اوقات فراغت، صنعت گردشگری، مواد مخدر

دانلود پایان نامه ارشد

فرهنگ دهخدا آمده است ، واژه‏ای به همین معنی (Tour)و با همین هجا و آوا وجود دارد، که طور تلفظ می‏شود (به فتح ط) به معنی پیرامون سرای و یا طوران (به فتح ط) به معنی پیرامون چیزی گردیدن، گرد بر چیزی گشتن است. در متون دینی «واژه» سَیْر (به فتح اول و سکون دوم) در فرهنگ قرآن به معنای راه افتادن است.
اولین نوشته‌ها راجع به گردشگری در دایره‌المعارف گردشگری و مسافرت، بر ابعاد تاریخی این پدیده تمرکز داشته‌اند. با گذشت زمان، معانی رایج و حرفه‌ای گردشگری تغییر یافته است. واژه توریسم نخستین بار در سال 1811 ، در مجله ای انگلیسی به نام مجله ورزشی 27 بکار برده شد.در آن زمان اين لغت به معناي مسافرت به منظور تماشاي آثار تاريخي و بازديد از مناظر طبيعي براي كسب لذت به كار مي رفت .( محلاتی ؛ 1380 : 20 ) تعاریف عمدتاً مبتنی بر جنبه اقتصادی گردشگری نیز از دهه 1970 رواج زیادی یافته است. با این حال در معانی اخیر، گردشگری مفهومی کاملاً وسیع‌تر را پوشش می‌دهد.

گردشگری : صاحب‌نظران، محققان و مجامع علمی – تحقیقاتی بین‌المللی، تعریف سازمان جهانی گردشگری را پذیرفته و آن را به رسمیت شناخته‌اند: «تمام مسافرت‌هایی که منجر به اقامت حداقل یک شبه در مقصد شود، اما مدت زمان دور بودن از منزل نباید بیش از یکسال متوالی باشد.” (Wto ; 1995)

گردشگر : فردی که برای مدت زمانی، دست کم یک شب و کمتر از یک سال متوالی، به کشوری غیر از وطن یا محل سکونت معمولی خود مسافرت می‌کند و هدف او کار کردن و کسب درآمد نیست. (سازمان جهانی گردشگری) در تعریف دیگر ، گردشگر كسي است كه به منظور تفريح، بازديد از نقاط ديدني، معالجه، تجارت، ورزش يا زيارت، به جايي غير از مكاني كه در آن اقامت دارد سفر مي كند، مشروط براين كه حداقل مدت اقامت او از 24 ساعت كمتر و از شش ماه بيشتر نباشد . ( مرادی ؛ 1385 : 5 ) گردشگری عبارت است از گذران اختياري مدتي از اوقات فراغت خود در مكاني غير از محل سكونت دائمي به قصد بهره برداري از لذت هاي گردشگري ( صدر موسوی ؛ 1386 : 130 )
اوقات فراقت : اوقات فراغت یعنی آن بخشی از زمان بیداری که انسان از تعهدات شغلی و کار مولد آزاد است و به طور دلخواه به استراحت، ترمیم قوا و رفع خستگی جسمی و روحی می‌پردازد . (کاظمی ؛ 1387)
اصطلاح توريست ازقرن نوزدهم معمول شده است .در آن زمان اشراف زادگان فرانسه مي بايست براي تكميل تحصيلات و كسب تجربه هاي لازم زندگي، اقدام به مسافرت مي نمودند . اين جوانان در آن زمان توريست ناميده مي شدند و بعدها در فرانسه اين اصطلاح در مورد كساني بكار مي رفت كه براي سرگرمي، وقت گذراني و گردش به فرانسه سفر مي كردند و بعداً با تعميم بيشتر به كساني اطلاق مي شد كه اصولاً به اين منظور به سفر مي رفتند.
در زبان فارسي كلمه ” سياح” در گذشته به كساني گفته مي شد كه با هدف و منظور شخصي دست به سفر مي زدند ، مانند ناصرخسرو ، سعدي و …. اين واژه در زبان هاي فارسي تا نيمه اول قرن بيستم در معني فوق به كار مي رفت تا آنكه دو واژه جهانگرد و جهانگردي جاي آن را گرفت.
واژه جهانگردي به اين سبب كه در معني خود عبور از مرزهاي سياسي و سفر به ديگر كشورها را تداعي مي كند، نمي تواند معني كامل توريسم را ادا نمايد، زيرا توريست ها به دو گروه توريست خارجي و توريست داخلي تقسيم مي شوند كه واژه جهانگرد در تعريف توريستهاي خارجي كاربرد دارد، در حالي كه توريست هاي داخلي نيز بايد در واژه گزيني فارسي كلمه توريست گنجانده شود. از اين رو واژه ” گردشگر ” رساتر از واژه جهانگرد بوده و گوياي اصطلاح توريست مي باشد.

