی یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌های مشهد است. همچنین شهرت شهر مشهد، آب و هوای مناسب این شهر برای کشورهای جنوب خلیج فارس در فصل تابستان، هتل‌ها و مراکز تفریحی شهر و امکان برنامه‌ریزی و دسترسی به سایر نقاط کشور از مزیت‌های مشهد به شمار می‌آید. گرچه کشورهای عربی طی سال‌های اخیر تلاش بسیاری برای احداث بیمارستان‌های پیشرفته داشته‌اند اما از آنجایی که بیشتر پزشکان این بیمارستان‌ها هندی یا از سایر کشورهای غیرمسلمان هستند، نزدیکی فرهنگی و دینی که پزشکان ایرانی با گردشگران عربی دارند، می‌تواند به عامل مهمی برای حضورشان در مشهد تبدیل شود از طرفی قیمت خدمات ما نیز نسبت به کشورهای خودشان بسیار ارزان‌تر است. ما دارای نیروی متخصص و بیمارستان‌های گوناگونی هستیم که البته در مراحل نخستین خود هستند و نیازمند توجه بیشتری می‌باشند تا بیمار و همراهانش با اطمینان خاطر به معالجه بپردازند و اگر در ادامه به سیاحت و زیارت نیز مبادرت نمایند، درآمد بسیاری را در پی خواهند داشت. یعنی فردی که برای درمان و گردشگری سلامت به مشهد می‌آید چند برابر گردشگر زیارتی برای کشور درآمدزایی دارد. 
ضعف در سیستم اطلاع رسانی به خصوص در زمینه زبان عربی، کمبود در حمل و نقل درون شهری از جمله مترو و بی توجهی به بیمه درمانی گردشگران سلامت از جمله نواقص در حوزه توریسم درمانی شهر مشهد است و باید با تقویت شرکت های بیمه گر خارجی و پذیرش نمایندگی فعال توریسم درمانی را توسعه داد. البته با بررسی اجمالی می توان ادعا نمود نرخ هزینه های درمانی در مشهد حتی از بیمارستان های خصوصی دیگر شهرهای کشور کمتر است و به طور متوسط این خدمات ۱۰ تا ۱۲ برابر کمتر از نرخ هزینه های دیگر کشورها نظیر هندوستان و ترکیه است.
مسئولان حوزه بهداشت و درمان مشهد ادعا می‌کنند که بیمارستان‌های بزرگ و مهم این شهر مانند بیمارستان‌ قائم(عج)، امام رضا(ع) و رضوی (با وجود داشتن عنوان بیمارستان نمونه گردشگری شرق کشور) در حال حاضر به دلیل داشتن تجهیزات و دستگاه‌های پیشرفته و همچنین بهره‌گیری از متخصصان و استادان حوزه پزشکی، توانسته‌اند بخشی از توریسم درمانی کشور را به خود اختصاص بدهند، اما این میزان بسیار ناچیز است.
در موضوع جذب گردشگر درمانی نیز در بخش خصوصي بارقه‌های امید بیشتری دیده ‌می‌شود. ظاهرا پزشکان و همچنین متولیان مراکز زیبایی پوست و مو که اتفاقا مخاطبان زیادی هم دارند، برای جذب گردشگر کارهای ویژه‌ای انجام داده‌اند. به عنوان نمونه یکی از پزشکان مشهدی تیمی تشکیل داده که میهمانان خارجی را از بدو ورود و حضور در هتل همراهی می‌کنند، او را با یک خودروی شخصی به مرکز می‌آورند و پس از طی شدن مراحل درمان و تا روز خروج، انواع امکانات همچون گردش در شهر و بازدید از مراکز خرید و مکان‌های ییلاقی را در اختیار گردشگر قرار می‌دهند.
از سوی دیگر وجود بارگاه منور رضوی و گردشگران مسلمانی که برای زیارت می‌آیند نیز، می‌تواند دلیل بسیار خوبی برای تقویت پایگاه‌های درمانی و جذب افرادی باشد که در کنار سفر، به سلامتی و زیبایی خود نیز می‌اندیشند. بیماران در دنیا بیشتر علاقه‌مند هستند در مکانی درمان شوند که علاوه بر خدمات پزشکی در سطح بالا، دارای مکان‌های تفریحی نیز باشد، به‌ویژه مردم کشورهای اسلامی که زیارتی بودن آن شهر را نیز در نظر می‌گیرند. درواقع آنچه که زمینه را برای حضور گردشگران درمانی فراهم می‌کند، تنها استفاده از امکانات درمانی و بیمارستانی نیست، بلکه به طور دقیق‌تر، هزینه‌ای که یک بیمار خارجی در مشهد پرداخت ‌می‌کند، تنها 30 درصد مربوط به بخش درمان است و مابقی صرف محل اقامت، گردشگری در شهر، خورد و خوراک و تهیه سوغات می‌شود.