2-2-3 طبقه بندي انواع گردشگر
توريسم داراي انواع مختلفي بوده كه بر اساس عوامل متعدد مي توان تقسيم بندي هايي را براي آن قائل شد. بطور كلي مي توان گردشگران را برحسب نوع گردشگري به دو دسته تقسيم نمود : (صیدایی و هدایتی مقدم ؛ 1389 : 101)

1- گردشگراني كه از خارج كشور وارد مي شوند )گردشگر خارجي)
2- گردشگراني كه اهل يا مقيم آن كشورند(گردشگر داخلي يا بومي )
بعلت سهولتي كه در بطن گردشگري داخلي وجود دارد، اين نوع گردشگري از رونق بيشتري برخوردار است كه از جمله عوامل اين سهولت عبارتند از 1) كوتاهي فاصله ، 2) آشنايي قبلي با محيط و فضا ، 3) آشنايي با زبان رايج ، 4 (حذف مقررات عبور از مرز و گمركات و تبديل پول ، 5) اطمینان كلي مسافر به امنيت ناشي از بومي بودن ، 6) هزينه كم سفر در مقايسه با سفرهاي خارجي. (کیهانی ؛ 1382 : 92 ) مهمترين عواملي كه بر اساس آن انواع مختلفي از توريسم را مي توان تعريف و طبقه بندي نمود عبارتند از:
– از نظر زماني: فعاليت هاي گردشگر را به شكل كوتاه مدت (كمتر از يك روز) ميان مدت (يك تا سه روز) و درازمدت (بيش از سه روز) از يكديگر تفكيك مي كند.
– از نظر مكاني: گردشگري را به صورت فعاليت هاي گردشگري در حوزه نزديك، حوزه مياني و حوزه خارج يا دور تقسيم بندي مي كند.
– از نظر تابعيت: گردشگران به دو گروه گردشگران خارجي و بين المللي و گردشگران داخلي تقسيم مي گردد.
– از نظر انگيزه سفر: بر اساس آن گردشگري با انگيزه هاي استراحتي، تفريحي، درماني، زيارتي، فرهنگي، اقتصادي، ورزشي و … از يكديگر تفكيك مي شوند.
– از نظر فصل گردشگري: موسم گردشگري را بر اساس فصول مختلف سال طبقه بندي مي كند. در اين طبقه بندي دو فصل تابستان و زمستان از اهميت بالاتري نسبت به فصول بهار و پاييز مي يابند.
– از نظر شكل و سازمان دهي سفر: مانند سفرهاي انفرادي، گروهي، خانوادگي و … كه تركيب گردشگري را تعيين مي كند.
– از نظر وسيله نقليه مورد استفاده: بر اساس نوع وسيله نقليه مورد استفاده براي انجام سفر طبقه بندي مي شود.
– از لحاظ نوع و محل اقامت: گردشگران را بر اساس نوع و محل اقامت، از نظر كيفي و كمي طبقه بندي ميكند. مانند گردشگران مقيم در هتل ها، مهمان پذيرها، خانه هاي ويلايي يا پانسيون هاي خانگي، كمپينگ و …
بر اساس عوامل فوق الذكر انواع توريسم براساس تقسیم بندی سازمان جهانی جهانگردی (WTO) عبارتند از:
1) توريسم تندرستي (توريسم سلامت) : مسافرت به دهكده هاي سلامت بدون دخالت پزشك. معمولاً براي فرار از ازدحام شهرها يا از بين بردن تنشها و استرس و حتي براي استفاده بيشتر از نور خورشيد.
2) توريسم درماني : استفاده از آبهاي معدني، نمك، لجن هاي طبيعي، مناطق آفتاب گير تحت نظارت و مداخله پزشك.
3) توريسم پزشكي : مسافرت به منظور درمان بيماري و انجام جراحي زير نظر پزشكان در مراكز درماني كه علاوه بر معالجه پيگيري بيمار راشامل مي شود .
4) توريسم ورزشي : گردشگري را كه حداقل 24 ساعت در منطقه مورد بازديد بماند و هدف سفرش شركت در فعاليت هاي مرتبط با ورزش باشد.
5) توريسم ماجراجويي : شامل سفر به نواحي كوهستاني و ناهموار يا ورزش هاي ماجراجويانه مثل كوهنوردي، صخره نوردي و پياده سفركردن از راه هاي ناهموار.
6) توريسم كشاورزي : شامل بازديد از مزارع و زمين هاي كشاورزي مي باشد كه به نوعي اقتصاد داخلي كشاورزي را حمايت مي كند.
7) توريسم مجازي : سفر به طور فيزيكي انجام نمي شود بلكه كشف دنيا از طريق اينترنت، كتاب و تلويزيون صورت مي گيرد.
8) توريستم زيست محيطي : توريسم دائمي كه از محيط زيست تأثير مي پذيرد نظير گردش در پارك هاي ملي.
9) توريسم فروشگاه كتاب : تلاش عامه مردم براي حمايت از فروشگاه هاي مستقل با تبليغ آنها به عنوان مقصد سفر و جذب گردشگران مي باشد.
10) توريسم آموزشي : شامل سفر به يك كشور جهت عضويت در يك مؤسسه آموزشي يا شركت در كلاسهاي مورد علاقه شخصي مي باشد . مثل كلاس هاي آشپزي با حضور سرآشپزهاي نام آور يا كلاس هاي صنعت گردشگري.
11) توريسم آثار باستاني : شامل بازديد از مكان هاي تاريخي يا صنعتي كه از قدمت باستاني برخوردارند از جمله كانال هاي قديمي، را ه آهن، ميدان نبرد و … مي باشد.
12) توريسم تفنني : توريست به صورت انفرادي يا گروهي در سرگرمي هاي مورد علاقه خود شركت مي كندوبا افرادي كه علايق مشابه يا تجربياتي متناسب با آنها دارند همسفر مي شوند كه معمولاً به صورت گردش در باغ و گشت و گذار در پارك ها مي باشد.
13) توريسم فراگير : توريسم فراگير يا توريسم براي همه، براي كليه افراد بويژه افرادي كه محدوديت هايي دارند يا از ناتواني هاي جسمي رنج مي برند،مي باشد كه دربعضي مناطق بااستفاده ازطرح هاي دانشگاهي يا اصول توسعه اهداف دانشگاهي مطرح مي شود.
14) توريسم دائمي : شامل افراد معمولي مي شود كه هميشه در تعطيلات با اهداف مالياتي يا اجتناب از مقيم شدن در يك كشور به آنجا سفر مي كنند.
15) توريسم سفري : نوعي خاص از گشت و گذار كه شخص از سفر كردن بيشتر از رسيدن به مقصد لذت مي برد.
16) توريسم فضايي : شامل سفر به كرات و سيارات ديگر مي باشد.
17) توريسم فرهنگي : طي اين سفرها از ميراث فرهنگي شهرها بازديد مي شود. اين نوع توريسم تجربيات خاص فرهنگي را نظير توريسم موزه هنري دربر مي گيرد و گردشگران مي توانند در طول سفر از موزه هاي هنري ديدن كنند يا در بسياري از مراسم فرهنگي شركت نمايند.
18) توريسم ويرانه ها يا توريسم سياه : شامل سفر به مناطق حادثه ديده و ويران شده است نه صرفاً براي كمك بلكه براي بازديد از خرابه ها مي باشد كه البته اگر اين بازديد ها كار امور امدادرساني، نجات مصدومين و اقدامات مرمتي را به تأخير بيندازد، مشكل آفرين خواهد شد.
19) توريسم نياشناسي : گردشگري و سفر به منظور شناخت شجره نامه و پيشينه نياكان.
20) توريسم افيوني : سفر به منظور تهيه يا مصرف مواد مخدر. جزيره گوا در هندوستان از مهمترين مقاصد اين نوع گردشگري است.
21) طبيعت گردي: همانطور كه از اسم آن هويدا است گردشگري به منظور بازديد از جلوه هاي طبيعت با حداقل خسارت به محيط زيست.
22) توريسم سخت : گردشگري كه همراه با مخاطرات جاني است.
23) توريسم خاص: مخصوص معلولين يا بيماران با شرايط خاص.
24) توريسم زيارتي : سفر به منظور زيارت مكاني مقدس.
25) توريسم آبهاي معدني و چشمه ها : سفر براي ديدن و استفاده كردن از آبهاي معدني و چشمه هاي آب درماني براي درمان بعضي بيماريهاي خاص و لذت بردن از اين نعمت خدادادي
26) توريسم تشويقي : مانند كارمنداني كه به دلايل خاص از سهميه تشويقي استفاده مي كنند.
27) توريسم حادثه جو : ديدن بعضي از موارد خاص مانند ديدن از يك كوه در حال آتشفشان و يا يك منطقه سيل زده و زلزله زده. خبرنگاران مصداق كاملي از اين تك گروه هستند.