در حوزه سلامت هر بیمار به طور میانگین 5 هزار دلار برای درمان هزینه می کند. درآمد جهانی گردشگری سلامت در سال 2013 به بیش از 100میلیارد دلار رسید که سهم بیمارستان رضوی مشهد از اين ميزان350 ميليون دلار بوده كه با توجه به ظرفیت‌های موجود برای جذب توریسم در این بیمارستان بسیار ناچیز است.
در حال حاضر جهت شروع فعاليت و جذب گردشگران سلامت مسيرهايي باز شده به‌گونه‌اي كه سه شركت هولدينگ در كشور تشكيل شده است كه يكي از آن‌ها نيز در مشهد فعاليت مي‌كند. در مشهد آستان قدس رضوي مبتكر شده و سمينار بين‌المللي برگزار مي‌كند و دانشگاه علوم پزشكي و سازمان ميراث فرهنگي، صنایع دستی و گردشگري استان نيز پابه‌پاي هم فعاليت مي‌كنند و روند هماهنگي و همكاري بين‌سازماني شكل گرفته است، به‌ويژه حضور بخش خصوصي و دولتي را در كنار هم بايد به فال نيك گرفت.
بزرگ‌ترين ايراد در اين حوزه، نبود اطلاع‌رساني و بازاريابي بين‌المللي و ساماندهي گروه‌هايي است كه به شكل غيررسمي وارد كشور مي‌شوند. قطعا هر پروژه بزرگي مثل گردشگري سلامت نياز به برنامه استراتژيك و دراز مدت دارد كه خوشبختانه برنامه استراتژيك و كسب وكار براي گردشگري سلامت در دانشگاه علوم پزشكي مشهد براي اولين بار در كشور تهيه شده است. همچنین تشكيل و تقويت شركت‌هاي گردشگري سلامت و اطلاع‌رساني درباره توانمندي‌هاي پزشكي استان در دستور كار قرار گرفته است. همكاري بين دانشگاه علوم پزشكي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خوب است، اما باید دیگر سازمان‌هاي درگير در امور گردشگري نيز همكاري بيشتري داشته باشند، به عبارت ديگر لازم است زير ساخت‌هاي گردشگري مثل حمل و نقل درون‌شهري، فن‌آوري اطلاعات، پليس گردشگري و … نيز تقويت شود. مشهد به‌دليل قرابت‌هاي فرهنگي و زباني همچنین نزديكي با افغانستان و تاجيكستان و تركمنستان همواره در مسير حركت بيماران اين كشورها قرار داشته است. بی‌ثباتی وضعيت اقتصادي و اجتماعي و سياسي كشور افغانستان در اين چند سال اخير قسمت زيادي از بيماران خارجي مشهد كه معمولا از اين كشور می‌آمده‌اند به‌دليل نبود امكان دريافت ويزا نتوانسته‌اند وارد كشور شوند كه خوشبختانه با هماهنگي‌هاي انجام شده با نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامی‌ايران در افغانستان تا حدود زيادي اين مشكل نیز برطرف شده است.
از دیگر اقدامات صورت گرفته در شهر مشهد تهیه بسته گردشگری سلامت حاوی اهداف ، ساختار تشکیلاتی و شرح وظایف ارکان مختلف کمیته گردشگری سلامت ، ضوابط مورد عمل ، چالشها و پیشنهادات اجرایی می باشد که کلیه اقدامات مربوط به گردشگری سلامت بر این اساس صورت می پذیرد. از مهمترین اهداف قید شده در تهیه این بسته می توان به موارد ذیل اشاره داشت :
– هماهنگی بین بخشی و سازمانی و وحدت رویه در حوزه گردشگری سلامت
– ساماندهی فعالیت موسسات گردشگری سلامت و جلوگیری از فعالیت افراد حقیقی و حقوقی غیر مجاز وفاقد مجوز فعالیت
– توسعه همه جانبه مشهد از طريق ارزآوري گردشگري سلامت
– پيشگيري از فرار مغزها و ایجاد انگیزه در پزشکان و فعالان حوزه گردشگری سلامت و همچنین بازگشت پزشکان بومی
– توسعه تسهیلات آموزشی در حوزه پزشکی و توسعه زیرساختها و تجهیزات سیستم درمانی وبهداشتی

پایان نامه
Previous Entries تحقیق درمورد بیمارستان، دندانپزشک، درمان بیماران، خدمات درمانی Next Entries پایان نامه با کلید واژگان حمایت خانواده، پیشگیری از طلاق، قانون جدید، علل اجتماعی