2-2-4 وضعیت صنعت گردشگری ایران
امروز كشور ما با وجود جاذبه ها و پتانسیل هاي فراوان در حوزه گردشگري، از جايگاه مناسبي در بين كشورهاي جهان برخوردار نمي باشد كه دلايل آن ريشه در عوامل متعدد فرهنگي، سياسي، اجتماعي و زيرساختي دارد. ايران از حيث طبيعي و جغرافيايي و تاريخي تنوع زيادي را در خود جاي داده است. درياي خزر، كوهستان هاي زيبا، جنگل هاي كهن و تاريخي شمال ، كويرهاي وسيع، كلات نادري در شمال شرقي ايران تا كوه بيستون مريوان در غرب، جزيره مرجاني كيش، بقاياي تخت جمشيد و پاسارگاد ، آثار تاريخي به جا مانده از دوران كهن كه باعث افتخار ايران در مقابل ساير كشورها مي شود، همه و همه به علت عدم اطلاع رساني جهاني و ضعيف بودن بازاريابي گردشگري در ايران، نتوانستند آن طور كه شايسته است اقدام به جذب توريست براي كشورمان نمايند. حال آنكه، بازار اين صنعت طي سال هاي گذشته با رشد قابل توجهي روبرو بوده است . (روحانی و زارع رواسان ؛ 1392) در اين ميان، سهم كشورهاي در حال توسعه از بازار گردشگري جهاني به صورت محسوسي افزايش يافته است . به گونه اي كه اين نسبت از 32 درصد در سال 1990 به 47 درصد در سال 2009 رسیده است که در اين ميان، آسيا، به لحاظ پذيرش گردشگر، با تعداد 204 ميليون گردشگر، از رشد 13 درصدي در سال 2010 نسبت به سال قبل از آن ، مواجه بوده است. اين درصد براي منطقه خاورميانه، 14 درصد بوده است. (البدوي و سداد28 ؛ 2012 )
در اين ميان، تعداد كل

پایان نامه
Previous Entries فناوری اطلاعات، گردشگری الکترونیکی، محل سکونت Next Entries تجارت الکترونیک، صنعت گردشگری، کاربران اینترنتی